TOPlist

Ovladače pohybového senzoru HTC Touch Diamondu prolomeny, vyzkoušejte první aplikace

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Ovladače pro pohybový senzor DiamonduHTC Touch Diamond (a chystaný HTC Touch Pro) nabízejí pohybový senzor pro usnadnění některých operací v systému. Jeho potenciál tak můžete využít například v internetovém prohlížeči, správci obrázků nebo hře Teeter. Tím ale základní možnosti stanovené výrobcem končí, což je veliká škoda, jelikož pohybový senzor je možné využívat pro daleko větší množství úkonů, s tím už se ale inženýři v HTC nechtěli zabývat, a dokonce pro funkce pohybového senzoru vývojářům neposkytnuli ani API/SDK pro tvorbu externích aplikací.

Netrvalo ale příliš dlouho, a uživatelské komunitě na fóru xda-developers se podařilo pomocí metody zvané Reverse Engineering z dll knihoven výrobce vyextrahovat ovladače pro pohybový senzor, díky čemuž nyní může každý výrobce začít pracovat na vlastních aplikacích využívajících funkcí pohybu. První dvě utility pro Diamonda jsou již na světě, první program s názvem gSensor dokáže rotovat displejem podle aktuální polohy telefonu v každé nabídce operačního systému (mimo obrazovky dnes s aktivním TouchFLO 3D pluginem, který rotaci blokuje).

gSensor

Druhým programem je Profile Switcher, který dovoluje přepínat vyzváněcí profily pouhým zamáváním telefonu ve vzduchu. I když se aplikace nachází teprve ve velmi rané fázi vývoje, funguje spolehlivě jak na Diamondu, tak na brandovaném MDA Compactu IV. Telefon stačí uchopit do ruky, lehce s ním zaklepat a automaticky dojde k přepnutí na tichý (vibrace) nebo na normální profil. Již brzy by se měli objevit další užitečné nástroje, jako například program pro automatické posouvání obrazu podle naklonění telefonu (využití se nabízí například v internetovém prohlížeči nebo editoru textových souborů) a snad se brzy dočkáme i nějakých her, které budou naplno využívat schopností pohybového senzoru; vestavěný Teeter je velice návykový, ale když jej několikrát za sebou dohrajete, není to už taková zábava.

Pokud jste vývojář aplikací a máte zájem vytvořit nějaký zajímavý program pro HTC Touch Diamonda, určitě se vám budou hodit tyto odkazy, kde si SDK můžete stáhnout.
– jak vyvíjet aplikace s využitím pohybového senzoru v prostředí C#/VB .NET
– vývoj v prostředí C/C++

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku