Domů » Bleskovky » Pandemie změnila naše používání smartphonů. V mnoha případech navíc poměrně zásadně

Pandemie změnila naše používání smartphonů. V mnoha případech navíc poměrně zásadně

Koronavirová krize změnila naše chování v mnoha oblastech. Velké množství firem zavedlo práci z domova, uzavřely se školy a přišla celá řada restrikcí. Spolu s těmito změnami se do jisté míry změnilo i naše používání smartphonů.

Agentura Kantar vydala nový průzkum, kde tvrdí, že zdaleka ne všechny změny jsou pouze dočasné, ale v mnoha ohledech jsme své chování změnili trvale.

Není příliš překvapivé, že s příchodem omezení pohybu osob se snížilo využití navigačních aplikací. V Evropě jsme mohli vidět velmi razantní úpadek používání těchto služeb během několika prvních dní pandemie. Po uvolnění opatření v mnoha zemích využití navigací opět narostlo. V USA zatím k podobnému oživení nedošlo a tyto aplikace stále stagnují.

contactless payment

Dalším příkladem krátkodobé změny chování je prudký vzestup chatovacích aplikací, jako je Messenger, v období kdy to byla jedna z mála možností jak se spojit se svými přáteli nebo rodinou. Využití těchto služeb se také vrátilo na původní úrovně ihned po zrušení některých omezení.

Dlouhodobě ale pandemie ovlivnila způsob poslouchání hudby a sledování filmů nebo seriálů. Z omezení pohybu těžilo a stále těží Spotify i Apple Music. Nárůst uživatelů zaznamenaly i služby Netflix nebo Apple TV+. Sledovanost těchto služeb vzrostla o 14 % a stále se drží na stejné úrovni. Řeč je v tomto případě o evropském trhu.

netflix phone

V období pandemie značně narostl také počet uživatelů různých fitness aplikací a aplikací pro zdravý životní styl. Kupodivu ani v  tomto případě se nejedná o dočasnou bublinu, ale množství uživatelů těchto služeb stále roste.

Pandemie nás naučila také bezkontaktnímu placení. Mobilní peněženky a další služby pro bezkontaktní placení v průběhu krize vzrostly o 8 % a i po uvolnění opatření růst pokračoval až na 16 %. Zdá se, že k hotovosti se už ve velkém vracet nebudeme.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.

8 komentářů

  1. Žádná pandemie tady nebyla a není, je to jen mediální pandemie za účelem celosvětových změn-restartu(zničení úspor) a nástupu totality.Modleme se ať to nevyjde….

  2. Za me naopak pandemie pouzivani smartphonu dost omezila. Tim, ze jsem snizil mobilitu a jsem bud v praci, doma nebo v prirode pouzivam telefon mnohem mene nez driv a naopak mnohem vice pouzivam PC.
    Take prodeje PC a zejmena notebooku vystrelily do rekordnich vysek. Kde jsou ti lide, co pred 10 lety hlasali, jak v roce 2020 uz nikdo nebude mit notebook? :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).