TOPlist

Otestovali jsme HTC Touch Diamond2: Nástupce legendy se spoustou inovací (první dojmy)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

HTC Touch Diamond2 - první dojmyPokud bychom hledali komunkátor, který se v loňském roce nejlépe prodával, zvítězil by HTC Touch Diamond, který si našel cestu k více než 2 milionům uživatelů. Diamond se tedy stal nejúspěšnějším zařízením v historii systému Windows Mobile. Inženýři v HTC proto pečlivě připravovali jeho nástupce, který přináší spoustu zajímavých vylepšení. Vyzdvihnout si zaslouží například WVGA displej, 5 MPx fotoaparát, 288 MB RAM, zcela nové TouchFLO 3D prostředí a několik dalších softwarových vylepšení. Pojďme se podívat, jak v krátkém testu Diamond2 obstál a jaké zajímavé novinky si pro nás výrobce připravil.

Tento článek není recenzí, shrnuje mé první dojmy na základě krátkodobého používání předprodukční verze HTC Touch Diamond2, který se i tak vyznačoval velmi dobrou stabilitou systému a rychlostí práce v nabídkách. Recenzi vám přineseme až po důkladném otestování finálního vzorku. Vzhledem k tomu, že se po hardwarové stránce jedná o velmi podobná zařízení, jako nedávno testovaný Touch Pro2, a během používání oba modely podávaly velmi podobné výsledky, vypůjčil jsem si některé odstavce ze staršího článku.


Konstrukce, zpracování a design
Diamond2 oproti svému předchůdci výrazně dospěl. Přední strana se liší především v uspořádání ovládacích prvků a zadní kryt nedisponuje výstupky; telefon se tedy v ruce drží o poznání lépe. Slícování jednotlivých dílů je, jak už u HTC bývá zvykem, na velmi dobré úrovni. Velice mě potěšilo, že kryt přístroje není díky matnému plastu až tolik náchylný na otisky prstů. Diamond2 je oproti původnímu modelu o několik milimetrů větší na každé straně. Mírné navýšení rozměrů je zapříčiněno použitím displeje s úhlopříčkou 3,2 palce, který se může pochlubit velmi jemným WVGA rozlišením (480×800px), tradičně se nachází v jedné rovině s předním krytem. Diodové podsvícení lze regulovat automaticky pomocí světelného senzoru, který je umístěný na přední straně. Hodnoty si v nastavení systému můžete změnit také manuálně, a to zcela nezávisle pro napájení z baterie a ze sítě.

- -
HTC Touch Diamond2 působí elegantním dojmem

Prostor pod displejem nabízí kromě kvarteta tlačítek i zcela nový prvek, kterým je zoomovací lišta. Její povrch je tvořen senzory a používat ji můžete například v internetovém prohlížeči, kancelářských aplikacích nebo správci obrázků. Jednoduchým pohybem prstu po liště můžete okamžitě přibližovat nebo oddalovat obsah na displeji, typicky třeba obrázky. Jde o prvek, který příjemně usnadní ovládání vybraných aplikací, ale stejně jako u modelu Touch Pro2, bych zde raději viděl normální čtyřsměrové tlačítko nebo řešení, které nabízel původní Diamond.

- -

Čtveřice kláves pod displejem se nachází v tenkém proužku, který je dobře přístupný i v případě, že telefon držíte pouze v jedné ruce. Krajní klávesy slouží pro příjem a ukončení hovoru. Tlačítko Home/Win nabízí trochu vylepšené možnosti; pokud se například budete nacházet v libovolné systémové aplikaci, dostanete se jejím stiskem na základní obrazovku Dnes, což bylo běžné i u jiných WM komunikátorů. Pokud ale tlačítko Home stisknete na základní obrazovce, dojde k vyvolání nové nabídky Start, která je součástí TouchFLO 3D prostředí 3. generace.

- -

Prostor nad displejem vyplňuje telefonní reproduktor se signalizační diodou. Nechybí zde ani malá VGA kamerka pro videohovory. Zadní kryt je odnímatelný a pod ním najdeme slot pro vložení SIM karty a prostor pro baterii. V malém kovovém trojúhelníku je umístěn otvor 5 MPx fotoaparátu s autofocusem, přisvětlovací dioda chybí.

-
Nový prvek Zoom bar a čtveřice ovládacích tlačítek

Na levé boční straně narazíme na dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Protější hrana je vybavena otvorem pro vložení paměťových karet microSDHC. Já jsem vyzkoušel 8 GB a 16 GB SDHC kartu a nenarazil jsem na žádné problémy, telefon je vždy správně rozpoznal. V dolní části má své místo stylus, jehož uchycení je opět zajištěno magnetem. Toto řešení s sebou přináší mnoho výhod, ani po delším používání se například nemusíte obávat toho, že by se mechanismus uchycení stylusu opotřeboval a ten by začal vypadávat; magnet jej spolehlivě udrží.

- -

- -
Zadní kryt je odnímatelný a nachází se pod ním baterie a slot na SIM kartu

Na spodní straně nechybí HTC ExtUSB konektor, což je lehce upravená verze klasického miniUSB. Tento konektor slouží pro připojení nabíječky, synchronizačního kabelu a stereo headsetu. Běžný 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek bohužel chybí. Vedle něj se v malém otvoru nachází telefonní reproduktor a tlačítko softwarového resetu. V horní části zařízení najdeme klávesu Power, která při normální stisku vypne/zapne displej, a při delším rovnou celé zařízení. Trochu mě mrzí, že na boku přístroje nenajdeme i další funkční klávesy, které by si uživatel mohl nadefinovat na spouštění vlastních aplikací, potěšila by mě i přítomnost spouště fotoaparátu.

Srovnání s dalšími telefony
- -
Touch Diamond2 a T-Mobile G1 (Android); HTC Touch Cruise ´09

- -
Srovnání s Touch HD a Apple iPhone

-

Hardwarové parametry HTC Touch Diamond2
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA (480×800 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,2 palce, dotekový
Procesor: Qualcomm MSM7200A 528 MHz
Rozměry: 107,85 x 53,1 x 13,7 mm
Hmotnost: 117,5 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB Flash ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS/EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0)
GPS: Qualcomm GPS, aGPS, 20 kanálů, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 5,0 MPx, autofocus; přední VGA CMOS kamerka pro videohovory
Baterie Li-Ion 1100 mAh
Pohotovostní režim: 360 hodin v GSM, 500 hodin v UMTS
Max. doba hovoru: 340 minut v GSM, 300 minut v UMTS
Slot pro pam. karty: microSDHC
Další informace: Push Internet, Nové TouchFLO 3D prostředí, Zoom bar pod displejem, podpora gest v operačním systému, pohybový senzor, FM rádio
Zobrazit kompletní specifikaci v katalogu zařízení

Videopohled


Operační systém, funkce a výkon
Jelikož by se Diamond 2 měl na trhu objevit už ke konci tohoto měsíce, najdeme v něm operační systém Windows Mobile ve verzi 6.1 Professional. Výrobce ale potvrdil, že se později dočkáme aktualizace na Windows Mobile 6.5. Díky novému TouchFLO 3D se vylepšení dočkaly i běžné ikony aplikací v nabídce Programy. V HTC ty klasické nahradili vlastními, které vypadají mnohem lépe. Pokud budete používat TouchFLO 3D plugin na obrazovce Dnes, můžete se těšit na velké kontextové nabídky, které se budou v celém systému nově zobrazovat. Komu by to nevyhovovalo a raději by chtěl systém ovládat stylusem, bude si moci plugin vypnout a kontextové nabídky se poté převedou do klasického vzhledu (bez nutnosti softwarového restartu). Samotná rychlost spuštění TouchFLO 3D pluginu na obrazovce Dnes je také velmi dobrá a nikdy jsem nemusel čekat déle, než několik málo vteřin.

-
HTC Touch Diamond2 a jeho předchůdce

Srdcem zařízení je opět čipová sada od Qualcommu (MSM7200A), kterou je vybavený i Touch Pro2. V tomto směru jsou proto naměřené hodnoty obou zařízení téměř shodné, benchmarky ale zveřejním až po otestování finálních vzorků obou zařízení (zase o důvod více těšit se na plnohodnotnou recenzi :-) ). Použitý procesor pracuje na standardní frekvenci 528 MHz. Reakce operačního systému i nabídky TouchFLO 3D jsou velmi dobré a testovací vzorek byl několikanásobně rychlejší, než třeba původní Diamond s finální verzí ROM. Jsem rád, že se výrobce konečně začal pořádně věnovat optimalizaci systému, snad se dočkáme i nárůstu výkonu při přehrávání videa ve vyšším rozlišení. Zásluhu na rychlosti má také dobrá správa operační paměti, která se může pochlubit kapacitou 288 MB (RAM). Po spuštění systému bylo volných okolo 85 MB. Velikost vnitřní paměti je 512 MB ROM, ze kterých je pro vaše data použitelných zhruba 280 MB. Tato čísla prosím berte pouze jako orientační, u prodejní verze mohou být čísla úplně jiná.

-imgimg
Základní záložka TouchFLO 3D pluginu; nová podoba nabídky Start; záložka Internet

Stejně jako u Touche Pro2, jsem i s Diamondem2 vyzkoušel přehrávání videa v rozlišení 800×480px (Xvid) s datovým tokem 1548kbps pro video a 128kbps pro audio. Ke sledování jsem použil CorePlayer 1.3. Obraz byl plynulý a subjektivně mi přijde, že je Diamond 2 v tomto ohledu rychlejší, než třeba Touch HD. Vzhledem k tomu, že v systému nebyla k dispozici finální verze ovladačů, počkal bych na reálné výsledky až do recenze.

-imgimg
Informace o paměti a vlastnosti zařízení; aplikace Phone pro telefonní hovory a videokomunikaci

5 MPx fotoaparát s autofocusem dokáže pořizovat velmi pěkné snímky a je vidět, že i v tomto směru inženýři z HTC zapracovali. Rychlost snímání fotografií v rozlišení 2592×1552 px (4 MPx) byla velmi dobrá, vlastně stačilo jen stisknout virtuální tlačítko spouště a téměř okamžitě došlo k zachycení snímku.

- -

- -
Fotografie z předprodukčního kusu HTC Touch Diamond2

Připojení přes Wi-Fi bylo naprosto bezproblémové, ihned po aktivaci modulu systém vyhledal dostupné bezdrátové sítě. Během aktivního připojení byl signál stabilní. GPS modul jsem neměl možnost otestovat s navigačním programem, ale v diagnostickém nástroji bylo možné sledovat velmi rychlé zaměření i uvnitř budovy. Pohybový senzor opět funguje jen v některých aplikacích (internetové prohlížeč, album), ale přes neoficiální aplikace bude možné podporu přidat do celého systému.

Kdy se dočkáme?
HTC Touch Diamond2 splnil má očekávání a s klidným svědomím mohu prohlásit, že jde o zdařilého nástupce původního modelu. Výrobce se při jeho konstrukci poučil z předešlých chyb, proto konečně nechybí slot pro paměťové karty. Dále přibyl displej s větší úhlopříčkou a jemnějším rozlišením a v neposlední řadě dospěl i zadní kryt, který je pěkně plochý. Jedinou výtku mám k množství funkčních tlačítek a chybějícímu joysticku, který by ovládání daleko více usnadnil. Diamond2 by se v anglické verzi na našem trhu měl objevit na konci dubna, lokalizovaná verze by měla být dostupná zhruba o měsíc později. Doporučená koncová cena byla stanovena na 12 999,- Kč.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku