TOPlist

Orange SPV C600 – podrobný pohled

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

O příchozím našlapaném smartphonu Orange SPV C600 jsem Vás již informovali touto bleskovkou. Včera se na zahraničním webu Coolsmartphone objevila hutná a podrobná recenze tohoto zařízení a my Vám z ní přinášíme ty nejdůležitější poznatky. Častým návštěvníkům Smartmanie jistě neušlo, že se jedná o velmi povedeného následovníka C500 (HTC Typhoon) respektive C550 (HTC Hurricane).


Ohlédnutí se za staršími modely

Model C500, který se v nabídce u Orange objevil v srpnu 2004 znamenal v oblasti smartphonů veliký zlom – nevídané rozměry, jasný TFT displej, nový OS WM 2003 SE, IRda, Bluetooth – to vše pohromadě se do té doby v žádném SP neobjevilo. HTC Typhoon měl i velkou výdrž baterie na jedno nabití, dílenské zpracování si rovněž zasloužilo pochvalu. O vysokých kvalitách tohoto SP svědčí i fakt, že je i dnes jedním z nejlépe prodávaných smartphonů s OS Windows Mobile.

V létě 2005, tedy o rok později, Orange představil model SPV C550, který však tolik nového uživatelům nepřinesl. Jasně nejpokrokovějším prvkem byl displej o rozlišení 240×320 px (QVGA) a digitální fotoaparát s vylepšeným snímačem s 1,3 miliony světlocitlivých buněk. Vylepšením by se dala označit i přítomnost funkčních hudebních tlačítek pro pohodlné přepínání mezi skladbami při poslechu muziky. Zklamáni ale byli ti, co se těšili na nový systém Windows Mobile 5, protože C550 běží pod WM 2003 SE.

Časový interval mezi ohlášením C550 a C600 byl dosti krátký, dva měsíce opravdu nejsou dlouhá doba a ti co chvíli počkali teď rozhodně neprohloupí.

Základní specifikace C600
– vychází z modelu HTC Tornado
– bohužel bez Wi-fi přijímače
– velmi jasný a jemný displej o rozlišení 240×320 px, navíc schopný zobrazit až 262 tisíc barevných odstínů
– podpora technologie EDGE umožňující datový přenos rychlostí až 160 kbps
– první smartphone s Windows Mobile 5.0 (Samsung i300 poběží pod WM 2003 SE)
– 1,3 mpx digitální fotoaparát
– konstrukčně podobný s modelem C550, chybí ale funkční hudební tlačítka


Na pohled a první dotyk

Obecně panuje názor, že všechny Smartphony od Orange, počínaje modelem SPV C500, se vyznačovaly skvělým dílenským zpracováním a ani nový model C600 není výjimkou. Poměrně malé, černo-stříbrné tělo smartphonu působí velmi stylově, i když je malinko tlustší a tak i hmotnější. Do ruky údajně padne jako ulitý a skořápka telefonu je velmi pevná, vše doplňuje klávesnice s výbornou ergonomií. Na spodní hraně přístroje nalezneme všem dobře známý MiniUSB port pro snadnou synchronizaci a také konektor na handsfree. Novinkou je plná podpora rozhraní USB 2.0, díky níž bude transfer souborů do paměti, případně na paměťovou kartu, značně rychlejší. Za podporu tohoto rychlého rozhraní vděčíme systému Windows Mobile 5.0. Stejně jako u modelů C500 a C550 je i zde miniSD slot schován pod baterií. Vrchní hraně přístroje vévodí okénko infraportu a hlavní vypínač.

Nejslabším článkem modelu C500 byl jednoznačně podivný hlavní ovládací prvek, jednalo se totiž o poloviční váleček, který sice umožňoval snadný pohyb v menu, o hraní her jste si však mohli nechat zdát. C600 se naštěstí může pochlubit osvědčeným joystickem, i zbytek klávesnice je předchozímu modelu C550 velmi podobný.


Operační systém aneb WM 5.0 jsou konečně zde!

Orange SPV C600 přichází jako vůbec první smartphone s operačním systémem Windows Mobile 5.0. Tento nový systém byl Microsoftem oficiálně představen v květnu tohoto roku, Samsung se pochlubil svým modelem i300 jen o několik měsíců dříve. Samsungu se však plány nezdařily a tak zmíněný Samsung i300 poběží pod starší verzí, tedy WM 2003 SE. Historicky první Smartphone s WM 5 je tedy s konečnou platností právě C600.

Hlavní změna, které si všimnete nejdříve, spočívá v maticovém uspořádání hlavního programového menu (aktivuje se po stisku volby Start). Díky jemnému displeji vypadá vše mnohem lépe a je mnohem detailnější. Návrat ke “starému“ uspořádání menu (jako u WM 2002/WM 2003) bohužel není možný (alespoň ne prozatím), což ne každého potěší. Rychlost menu a celková odezva telefonu je údajně ohromující a to v tom nejlepším slova smyslu.
Z integrovaných aplikací si zaslouží zmínku MSN Messenger, dále WMP 10, který je ovšem použitelný hlavně k přehrávání muziky, s filmovými klipy si totiž daleko lépe poradí TCPMP (dříve známý jako BetaPlayer). Pocket Internet Explorer je také povedený, surfování na QVGA displeji jistě nebude k zahození.


Displej

Přesto, že jsem specifikaci displeje již zmínil, jeho kvalita si zvláštní kapitolku zcela jistě zaslouží. Příchod C550 znamenal velký pokrok, do té doby běžné rozlišení 176×220 px bylo zjemněno na 240×320 px a to při téměř stejných rozměrech. Byl tak pravděpodobně stanoven další standard, neboť všechny ohlášené SP disponují displeji právě takových parametrů. Písmo je jemnější, homescreen více detailnější, displej je navíc schopen zobrazit až 260 tisíc barevných odstínů, fyzicky zobrazuje jen barvy 16-bitové.


Displej C600 zkrátka patří k tomu nejlepšímu, co je dnes možno v oblastí SP na trhu oblasti zakoupit. Jedinou velkou nevýhodou je nekompatibilita displeje se softwarem určeným pro zařízení s displeji o rozlišení 176 x 220. QVGA totiž není přesný dvojnásobek rozlišení 176×220, což sebou přináší problémy. Starší software se tak zobrazí buď v malém okně, nebo se aproximuje na celý displej (to kvůli nepřesnému násobku rozlišení může obraz mírně deformovat). Je zajímavé, že například nová Nokia N90 má rozlišení displeje přesně dvojnásobné (352 x 416 px) oproti jiným modelům Serie 60. Kdyby se i u C600 zjemnilo rozlišení přesně dvakrát, pak by to bylo 352 x 440 pixelů, Microsoft a HTC ale rozhodli jinak.


Digitální fotoaparát

Integrovaný fotoaparát modelu C600 je osazen stejnou optikou jako model předchozí, kvalita snímků by tedy měla být identická. Snímač obsahuje 1,3 milionu světlocitlivých buněk a fotoaparát je tak schopen pořizovat snímky o maximálním rozlišení 1280 x 1024.

Aktivní kamera a ukázky fotografií:

Zmíněná kvalita snímků je vyšší, než u MDA Compactu (jeho kamera patří v kategorii 1,3 mpx k tomu horšímu) a na displeji vypadají opravdu brilantně. Přesto se kvalita údajně nevyrovná snímkům pořízených Nokií 6630 nebo 6680. Barvy jsou sice jasné a svěží, ale snímky jsou místy přesvětlené a rozostřené (viz. ukázky) – zatím se tedy neobjevilo zařízení s Windows Mobile, které by kvalitou fotoaparátu přebilo Nokie Serie 60.
Vše se ale může změnit příchodem nové ROM, nechme se překvapit. S C600 můžete vedle fotografií pořizovat i krátké videosekvence v rozlišení 176 x 144 px.


Možnosti připojení

Orange SPV C600 podporuje Bluetooth 1.2, dále přenos dat prostřednictvím infračerveného portu ale především rychlá data EDGE, tuto technologii však Orange zatím nepodporuje. Technologii EDGE lze považovat za nástupce GPRS a teoreticky umožňuje rychlost až 20 kB/s, v praxi to budou hodnoty o něco nižší, asi kolem 12 kB/s.

Orange sáhl po variaci HTC Tornado bez integrovaného Wi-fi. Otázkou ovšem zůstává důvod tohoto rozhodnutí, vždyť Wi-fi je jediným důležitým prvkem, který tomuto modelu chybí k dokonalosti. Malý smartphone s rychlým bezdrátovým internetem by jistě potěšil drtivou většinu uživatelů, ale snad přístě.


Závěr a zhodnocení

Orange znovu rozšířil svou nabídku o stylové a funkcemi překypující zařízení s OS Windows Mobile. Fantastický displej, Windows Mobile 5, povedený fotoaparát a udávaná výdrž 5–6 dnů pohotovosti – to vůbec nezní špatně. Majitelé starších modelů jako C500 (u nás ET Smartphone II) tedy mají zajímavého kandidáta, kterým by mohli stávající smartphone nahradit. Některé ale od koupi může odradit absence Wi-fi, těm lze doporučit jinou variaci HTC Tornado, kupříkladu Qtek 8300 a 8310 by jejich požadavky splnil.

Klady

+ první smartphone s Windows Mobile 5
+ podpora EDGE
+ kvalitní displej
+ stylový vzhled
+ velká výdrž akumulátoru na jedno nabití
+ kvalitní dílenské zpracování

Zápory
absence WiFi
fotoaparát mohl být lepší
EDGE je pro zákazníky operátora Orange nepoužitelné
minimální hardwarové změny oproti SPV C550
nejistá kompatibilita se staršími aplikacemi

Zdroj: Coolsmartphone

Autor článku Radek Mikudík
Radek Mikudík

Kapitoly článku