Pětidenní proces: Oppo ukázalo, jak náročná je u telefonu výroba keramických zad

Oppo Find X5 Pro 3 2

Když společnost Oppo před nedávnem představila svou novou vlajkovou loď Find X5 Pro, mnohé zaujal design, kde hlavním prvkem jsou keramická záda s jednolitým fotografickým panelem. Nyní nám čínský výrobce umožnil nahlédnout pod pokličku a popsal výrobní proces keramických prvků.

Oppo Find X5 Pro 1 2
Oppo Find X5 Pro naživo

Designová inspirace předchozím modelem Oppo Find X3 Pro je zřejmá. Asymetrické křivky mají odkazovat na slavného katalánského architekta Antonia Gaudí, který se inspiroval přírodou a jejími nahodilými strukturami.

Nevšední design zad telefonu ale přináší výzvy v rámci výrobního procesu. Ačkoliv keramické smartphony nejsou žádnou novinkou, jejich výroba není jednoduchá. Materiál je zpracováván při teplotách okolo 1 000 °C. Výsledkem je však dvojnásobná odolnost oproti sklu a také lepší tepelná vodivost.

Oppo X5 Pro design
Designová studie

Keramiku nelze tvarovat stejně jako sklo. Při kalcinaci se mění rozměry materiálu a tím pádem není možné vytvářet přesné tvary. Každý telefon je tak opracováván pomocí CNC přístrojů, které se řídí celkem 2 000 body, aby křivky byly co nejpřesnější.

Oppo Find X5 Pro 2 3
Oppo Find X5 Pro naživo

Po opracování ale na povrchu zůstanou rýhy, které je potřeba odstranit. K tomu slouží další přístroj, který pomocí diamantového prášku začistí i ty nejjemnější rýhy až na úrovni mikronů. Výroba zadní části telefonu trvá pět dní.

Oppo Find X5 Pro 2 2
Oppo Find X5 Pro

Záda telefonu musí být maximálně přesně vyrobena a například v případě slícování s objektivy hraje roli každá desetina milimetru. I proto Oppo výrobní proces ladilo půl roku, než vychytalo všechny mouchy. Výsledkem je telefon, jehož záda lépe odolávají otiskům prstů, jsou pevnější než běžné sklo a mnohem lépe vedou teplo, takže pomáhají chlazení čipů uvnitř.

Autor článku
Adam Bělunek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku