Domů » Články » Oppo X 2021: vyzkoušeli jsme unikátní smartphone s rolovacím displejem

Oppo X 2021: vyzkoušeli jsme unikátní smartphone s rolovacím displejem

Když Samsung v únoru roku 2019 představil první telefon s ohebným displejem, způsobil v mobilním segmentu slušný poprask. Od té doby zařízení s flexibilním displejem ušla obrovský kus cesty a nejdále je zde opět Samsung, který už zanedlouho představí třetí generaci modelů Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip, a to rovnou s voděodolným tělem.

Oppo Rollable 01
Oppo X 2021 naživo působí jako z jiného světa a zcela po právu

Flexibilním displejům věří i další výrobci a velice odvážně s nimi experimentuje značka Oppo, která v listopadu loňského roku ukázala světu vůbec první zařízení s „rolovacím displejem“, které ihned aspirovalo na titul nejzajímavějšího smartphonu roku. Abych tedy byl přesný, stále se jedná o flexibilní (ohebný) zobrazovač, který se ale neohýbá pouze v jedné části, jako je tomu u modelů Galaxy Z Fold a Z Flip, ale postupně se přes hranu roluje do vnitřní části zařízení. Po technologické stránce tak jde o podstatně větší oříšek, jelikož je displej při změně velikosti podstatně více namáhán.

Oppo X 2021, jak se současný koncept jmenuje, zatím nemá žádný termín uvedení do prodeje – stále se jedná o vývojový prototyp, na kterém je ještě spousta práce a primárně slouží právě pro demonstraci této unikátní technologie. České zastoupení značky Oppo jeden z prototypů získalo a já měl možnost jej krátce vyzkoušet – zde jsou tedy mé první dojmy.

Čínský gigant Oppo je známý tím, že má za zády poměrně silné vývojové centrum, které každým rokem přináší do světa smartphonů nové a často hodně originální nápady – vysouvací a periskopické kamery, extrémně rychlé drátové i bezdrátové nabíjení, poddisplejové fotoaparáty a další technologické libůstky.

Stačí přejet prstem a máte tablet

Na první pohled vypadá Oppo X 2021 jako trochu větší smartphone, ovšem nenechte se zmást. Telefon se díky rolovacímu displeji umí rozšířit do rozměrů menšího tabletu. Ve složeném stavu má zobrazovač úhlopříčku 6,7″, v rozloženém 7,4 palce. Jeho rozlišení je 1440 x 3200 px, a dokonce se pyšní 120Hz obnovovací frekvencí. Plocha displeje se tak téměř zdvojnásobí a upraví se i poměr jeho stran. Přechod mezi oběma módy se vyvolává poměrně intuitivně – stačí jen prstem přejet po pravé boční hraně nebo 2x za sebou zmáčknout tlačítko Power.

Oppo Rollable 09
Oppo X 2021 má stylový přepravní box

Oppo pro tento model využilo OLED panel s patentovanou vysoce pevnou laminátovou vrstvou nazvanou Warp Track s tloušťkou pouze 0,1 mm, která je umístěna pod displej. Jaký materiál pokrývá svrchní plochu displeje, bohužel nevíme. Zobrazovač je neustále „podpírán“ pohyblivým pevným rámem z kovových destiček, které by obrazovce neměly dovolit žádné deformace.

U testovacího prototypu ale bylo vidět, že displej na rovné ploše není „napnutý“ úplně na sto procent, ale vzhledem k tomu, že výrobce má ještě spoustu času na vyladění a optimalizace, není třeba se tím nějak znepokojovat. Zajímavé však je, že se zobrazovač nijak nedeformuje přímo v místě ohybu, neboť je díky tloušťce 6,8 mm v tomto místě zachován potřebný rádius. Oppo se chlubí, že na tento telefon bylo aplikováno 122 patentů, z toho 12 na mechanismus rolování.

OPPO X 2021 Rollable Concept Handset | OPPO INNO DAY 2020

Přepnutí z telefonního do tabletového režimu zabere zhruba 3 sekundy. Vytažení displeje a roztažení konstrukce telefonu je plynulé a tiché, pouze když k zařízení přiložíte ucho, uslyšíte jemné vrčení dvou motorků uvnitř. Během procesu se obrazovka (včetně ikon) na displeji postupně roztahuje, až dojde k překreslení na větší plochu. Trochu jsem se obával, jak se systém a aplikace při tomto nestandardním chování bude vykreslovat, ale Oppo vše zvládlo na jedničku a v praxi přechod vypadá velice elegantně.

Hardwarové parametry Oppo X 2021
Systém: Android 11
Rozměry: 160,9 × 117,9 × 6,9 mm, Hmotnost: 263 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 865
RAM: 8 GB LPDDR5, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: Dynamic AMOLED, 6,7 až 7,4" (rolovací), Quad HD+, 1440 x 3200 px
Hlavní fotoaparát: 48 Mpx, f/1.8, OIS, Dual Pixel, PDAF
Druhý fotoaparát: 3D ToF kamera (2x)
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 16 Mpx
Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Problém dokonce nemají ani hry – vyzkoušel jsem Call of Duty, Real Racing 3 a PUBG, kdy jsem každý titul spustil v telefonním režimu a následně jej nechal roztáhnout do tabletového módu. Žádná hra nikdy nespadla a obsah se bez problémů překreslil na větší úhlopříčku.

Oppo Rollable 06
Aplikace ani hry nemají s instantním přizpůsobením na větší úhlopříčku problém

To samé platí i pro přehrávání videa v celoobrazovkovém režimu, kdy je přechod opět maximálně plynulý. Oppo v rámci uživatelské nadstavby dovoluje využívat pokročilé práce s okny aplikací a nabízí i možnost rozdělit obrazovku na dvě části. U komerčního produktu lze očekávat další softwarové vychytávky, které by z prostorné plochy displeje dokázaly vyždímat maximum.

Ohebný nebo rolovací?

Oppo X 2021 je přesně ten typ zařízení, které má šanci oživit klasický design dnešních telefonů. Myšlenkou konceptu je mít v kapse klasický telefon, který lze v případě potřeby předělat na malý tablet. To samé už nabízí Samsung Galaxy Fold, jen v trochu jiné podobě, a přiznám se, že ačkoliv jsem nadšeným uživatelem Foldu od jeho první generace a s očekáváním vyhlížím „trojku“, konstrukce, se kterou přišlo Oppo, mi přijde o poznání přívětivější. Stále tu ale zůstává řada „ale“, které je nutné postupně odstranit.

Jak jsem nakousl už v úvodu článku, zvládnutí této technologie pro komerční produkt je extrémně složité a ani Oppo samotné zatím uvedení na trh neplánuje, i když v kuloárech se spekuluje, že bychom se příští rok možná dočkat mohli. Rozhodně ale bude potřeba vyřešit řadu konstrukčních komplikací – u testovaného prototypu se například do útrob dostával prach, takže když jste nechali vyrolovat displej, vyjely s ním na povrch i nečistoty.

Testovací prototyp mimochodem nemá žádná hardwarová tlačítka pro regulaci hlasitosti. Hlasitost se upravuje přes dvojité poklepání na levý okraj – následně se objeví softwarový ovladač hlasitosti.

Oppo Rollable 08
Pokud při zavírání budete telefon nesprávně držet, hrozí vám v této části nepříjemné skřípnutí kůže

U produkčního kusu bych ve výbavě rozhodně ocenil senzor, který by detekoval, že se v prostoru horních hran, kde do sebe konstrukce zajíždí, nenachází žádný objekt (typicky váš prst). Několikrát se mi tak při „zavírání“ Oppo X 2021 stalo, že se mi mezi oba díly skřípl kus kůže, což rozhodně nebylo nic příjemného.

Jaký "form-factor" s využitím flexibilního displeje vám dává větší smysl?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Na závěr ještě přidám jednu zajímavost. Na světě existuje pouze několik kusů Oppo X 2021 a vzhledem k enormně vysokým nákladům na vývoj se cena každého z těchto prototypů pohybuje ve stovkách tisíc korun. U prodejní verze by samozřejmě cena byla podstatně nižší, tak doufejme, že se třeba v příštím roce dočkáme.

Co myslíte, jsou budoucností smartphony jako Samsung Galaxy Z Fold 2Z Flip či Motorola Razr (tedy ty s ohebnou konstrukcí), nebo spíše řešení, které ukázalo Oppo? Dejte nám vědět do komentářů.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

  1. Jednoznacne tohle pred Foldem. Snad to Oppo nebo i Samsung pristi rok pretavi v realny produkt. Libi se mi to hodne.

  2. To chci, teď hned!!!!
    Skládačky se můžou jít zahrabat :D

  3. No když vidím kolik špíny a prachu na sobě občas můj mobil má, tak mě děsí ta spousta záhybů,
    deklů a škvírek. Jsem rád, že mohu mobil položit kamkoliv a pak ho normálně strčit pod tekoucí vodu a umýt ho. Dokud to nebude jen samotný displej jako ve filmu Rudá planeta, dává mi smysl spíš skládačka jako Surface Duo (samozřejmě vylepšený).

  4. Proč tady není živá ukázka, jak telefon roluje? Jenom obrázky právě u takového zařízení nestačí

  5. Na slepu ulicku a mrtvu vetvu podla mna dost slusne.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).