Domů » Bleskovky » Parlament rozhodl: Salvádor je první zemí na světě, která přijme bitcoin jako oficiální platidlo

Parlament rozhodl: Salvádor je první zemí na světě, která přijme bitcoin jako oficiální platidlo

Možná jste si v uplynulých dnech všimli, že médii proběhla zpráva o projevu prezidenta Salvádoru Nayiba Bukeleho, který v rámci konference v Miami oznámil plány na přijetí bitcoinu jako platidlo.

jumpstory bitcoin
Ilustrační obrázek

Po zasedání salvádorského parlamentu, kdy 62 z 84 poslanců hlasovalo pro přijetí nové kryptoměny, návrh prošel. Občané Salvádoru nyní budou moci bitcoiny využívat k placení daní nebo splácení úvěrů i hypoték. Podle prezidenta Bukeleho je to cesta, jak pomoci lidem, kteří nemají přístup k bankovním účtům, a zároveň se zjednoduší převod peněz ze zahraničí. Podle některých kritiků se ale jedná spíše o mediální kampaň než o reálný přínos obyvatelstvu.

Ačkoliv bitcoin by se měl stát oficiální měnou už během tří měsíců, Salvádor stále bude uznávat i americký dolar, který v zemi funguje doposud.

Otázkou nadále zůstává, do jaké míry toto rozhodnutí opravdu pomůže i těm nejchudším. Ti, kteří nemají přístup k bankám a bankovním účtům, z velké části nemusejí mít přístup ani k základním technologiím potřebným k manipulaci s kryptoměnami, jako je smartphone nebo stabilní internetové připojení. Dle nového zákona ale vláda poskytne nutné vzdělání a mechanismy pro přijetí kryptoměny širší populaci.

Těžba pomocí vulkánů

Salvádor není zemí, která by nějak zásadně zasahovala do množství globálně vytěžených bitcoinů, její podíl je opravdu marginální. To by se však do budoucna mohlo změnit. Bukele totiž dále prohlásil, že státem vlastněný poskytovatel elektrické energie bude poskytovat levnou energii z vulkánů právě pro těžbu. Za pár let se tedy Salvádor může stát kryptoměnovou velmocí.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

10 komentářů

 1. A jak se bude platit taková hypotéka Bitcoinem, když jeho hodnota je závislá od toho, co se právě sdílí na Twitteru?

  • Stejně, jako jakoukoliv jinou měnou.

  • „jeho hodnota je závislá od toho, co se právě sdílí na Twitteru“

   Není. Nejdřív je potřeba krypto pochopit, pak se o něm lze bavit (nebo o něm psát viz novináři, kteří taky absolutně nechápou, o čem píšou resp. opisují).

  • shepii: Takže si sjednám hypo na 10 Bitcoinů a budem splácet těch 10 Bitcoinů s pravidelnou měsíční bitcoinovou splátkou a budu mít pravidelný měsíční příjem v bitcoinech?
   bkf1: Takže když Elon napsal blábol a cena Bitcoinu vyletěla raketově vzhůru jen a jen náhoda, jo?

 2. A je tady bkf1, uznávaná kapacita na kryptoměny a obecně na cokoliv :D

 3. Som zvedavy, ako bude Salvador intervenovat pri posilnovani meny a tym padom zdrazovani ich vyvozu.

 4. Je nepochybně prokázána nekalá činnost s pomocí této pseudoměny, řada států včetně USA a bankovních institucí se vymezuje proti této měně. Její transparentnost je nulová, nikdo neví k čemu se používá, příklad : Čína zatkla a obvinila více jak 1000 překupníků z praní “ špinavých peněz “ pomocí bitcoinů, Elon Musk manipuluje tuto kryptoměnu jen svými prohlášeními a mohl bych pokračovat do nekonečna. A není to první případ, takových jsou tisíce. Tato kryptoměna musí zůstat neprůhledná, jinak by postrádala smysl proč vznikla. Vyhlášení Salvadoru je opravdu podivné.

 5. Menova politika jihoamerickym statum fakt nejak unika..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).