TOPlist

Oura si patentovala unikátní náplast. Umí detekovat zástavu dechu během spánku

Chytrý prsten Oura Ring 3. generace ve čtyřech barvách
  • Finská společnost si patentovala chytré zařízení na detekci spánkové apnoe
  • Nemá podobu prstenu, ale náplasti
  • K funkčnímu zařízení nicméně vede dlouhá cesta

Nositelná elektronika plní celou řadu funkcí, nicméně mezi ty nejvíce akcentované patří bezesporu medicínské funkce, ať už jde o měření srdečního tepu, okysličení krve, krevního tlaku či EKG. Do prémiovějšího segmentu míří svými produkty také finská Oura, jejíž chytrý prsten si získal oblibu nejen u běžných zákazníků, ale například také u českého premiéra Petra Fialy či bývalého člena britské královské rodiny, prince Harryho. Prsten umí měřit celou řadu veličin, přičemž mezi jeho stěžejní funkce patří sledování kvality spánku.

Místo prstenu náplast

S tím se pojí také častý problém jménem spánková apnoe. Ve své podstatě se jedná o onemocnění, při níž dotyčný během spánku krátkodobě přestává dýchat, čímž snižuje saturaci krve kyslíkem. Pomoci s diagnózou tohoto onemocnění pomáhají některá chytrá zařízení, například Fitbit, přičemž Oura se k němu chce připojit. Detekovat spánkovou apnoe skrze prsten je alespoň prozatím poměrně komplikované, proto se ve Finsku rozhodli pro trochu jiné řešení, alespoň podle patentu, který společnost podala ve Spojených státech.

Z patentu se dá vyčíst, že Oura experimentuje s chytrou náplastí, kterou si uživatel připevní před spánkem na čelo. krk, hruď, za ucho nebo vloží do ucha jako sluchátko. Ta by poté měla s pomocí mikrofonu, pohybových senzorů, měření srdečního tepu a okysličení krve určit, zda máte ke spánkové apnoe sklony. Naměřená data lze poté využít k lepší diagnostice onemocnění a účinnější léčbě ve spolupráci s lékařem.Chytrý prsten Oura Ring 3. generace ve čtyřech barváchNepřehlédněte

Placení prstenem? Oura by se v budoucnu mohla naučit bezkontaktní platby

Spánkovou apnoe trpí odhadem 5–8 % populace, nicméně skutečný výskyt bude pravděpodobně vyšší vzhledem k tomu, že celá řada lidí trpící tímto onemocněním není diagnostikována. Hlavními příznaky spánkové apnoe jsou nadměrné chrápání a nadměrná denní spavost. Kromě psychických problémů a deprese může apnoe také zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je cévní mozková příhoda, infarkt či arytmie, a rovněž hrozí vyšší riziko vzniku diabetu nebo onemocnění jater.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku