TOPlist

Oppo X 2021: vyzkoušeli jsme unikátní smartphone s rolovacím displejem

Oppo X rollable 2021 clanek

Když Samsung v únoru roku 2019 představil první telefon s ohebným displejem, způsobil v mobilním segmentu slušný poprask. Od té doby zařízení s flexibilním displejem ušla obrovský kus cesty a nejdále je zde opět Samsung, který už zanedlouho představí třetí generaci modelů Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip, a to rovnou s voděodolným tělem.

Oppo Rollable 01
Oppo X 2021 naživo působí jako z jiného světa a zcela po právu

Flexibilním displejům věří i další výrobci a velice odvážně s nimi experimentuje značka Oppo, která v listopadu loňského roku ukázala světu vůbec první zařízení s „rolovacím displejem“, které ihned aspirovalo na titul nejzajímavějšího smartphonu roku. Abych tedy byl přesný, stále se jedná o flexibilní (ohebný) zobrazovač, který se ale neohýbá pouze v jedné části, jako je tomu u modelů Galaxy Z Fold a Z Flip, ale postupně se přes hranu roluje do vnitřní části zařízení. Po technologické stránce tak jde o podstatně větší oříšek, jelikož je displej při změně velikosti podstatně více namáhán.

Oppo X 2021, jak se současný koncept jmenuje, zatím nemá žádný termín uvedení do prodeje – stále se jedná o vývojový prototyp, na kterém je ještě spousta práce a primárně slouží právě pro demonstraci této unikátní technologie. České zastoupení značky Oppo jeden z prototypů získalo a já měl možnost jej krátce vyzkoušet – zde jsou tedy mé první dojmy.

Čínský gigant Oppo je známý tím, že má za zády poměrně silné vývojové centrum, které každým rokem přináší do světa smartphonů nové a často hodně originální nápady – vysouvací a periskopické kamery, extrémně rychlé drátové i bezdrátové nabíjení, poddisplejové fotoaparáty a další technologické libůstky.

Stačí přejet prstem a máte tablet

Na první pohled vypadá Oppo X 2021 jako trochu větší smartphone, ovšem nenechte se zmást. Telefon se díky rolovacímu displeji umí rozšířit do rozměrů menšího tabletu. Ve složeném stavu má zobrazovač úhlopříčku 6,7″, v rozloženém 7,4 palce. Jeho rozlišení je 1440 x 3200 px, a dokonce se pyšní 120Hz obnovovací frekvencí. Plocha displeje se tak téměř zdvojnásobí a upraví se i poměr jeho stran. Přechod mezi oběma módy se vyvolává poměrně intuitivně – stačí jen prstem přejet po pravé boční hraně nebo 2x za sebou zmáčknout tlačítko Power.

Oppo Rollable 09
Oppo X 2021 má stylový přepravní box

Oppo pro tento model využilo OLED panel s patentovanou vysoce pevnou laminátovou vrstvou nazvanou Warp Track s tloušťkou pouze 0,1 mm, která je umístěna pod displej. Jaký materiál pokrývá svrchní plochu displeje, bohužel nevíme. Zobrazovač je neustále „podpírán“ pohyblivým pevným rámem z kovových destiček, které by obrazovce neměly dovolit žádné deformace.

U testovacího prototypu ale bylo vidět, že displej na rovné ploše není „napnutý“ úplně na sto procent, ale vzhledem k tomu, že výrobce má ještě spoustu času na vyladění a optimalizace, není třeba se tím nějak znepokojovat. Zajímavé však je, že se zobrazovač nijak nedeformuje přímo v místě ohybu, neboť je díky tloušťce 6,8 mm v tomto místě zachován potřebný rádius. Oppo se chlubí, že na tento telefon bylo aplikováno 122 patentů, z toho 12 na mechanismus rolování.

Přepnutí z telefonního do tabletového režimu zabere zhruba 3 sekundy. Vytažení displeje a roztažení konstrukce telefonu je plynulé a tiché, pouze když k zařízení přiložíte ucho, uslyšíte jemné vrčení dvou motorků uvnitř. Během procesu se obrazovka (včetně ikon) na displeji postupně roztahuje, až dojde k překreslení na větší plochu. Trochu jsem se obával, jak se systém a aplikace při tomto nestandardním chování bude vykreslovat, ale Oppo vše zvládlo na jedničku a v praxi přechod vypadá velice elegantně.

Hardwarové parametry Oppo X 2021

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 865, GPU: Adreno 650, RAM: 8 GB LPDDR5, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,9 × 117,9 × 6,9 mm, hmotnost: 263 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,7 až 7,4" (rolovací), Dynamic AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3200 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, OIS, Dual Pixel, PDAF, druhý: 3D TOF, hloubkový senzor, třetí: 3D TOF, hloubkový senzor, selfie kamera: 16 Mpx

Problém dokonce nemají ani hry – vyzkoušel jsem Call of Duty, Real Racing 3 a PUBG, kdy jsem každý titul spustil v telefonním režimu a následně jej nechal roztáhnout do tabletového módu. Žádná hra nikdy nespadla a obsah se bez problémů překreslil na větší úhlopříčku.

Oppo Rollable 06
Aplikace ani hry nemají s instantním přizpůsobením na větší úhlopříčku problém

To samé platí i pro přehrávání videa v celoobrazovkovém režimu, kdy je přechod opět maximálně plynulý. Oppo v rámci uživatelské nadstavby dovoluje využívat pokročilé práce s okny aplikací a nabízí i možnost rozdělit obrazovku na dvě části. U komerčního produktu lze očekávat další softwarové vychytávky, které by z prostorné plochy displeje dokázaly vyždímat maximum.

Ohebný nebo rolovací?

Oppo X 2021 je přesně ten typ zařízení, které má šanci oživit klasický design dnešních telefonů. Myšlenkou konceptu je mít v kapse klasický telefon, který lze v případě potřeby předělat na malý tablet. To samé už nabízí Samsung Galaxy Fold, jen v trochu jiné podobě, a přiznám se, že ačkoliv jsem nadšeným uživatelem Foldu od jeho první generace a s očekáváním vyhlížím „trojku“, konstrukce, se kterou přišlo Oppo, mi přijde o poznání přívětivější. Stále tu ale zůstává řada „ale“, které je nutné postupně odstranit.

Jak jsem nakousl už v úvodu článku, zvládnutí této technologie pro komerční produkt je extrémně složité a ani Oppo samotné zatím uvedení na trh neplánuje, i když v kuloárech se spekuluje, že bychom se příští rok možná dočkat mohli. Rozhodně ale bude potřeba vyřešit řadu konstrukčních komplikací – u testovaného prototypu se například do útrob dostával prach, takže když jste nechali vyrolovat displej, vyjely s ním na povrch i nečistoty.

Testovací prototyp mimochodem nemá žádná hardwarová tlačítka pro regulaci hlasitosti. Hlasitost se upravuje přes dvojité poklepání na levý okraj – následně se objeví softwarový ovladač hlasitosti.

Oppo Rollable 08
Pokud při zavírání budete telefon nesprávně držet, hrozí vám v této části nepříjemné skřípnutí kůže

U produkčního kusu bych ve výbavě rozhodně ocenil senzor, který by detekoval, že se v prostoru horních hran, kde do sebe konstrukce zajíždí, nenachází žádný objekt (typicky váš prst). Několikrát se mi tak při „zavírání“ Oppo X 2021 stalo, že se mi mezi oba díly skřípl kus kůže, což rozhodně nebylo nic příjemného.

[poll id=”16″]

Na závěr ještě přidám jednu zajímavost. Na světě existuje pouze několik kusů Oppo X 2021 a vzhledem k enormně vysokým nákladům na vývoj se cena každého z těchto prototypů pohybuje ve stovkách tisíc korun. U prodejní verze by samozřejmě cena byla podstatně nižší, tak doufejme, že se třeba v příštím roce dočkáme.

Co myslíte, jsou budoucností smartphony jako Samsung Galaxy Z Fold 2Z Flip či Motorola Razr (tedy ty s ohebnou konstrukcí), nebo spíše řešení, které ukázalo Oppo? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku