Domů » Články » Operátoři pomohou vládě trasovat polohu nakažených koronavirem

Operátoři pomohou vládě trasovat polohu nakažených koronavirem

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vyzvali v současné mimořádné situaci stavu nouze mobilní operátory k pomoci při řešení tzv. trasování pohybu nakaženého za použití technologií 21. století. Cílem žádosti státu je pomoci nakaženému splnit jeho zákonnou povinnost a pomoci v prevenci šíření nakažlivé lidské choroby v České republice.

Každý člověk, který je nakažený infekční chorobou, je ze zákona povinen sdělit hygienické stanici místa s vysokým výskytem osob, která v poslední době navštívil, či jména osob se kterými se setkal. Důvodem je zamezení nekontrolovatelnému šíření infekce ve společnosti.

coronavirus maska covid
Ilustrační obrázek, autor obrázku: Tumisu/Pixabay

Trasování pomůže zefektivnit práci

Do dnešní doby měli hygienici při tzv. trasování k dispozici pouze tradiční nástroje (zejména otázky po telefonu, zápisky na papír, přepisování do tabulek) a neměli možnost práci zefektivnit a automatizovat s využitím digitálních technologií. Problém nastával, když si nakažený při pohovoru kontakt s určitou skupinou lidí nevybavil, či na něj například zapomněl. Takovou skupinu lidí nebylo možné nijak upozornit na možný kontakt s nákazou a požádat je například, aby důkladněji sledovali svůj zdravotní stav.

Moderní technologie pomáhají nakaženým si vzpomenout a hygienikům správně se zeptat. Řešení, které nyní Ministerstvo zdravotnictví společně s hlavní hygieničkou začínají testovat je v celku jednoduché.

coronavirus
Ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay

Když nakažený udělí před pohovorem mobilním operátorům prostřednictvím hygienika dobrovolně výslovný souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik v řádu minut cenný nástroj pro vedení pohovoru – mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde se nakažený v posledních 14 dnech pohyboval. Hygienik díky tomu může klást daleko přesnější dotazy s cílem identifikovat skutečně jen ty největší hrozby, kde mohlo dojít k šíření nákazy na jiné lidi.

NepřehlédněteNedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

Údaje o pohybu budou předávány Ministerstvu zdravotnictví jen se souhlasem nakaženého a v minimálním rozsahu nezbytném pro trasování pohybu.

Bez jasného a výslovného souhlasu nakaženého NEBUDOU operátoři jakákoliv lokalizační nebo provozní data k podpoře trasování jeho pohybu zpracovávat. Toto řešení pomůže k zastavení šíření infekce COVID-19 a současně plně respektuje i vysoké standardy ochrany soukromí,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Jedná se o další aktivitu, kterou odvětví mobilních telekomunikací podporuje obyvatele České republiky v jejich boji s koronavirem.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).