Pacemaker: Komplexní DJ aplikace exkluzivně pro PlayBook (test)

Včerejší den zaznamenal poměrně velký rozruch mezi majiteli ostružinového tabletu, společnost Pacemaker totiž spustila prodej stejnojmenné aplikace pro profesionální DJe i hudební nadšence.

 
Původní zařízení Pacemaker z roku 2008

Společnost Tonium představila  v roce 2008 první mobilní zařízení, které dokáže svým zůsobem nahradit kompletní DJ sestavu, kterou vídáme v klubech, a zároveň se vejde do kapsy u kalhot. Zní to jako utopická představa, ale mnozí hudebníci dokázali, že i pomocí tak malého gadgetu se dá vytvořit obstojný set. Pacemaker se samozřejmě nedá srovnávat se sadou dvou CDJ přehrávačů a mixážního pultu, díky které můžete ovládat zároveň velké množství prvků a máte lepší přehled; má však nespornou výhodu v tom, že jej můžete vzít všude s sebou a své hudební nápady realizovat třeba se sluchátky na uších během zdlouhavé cesty autobusem.

 

Kvůli globální ekonomické krizi a rozvoji velkého množství hudebních služeb a zařízení se však společnost Tonium nedokázala udržet nad vodou a v roce 2011 byl vývoj ukončen. Po roce se bývalému CEO (Jonas Norberg) podařilo odkoupit zpět patenty a po uzavření spolupráce s Research In Motion celý projekt vskřísit. Nově založená společnost 100 Milligrams tak po roce přenesla veškeré funkce svého původního zařízení do aplikace pro BlackBerry PlayBook.  Jonas Norberg své rozhodnutí ohledně cílové platformy odůvodnil takto:

„Při vytváření DJ soustavy je velice důležitá rychlá odezva a nízká latence. PlayBook OS je stavěný na platformě QNX, díky které je velice výkonný a právě tento operační systém plně umožnil dosažení našeho cíle. V budoucnu nevylučuji portaci na další operační systémy, avšak momentálně je Pacemaker k dispozici exkluzivně pro PlayBook“.


Uvedení aplikace Pacemaker na konferenci BlackBerry World 2012

A nyní k samotné aplikaci. Narozdíl od původního zařízení, na jehož malý kulatý displej se vešla jen jedna „deska“, sedmipalcový PlayBook nabízí obě desky v paralelním rozložení, jak je známe z klasické DJ sestavy. Po načtení 2 skladeb (aplikace podporuje MP3 i WAV) můžete tyto navzájem míchat, přecházet mezi nimi pomocí crossfaderu, aplikovat různé efekty, smyčky a vytvářet zcela nové melodie, zkrátka hranice vám klade jen vaše představivost a zdatnosti. Po prvním spuštění se zobrazí interaktivní průvodce aplikací, díky kterému získáte přehled o základních funkcích, podrobnější video-návody pak najdete na oficiálním webu. Je potřeba dodat, že Pacemaker je první aplikací, založenou na novém rozhraní Cascades, díky tomu poskytuje maximálně rychlou odezvu, kterou při míchání hudby nezbytně potřebujete. Grafické rozhraní je relativně jednoduché, avšak barevné, vkusně laděné a přehledné. Po spuštění Pacemaker sám načte hudbu uloženou v PlayBooku, tu pak při výběru skladby roztřídí podle interpreta, alba, BPM či hudební tóniny. Po načtení skladby do „decku“ proběhné automatická detekce tempa a při simultánním přehrávání dvou tracků funguje i automatická synchronizace. O vzhledu i funkci této aplikace získáte lepší přehled zhlédnutím ukázky, kterou jsem pro vás připravil.

Pacemaker (final) BlackBerry PlayBook

Pacemaker se na App World prodává ve dvou verzích; pro vyzkoušení slouží odlehčená verze, která stojí 5 dolarů (v přepočtu cca 100 Kč). Za plnou verzi je třeba sáhnout hlouběji do kapsy, její cenovka hlásí 20 dolarů (cca 400 Kč), což se zdá být jako přemrštěná cena, musíme si však uvědomit, že profesionální DJ aplikace (jako je djay pro iOS) stojí neméně a svou cenu si zaslouží. Ať už tedy po víkendech vymítáte kluby za DJ pultem, nebo jste jen hudební nadšenci, neváhejte Pacemaker vyzkoušet. Pokud nevlastníte PlayBook, můžete si přidat oficiální Facebook stránku společnosti do oblíbených a počkat si na uvedení aplikace pro vaš operační systém.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku