Domů » Bleskovky » Opožděnou vlajkovou loď MediaTeku trápí problémy: Helio X20 se přehřívá (aktualizováno)

Opožděnou vlajkovou loď MediaTeku trápí problémy: Helio X20 se přehřívá (aktualizováno)

Na poli mobilní čipsetů působí hned několik velkých výrobců. Jednou z největších značek v tomto oboru je společnost MediaTek. Čipy od tohoto výrobce jsou rozšířené především v levnějších smartphonech, ale v portfoliu má společnost i výkonné procesory pro high-end. Aktuálně nejvýkonnější čip Helio X20 byl představen již v květnu minulého roku, ale kromě několika uniklých výsledků z benchmarků jsme doposud neměli možnost se s touto novinkou setkat v žádném produkčním smartphonu.

mediatek-helio-x20

Nyní se objevily informace, proč se první desetijádrový mobilní procesor ještě nedostal na trh. První problémy se údajně týkaly nestability Wi-Fi, která se náhodně odpojovala. Po vyřešení tohoto zádrhelu se ovšem objevil jiný a mnohem závažnější problém. Helio X20 prý totiž trpí přehříváním. S podobnými nepříjemnostmi se potýkal (a stále potýká) starší revize čipsetů Snapdragon 810 od Qualcommu. Zahřívání s sebou nese nepříjemný problém v podobě snižování výkonu. Čip totiž tvz. „throttluje“, což se projeví snížením taktu a omezením výpočetního výkonu.

Zatím není zcela jasné, jestli se MediaTeku již povedlo s problémem vypořádat. Doufáme, že první telefony, které bude Helio X20 pohánět budou fungovat bezproblémově a nebude se opakovat situace jako v případě Snapdragonů 810 od Qualcommu. Výrobce by si měl ovšem s řešením problému pospíšit. První smartphony s konkurenčním Snapdragonem 820 se totiž začínají pomalu objevovat na trhu.

Aktualizováno 11:20:

Společnost MediaTek se k celé situaci oficiálně vyjádřila a problémy s přehříváním popřela. Čip je prý již ve výrobě, takže bychom se jej měli velmi brzy dočkat. Helio X20 využívá odlišný koncept než konkurenční Qualcomm. Dvě výkonná jádra Cortex A72 totiž běží pouze ve chvíli, kdy je potřeba opravdu co nejvyšší výkon. Většinu času je ovšem aktivních pouze osm jader Cortex A53, která jsou úspornější a zároveň produkují méně tepla. Zda je tvrzení MediaTeku pravdivé odhalí až první recenze.

Zdroj

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Diskuze k článku

  1. Ať z toho udělají výhodu – první mobil který vám usmaží vajíčko ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).