Domů » Bleskovky » Oppo stojí před obří výzvou, chce vyrábět vlastní čipsety

Oppo stojí před obří výzvou, chce vyrábět vlastní čipsety

Čínská společnost Oppo si v našich končinách teprve buduje renomé, nicméně ve světě se jedná o jednoho z největších výrobců chytrých telefonů. Podle serveru Nikkei se světová čtyřka (o pozici se v současné době dělí s Vivo) chystá na další odvážný krok, který má celou firmu posunout zase o něco dále.

Oppo Reno 5 5G 1
Oppo plánuje výrobu vlastních čipsetů

Dva zdroje prozradily, že Oppo plánuje výrobu vlastních čipsetů někdy v letech 2023 či 2024, přičemž konkrétní rok závisí na rychlosti vývoje. Oppo se přitom netají tím, že by rádo využilo 3nm výrobní proces, který nabízí tchajwanská firma TSMC. Tímto krokem by se Oppo připojilo k Applu, Samsungu, Huawei a nově také Googlu, kteří si navrhují vlastní čipsety.

Oppo Rollable 06
Výroba je plánovaná na roky 2023 či 2024, podle toho, jak rychle bude probíhat vývoj

V současné době využívá čínský gigant služeb Qualcommu a MediaTeku, kterým by se tato aktivita jistě nelíbila. Díky vazbám na společnosti Vivo, Realme a OnePlus je totiž pravděpodobné, že by nové čipsety od Oppo mohly najít útočiště v některých jejich smartphonech.

Úspěch nemá Oppo zaručený

Úspěch na poli navrhování vlastních čipsetů nicméně nemá Oppo jistý. Světová dvojka Xiaomi se o návrh vlastního čipsetu pokoušela už dříve, konkrétně v roce 2017 dostal jeho telefon Mi 5C čipset Surge S1. Od té doby jsme u Xiaomi podobnou aktivitu neviděli, pokud nepočítáme návrhy menších komponent, jako například procesory pro zpracování obrazového signálu. Jestli s výrobou vlastních čipsetů Oppo uspěje, se teprve ukáže.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. Huraaa, to bude paráda, se to bude optimalizovat jedna radost.

  2. Pane redaktore, podle toho, co píšete dále v článku, si Oppo zvažuje čipy samo navrhovat, potažmo nechat vyrábět. Ale pokud nebude mít TSMC dostatečné kapacity, upřednostní Apple, Qualcomm a Samsung. Ono vyvíjet ten výrobní proces a udržovat fabriky je dost drahé a jistota stabilních objednávek je celkem důležitá.

    • Tak ci onak je konkurencia je pre nas len dobra, aj ked si budu cipy len navrhovat.

    • Nepochybně. Ale jak říkám, bude záležet, jakou technologii jim TSMC nabídne a 3nm bude spíš pro velkoodběratele, ke kterým jsem zapomněl napsat MediaTek. Pokud jim nabídnou 8nm apod. tak je otázka, jestli se jim chip design vyplatí. Jako senzaci, kterou nadpis vyvolával, bych bral, že Oppo má továrnu s 3nm procesem. Takových totiž moc není.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).