Domů » Bleskovky » Patentová válka pokračuje: Apple, Microsoft a Sony zažalovaly Google, Samsung, HTC a Huawei

Patentová válka pokračuje: Apple, Microsoft a Sony zažalovaly Google, Samsung, HTC a Huawei

Patentová válka je jakousi šedou zónou dnešního technologického byznysu a je velmi těžko uchopitelná, jelikož k plnému porozumění je často třeba odborná znalost právní problematiky spojené s patenty. Posledním větším pohybem na tomto bojišti je žaloba konsorcia Rockstar (neplést s autory herní série GTA) proti Samsungu, Googlu, HTC, Huawei a čtyřem dalším výrobcům. Rockstar je uskupení vlastnící patenty nakoupené od společnosti Nortel a jeho členy jsou Microsoft, Apple, BlackBerry, Ericsson a Sony.

 

O patenty Nortelu se v roce 2011 svedla bitva, Google původně nabízel 900 milionů dolarů a přihazoval až do částky 4,4 miliardy dolarů, která byla přebita 4,5 miliardou dolarů od konsorcia Rockstar. Google následně reagoval nákupem Motoroly za výrazně vyšší částku, a to 12,5 miliardy dolarů. Při tomto nákupu hrály hlavní roli opět právě patenty, byť v současnosti se Google snaží Motorolu oživit a restartovat s letošním modelem Moto X. Rockstar žaluje Google a další společnosti za porušení řady patentů, jedním z nich je propojení vyhledávání s cílenou reklamou, která je pro Google klíčovým byznysem.

David Podzimek

14 komentářů

 1. Tony (neregistrovaný)

  Myslím, že Sony absolútne nemá záujem žalovať konkurenčných výrobcov a už vôbec nie Google, vďaka ktorému je ich segment mobilov ešte aspoň jeden z mála ziskových. Trochu by som pozmenil nadpis…

  • David Podzimek

   Sony je součástí konsorcia, které žalobu podalo, zároveň nedalo žádné vyjádření o nesouhlasu apod.

  • Segment mobilů je u Sony vzhledem k ostatním produktům docela malý…

  • mceza: Divize mobilu je ciste nahodou nejvetsi ze vsech, ale jinak je uplne bezvyznamna. Nejaky dalsi bystry postreh? :-)

  • borix (neregistrovaný)

   Třetí až čtvrtá největší, co se obratu týká. Co se týká zisku, mnohem hlouběji.

  • Prijem v milionech $ za posledni ctvrtleti:

   4,271 – Mobile Products & Communications

   2,692 – Home Entertainment & Sound

   2,500 – Financial Services

   2,123 – Devices

   1,815 – Pictures

   1,791 – Imaging Products & Solutions

   1,588 – Game

   1,341 – All Other

   1,173 – Music

   Staci takhle nebo se chces jeste hadat? :-D

  • borix (neregistrovaný)

   Hádat.

   Buď sis s tím pohrál sám nebo máš nevěrohodný zdroj. Čisla totiž sedí, jen názvy přeházené a neobsahuje všechny divize, v ostatních by muselo být o něco víc.

 2. Očekával jsem, že o novince ohledně patentového sporu se dozvím poněkud více (např. konkrétní patent, co požadují za náhradu apod.) Takto to vypadá jak v polovině zprávy ukousnuté a finíto.

  • -_- (neregistrovaný)

   Na flame to predsa ostatnym staci, nie?

  • tslany: Jsou dve nezavisle zaloby. Jedna proti Googlu a druha proti nekolika vyrobcum telefonu. Google je zalovan z poruseni 7 patentu:

   6,098,065 [odkaz]

   7,236,969 [odkaz]

   7,469,245 [odkaz]

   7,672,970 [odkaz]

   7,895,178 [odkaz]

   7,895,183 [odkaz]

   7,933,883 [odkaz]

   Pro Rockstar Consortium pracuje 32 lidi. Nekolik pravniku + inzenyri delajici reverse engineering existujicich produktu (odhalovani poruseni patentu). Zadne sve produkty nevyrabeji a proto nemohou byt zalovani. [odkaz] Je to ciste patentovy troll financovany vyjmenovanyma firmama.

 3. „Rockstar žaluje Google a další společnosti za porušení řady patentů, jedním z nich je propojení vyhledávání s cílenou reklamou“

  No hergot. Nevěřím, že by to vyhráli, pokud je patent takto obecný, tak to považuji za pěknou blbost, ale docela by mě zajímalo, co by Google potom dělal :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).