Nezávislá organizace China Labor Watch monitoruje podmínky pracovníků v čínském průmyslu. Jejím nejnovějším počinem je zveřejnění 51 stran dlouhé analýzy, která obviňuje Apple a Foxconn z porušování čínské legislativy při výrobě iPhonů.
Zpráva se věnuje především tvrdým výrobním kvótám, kvůli nimž musí zaměstnanci pracovat extrémní přesčasy. Zajímavou informací však také je překvapivě nízká cena, kterou Apple platí za výrobu jednoho iPhonu. Podle výpočtů China Labor Watch jablečná společnost utratí za práci na výrobě jednoho iPhonu jen 4.64 USD, tedy asi 110 Kč.
Drastické kvóty za minimální mzdu
Jedním z obvinění vyplývajících ze zprávy je, že Foxconn ve své továrně ve městě Čeng-čou zaměstnává 50 % pracovníků v režimu brigádníků. To mu umožňuje vyhnout se plnění benefitů, které by jinak musel dlouhodobým zaměstnancům nabídnout. Praktika odporuje čínské legislativě, neboť ta stanoví, že v jakékoliv firmě mohou brigádníci tvořit nanejvýše 10 % celkové pracovní síly.
Dalším ze zjištění organizace je, že pracovníci dostávají hodinovou mzdu odpovídající asi 40 Kč. Za hodinu přesčasu pak obdrží necelých 60 Kč. Toto ohodnocení je podle China Labor Watch zcela nedostatečné pro zajištění živobytí ve městě Čeng-čou.
Sto hodin přesčasů měsíčně
Vraťme se ale ještě k problematice přesčasů. V továrně jsou prý stanoveny velmi přísné výrobní kvóty. Když továrna běží na maximum, dokáže vyrobit až 12 000 iPhonů za den. V průměru však dvě směny (denní a noční) vyrobí za den 11 000 iPhonů. Mimo hlavní období výroby produkuje továrna Foxconnu jen asi 3 000 iPhonů za den, ovšem v těchto obdobích jsou také výrazně sníženy stavy brigádníků.
Výsledkem tak podle China Labor Watch je, že zaměstnanci mají v podstatě celoročně problém stíhat kvóty, jejichž nesplnění je penalizováno. Musí tak nedobrovolně pracovat v přesčasech, které svou délkou porušují lokální předpisy. Během vrcholné výroby prý zaměstnanci mají nejméně 100 hodin přesčasů měsíčně, přičemž zákon nedovoluje více než 36.

Zpráva dále zmiňuje celou řadu dalších pochybení. Jmenujme například nehlášení pracovních úrazů, zanedbání požární bezpečnosti, verbální urážky pracovníků, neplacení sociálního pojištění a podobně.
Apple se k záležitosti zatím nijak komplexně nevyjádřil. Společnost pouze uvedla, že počet dočasných pracovníků „překročil její standardy“. Otázkou je, jestli a případně jakou dohru bude kauza mít. China Labor Watch na zprávě údajně pracovala několik let a zpravidla v takovýchto situacích nabízí zaměstnancům právní služby. Pokud by se podařilo vynutit dodržování místních zákonů, výroba by se zřejmě výrazně prodražila. Apple by tak mohl uvažovat i o přesunu výroby do jiné země, což je stejně na pořadu dne kvůli obchodnímu sporu mezi USA a ČLR. Přesun výroby do Vietnamu a Thajska nedávno zahájil Google.