- Společnost Oura představila dvě nové funkce pro své prsteny
- Jedná se o sledování krevního cukru a nutričních hodnot, přičemž s vyhodnocením pomáhá AI
- Funkce jsou prozatím k dispozici v omezeném počtu regionů
Nositelná elektronika si za dobu své existence stihla vydobýt pevné místo na trhu, přičemž v poslední době se stále více soustředí na sledování zdravotních funkcí a na zkvalitňování našeho života. Posledním trendem jsou chytré prsteny, jež jsou mezi námi už nějaký ten pátek, přesto na ně řada uživatelů pohlíží lehce skepticky. Tomu nepomáhá ani jejich vyšší cena či nutnost trefit se do správné velikosti. Co se týče sledování zdravotních funkcí, v tomto případě si prsteny nezadají s klasickými chytrými hodinkami a náramky, přičemž pro spoustu z nás mohou být i výrazně pohodlnější.
Oura umí sledovat krevní cukr i nutriční hodnoty jídla
Mezi přední zástupce v tomto segmentu patří bezesporu finská značka Oura. Ta nyní své produkty obohatila o dvě zásadní novinky, které se pojí s jejím nedávným strategickým partnerstvím se společností Dexcom ve výši 75 milionů dolarů (cca 1,6 miliardy korun). Konkrétně se jedná o sledování hladiny cukru v krvi a možnost zaznamenávat si snědené jídlo a s tím spojené sledování makroživin a dalších nutričních hodnot.
Sledování hladiny cukru v krvi se hodí nejen pro diabetiky, ale také všem zdravým lidem, kteří chtějí s krevním cukrem lépe pracovat v rámci svého jídelníčku. Zároveň lze díky tomu sledovat, jaký má na hladinu cukru vliv i životní styl či stres, přičemž s vyhodnocením pomáhá umělá inteligence. Ačkoli je tato funkce více než užitečná, má rovnou dva háčky.
První z nich je, že musíte vlastnit monitorovací zařízení Dexcom Stelo, které stojí něco málo přes dva tisíce korun. Ten druhý se týká dostupnosti, která je v tuto chvíli omezena pouze na Spojené státy, neboť nová funkce vyžaduje schválení příslušných regulačních úřadů, přičemž firma jej prozatím získala pouze u FSA/HSA.
Druhá funkce, týkající se zaznamenávání snědeného jídla, přímo využívá chatbota generativní umělé inteligence Oura Advisor, který pomáhá s analýzou dlouhodobých dat a trendů, přičemž umí poskytovat i šikovné tipy. Zaznamenávání je přitom poměrně jednoduché – stačí vyfotit jídlo a AI se postará o vyhodnocení makroživin a nutričních hodnot. Lidé, kteří využívají obě funkce, získají také přístup k dalšímu ukazateli, který analyzuje, jak dlouho zůstává zvýšená hladina glukózy po jídle. Jak budou novinky fungovat v praxi, se teprve ukáže. Kdy se dočkáme také v našich končinách, prozatím není jasné.