Domů » Bleskovky » Oppo dostalo do tenkého mobilního fotomodulu 5× optický zoom

Oppo dostalo do tenkého mobilního fotomodulu 5× optický zoom

I když u nás nejsou smartphony značky Oppo tolik známé, čínská společnost je aktuálně ve své domovině jedničkou na trhu a globálně se v minulém kvartále vyšvihla na čtvrté místo za Huawei. Na rozdíl od většiny ostatních čínských firem Oppo pouze nekopíruje, ale přináší do světa mobilních zařízení vlastní inovace, zejména v oblasti fotoaparátu. Ten byl ostatně také ústřední novinkou čínské společnosti na veletrhu MWC.

Videopohled

Duální fotoaparát Oppo s 5x optickým zoomem

Oppo představilo fotomodul s duálním fotoaparátem a bezztrátovým pětinásobným optickým zoomem. Nemá přitom výsuvný objektiv, ale mnohem jednodušší řešení, které se pyšní celkovou tloušťkou 5,7 mm, tudíž kvůli němu telefon nijak výrazně nenabobtná. Zevnějšku jsou na modulu patrné dvě čočky, přičemž jedna z nich míří skrze soustavu dalších optických členů přímo na fotosenzor, zatímco pod druhou se ukrývá hranol, který láme obraz o 90 stupňů a vede jej na jiný, vzdálenější senzor.

oppo-4

Tento princip je využíván například v periskopech, ve světě smartphonů jej jako první obdobným způsobem použila společnost Asus ve smartphonu ZenFone Zoom. Řešení od Asusu však bylo ještě dál, neboť obsahovalo mechaniku pro plynulé zoomování, v případě Oppo je veškerá optika ukotvena na místě a z tohoto důvodu čínský výrobce vsadil na duální fotoaparát – jedna čočka je určena pro standardní fotografie, druhá pro pětinásobné přiblížení; vše mezi tím je pouze kombinace snímků z obou fotoaparátů (či ořez nepřiblíženého snímku).

oppo-3

Pochopitelně jakékoliv přiblížení se při pořizování fotografií či videa projeví na stabilitě obrazu, z tohoto důvodu v Oppo vyvinuli nový optický stabilizační systém, který dokáže dynamicky upravovat úhel hranolu, skrze něž se láme obraz ke druhému snímači, a to s přesností na 0,0025 stupně. Celý fotomodul je složen z více než 50 jednotlivých součástí.

oppo-2

Oppo bohužel na MWC ukázalo pouze fotomodul, a nikoliv koncové zařízení. Předpokládáme však, že se telefon využívající tohoto řešení objeví již v letošním roce, ať už od firmy Oppo, či od jiné značky.

xiaomi-beryko-mwc

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Takze se nejedna o zoom (objektiv s promennou ohniskovou vzdalenosti), ale o 2 objektivy s pevnou ohniskovou vzdalenosti.

  • Tys tomu dal :-). Dva různé objektivy s různou pevnou ohniskovou vzdáleností. Jako jo, jinak máš pravdu, ale vzhledem s asi jak to mysleli.

   • Co se panu odbornikovi na vsechno zas nezda? Pokud je objektiv s petinasobnym zoomem, tak nejak se od nej ocekava, ze mohu plynule (nebo aspon v dostatecne jemnych krocich) menit ohniskovou vzdalenost v rozsahu 1x – 5x a ne ze budu mit k dispozici bud 1x nebo 5x. On udaj 5x zoom je dost o nicem, kdyz neni uvedena zakladni ohniskova vzdalenost prepocitana na rozmer kinofilmu (nebo fyzicka a k ni rozmer cipu), aby si clovek mohl udelat obrazek, co tim nafotim. 5x zoom muze byt ekvivalent 100-500mm objektivu stejne jako 20-100mm.

   • No jo xzeit. Ten vzdycky pobavi svou neznalosti a tuposti.

   • Sorry, jeden překlep ( , ale vzhledem s asi jak to mysleli.) mělo tam být víme jak to mysleli.

    Jinak teda předpokládám, že základní objektiv bude mít nějakou ohniskovou vzdálenost (tedy to je ten tvůj základ) a ,,zoom,, objektiv bude mít jinou ohniskovou vzdálenost vůči tomu základnímu (5x víc)…..tak to asi mysleli. Prostě dva objektivy, které ti dají dvě různé ohniskové vzdálenosti….tedy jako nějaký zoom na nejkratším a nejdelším ohnisku….co je na tom k nepochopení?

    Jinak píšou v článku, že se jedná o dual foto, nejedná se o zoom objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností….jen to blbě napsali a to byla má reakce, že jsi tomu dal, jakože jde vidět, že se v tomhle vyznáš :-)

    Jirka (neregistrovaný): Jyrko, to jsme si jen se zipiikem nerozuměli….buď v klidu.

   • Zoom objektiv se vyznacuje promenlivym ohniskem, to tady zadny objektiv neni. Pokud myslis ten dlouhy objektiv, muzes tomu rikat teleobjektiv (objektiv s dlouhou ohniskovou vzdalenosti), ale zoom to neni.
    Opticky zoom mel tusim nejaky Asus a Samsung, ani Kodak Ektra nema opticky zoom.
    Bylo by fajn veci nazyvat pravymi jmeny, ikdyz vyrobci v ramci marketingu ohybaji pojmy, jak to jenom jde.

   • Xzeit, ne tys nerozumel a nerozumis porad, proto dal pises ty nesmysly.

   • Tak. Já tomu tak říkat budu. Dual foto s teleobjektivem. Zoom obejktiv je objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Ale tady se myslelo, že bude jeden objektiv základní a druhy s 5x přiblížením -T – ve vztahu k tomu základnímu W.

   • Jirka (neregistrovaný): já tomu rozuměl právě dobře, jak to zipiik myslel.
    Akorát zippik si myslel, že to co jsem napsal, je něco proti tomu co napsal on….

    Je třeba rozlišovat pojem (zoom objektiv) a ,,nějaký,, zoom objektivu – což se teda běžně používá a pro normálního člověka je to takové chytlavější.

 2. Jiřka Spyřkem

  Přesně tak, změňte nadpis článku…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).