Oppo dostalo do tenkého mobilního fotomodulu 5× optický zoom

I když u nás nejsou smartphony značky Oppo tolik známé, čínská společnost je aktuálně ve své domovině jedničkou na trhu a globálně se v minulém kvartále vyšvihla na čtvrté místo za Huawei. Na rozdíl od většiny ostatních čínských firem Oppo pouze nekopíruje, ale přináší do světa mobilních zařízení vlastní inovace, zejména v oblasti fotoaparátu. Ten byl ostatně také ústřední novinkou čínské společnosti na veletrhu MWC.

Videopohled

Oppo představilo fotomodul s duálním fotoaparátem a bezztrátovým pětinásobným optickým zoomem. Nemá přitom výsuvný objektiv, ale mnohem jednodušší řešení, které se pyšní celkovou tloušťkou 5,7 mm, tudíž kvůli němu telefon nijak výrazně nenabobtná. Zevnějšku jsou na modulu patrné dvě čočky, přičemž jedna z nich míří skrze soustavu dalších optických členů přímo na fotosenzor, zatímco pod druhou se ukrývá hranol, který láme obraz o 90 stupňů a vede jej na jiný, vzdálenější senzor.

Tento princip je využíván například v periskopech, ve světě smartphonů jej jako první obdobným způsobem použila společnost Asus ve smartphonu ZenFone Zoom. Řešení od Asusu však bylo ještě dál, neboť obsahovalo mechaniku pro plynulé zoomování, v případě Oppo je veškerá optika ukotvena na místě a z tohoto důvodu čínský výrobce vsadil na duální fotoaparát – jedna čočka je určena pro standardní fotografie, druhá pro pětinásobné přiblížení; vše mezi tím je pouze kombinace snímků z obou fotoaparátů (či ořez nepřiblíženého snímku).

oppo-3

Pochopitelně jakékoliv přiblížení se při pořizování fotografií či videa projeví na stabilitě obrazu, z tohoto důvodu v Oppo vyvinuli nový optický stabilizační systém, který dokáže dynamicky upravovat úhel hranolu, skrze něž se láme obraz ke druhému snímači, a to s přesností na 0,0025 stupně. Celý fotomodul je složen z více než 50 jednotlivých součástí.

oppo-2

Oppo bohužel na MWC ukázalo pouze fotomodul, a nikoliv koncové zařízení. Předpokládáme však, že se telefon využívající tohoto řešení objeví již v letošním roce, ať už od firmy Oppo, či od jiné značky.

xiaomi-beryko-mwc

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku