Oprava iPhonu či Macu z pohodlí domova? Apple spouští nový program, prodá vám díly i nářadí

MacBook repair Nikolai Chernichenko Unasplash

Apple určitě nemá pověst firmy, jejíž zařízení byste jednoduše opravili doma na koleni. Výměny jednotlivých komponent jsou často složité a mnohdy i nákladné. Zároveň se Apple dlouhodobě snaží své zákazníky nahnat do svých autorizovaných servisů, aby mohl kromě prodejů profitovat i z této navazující služby.

Nyní se hnuly ledy a Apple spouští DIY programy („udělej si sám“) pro iPhony a Macy. Brzy bude možné zakoupit jednotlivé díly i potřebné nástroje k jejich výměně nebo opravě přímo od Applu. K dispozici budou také manuály pro domácí výměnu.

První zařízení, kterých se to bude týkat, budou iPhony 12 a iPhony 13, dále pak Macy s čipy M1. V pohodlí domova se budete moci pustit do výměny displejů, baterií i fotoaparátů, přičemž další díly mají následovat později.

iPhone repair Kilian Seiler Unsplash
Ilustrační obrázek

Program je zatím označen jako „Self Service Repair“ a jako první začne fungovat v USA již na začátku příštího roku. Další země budou následovat. Ačkoliv Apple stále tvrdí, že takové opravy by měli provádět pouze technici se zkušenostmi s opravami elektroniky, je skvělé, že se taková možnost vůbec otevírá. Výměnou zmíněných dílů navíc nepřijdete o záruku, při poškození zařízení v průběhu výměny ale ano.

Pro Apple se může jednat o velmi zajímavý obchodní model. Už nyní dodává některé díly do obchodů a servisů třetích stran, teď si je ale zákazníci budou moci ve velké míře kupovat přímo od něj za plnou cenu. V nabídce má být přes 200 servisních dílů a nářadí. Pokud po výměně zašlete poškozený díl zpět do Applu, dostanete kredit na nákup dalšího zboží.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku