Opera Mobile 9.5: Prohlížení internetu nikdy nebylo pohodlnější (klady a zápory)

Opera Mobile 9.5 beta - klady a záporyTeprve nedávno se mi pod ruku dostala betaverze tohoto skvělého internetového prohlížeče. Musím říct, že po roce a půl používání Windows Mobile jsem konečně objevil použitelný prohlížeč. Výchozí Pocket Internet Explorer je totiž v dnešní době silně nedostačující, jeho jádro je pomalé a uživatelská přívětivost oproti konkurenci téměř nulová. Ano, existovaly (existují) alternativy jako NetFront 3, starší Opera 8.6 nebo Minimo, které přinášejí lepší (nikoliv vždy rychlejší) renderování a užitečné funkce, ale které se spouští na 400MHz zařízení 15 vteřin a stránku pak vykreslují dalších 20 vteřin. Minimo se mi spouštělo dokonce minutu. Co je tedy v Opera Mobile 9.5 tak zásadní? Opera se značně inspirovala moderním trendem snadného ovládání prstem, zejména je vidět podobnost se Safari na Apple iPhone, a vůbec to není na škodu.

-
Hlavní stránka www.opera.com

Klady (+)
– rychlost spuštění na 400MHz stroji, zhruba 8 vteřin. To je celkem pěkný parametr.
– velmi přívětivé uživatelské rozhraní. Při internetového prohlížení automaticky přepne do fullscreen módu a v pravém dolním rohu zůstane jenom malý odkaz na zobrazení ovládací lišty. Na ní najdete další běžně používané funkce (zpět, oblíbené, záložky, domovská stránka a nastavení).
– ovládání optimalizováno pro prsty.
– Opera je dostupná pro VGA/QVGA rozlišení.
– ZoomT technologie, stránka se dá zoomovat a to v reálném čase. Stránka se po načtení zobrazí zmenšená najednou, jako ji vidíte na stolním PC. Po tapnutí se přiblíží vybraná oblast.
– rychlost renderování stránky je fascinující. Oproti Internet Exploreru až několikanásobná. Pohyb po stránce je plynulý. A to i v případě, že stránka obsahuje hodně javascript/AJAX, jako například servery Facebook, Last.fm nebo MySpace.
– Offline browsing, možnost uložit stránku do paměti a kdykoliv si jí zobrazit bez připojení k internetu. Tahle banální funkce je velmi praktická a přitom ji žádný jiný prohlížeč neuměl.
– záložky, snadné a rychlé přepínání mezi stránkami.
– Flash & Video na stránce, podpora základních flashových animací a streamování videa. Nicméně na desktopové YouTube zapomeňte. Osobně bych ocenil, kdyby se embeded video/flash dalo otevřít jako nová záložka, resp. aplikace.
– zlepšení, na která jsou uživatelé zvyklí z desktopových verzí, tj. správce hesel, automatické doplňování adres, kopírování textu, správa pop-up, hledat text na stránce, uložit/přeposlat obrázek, odeslat odkaz v SMS atp (mimochodem, včera vyšla skvělá desktopová verze Opery 9.5, vyzkoušejte).
– integrace do systému, aby se odkaz z emailu otevřel automaticky v Opeře, není u jiných prohlížečů samozřejmostí.
– Widgety, vlastní rozšíření homescreen obrazovky jako počasí, RSS, Google Toolbar, nicméně v PDA není moc místa v paměti ani na obrazovce nazbyt.
– veškeré funkce (Nastavení, Záložky…) jsou zobrazeny jako webová stránka.

-
Mobilní verze SmartManie

Nevýhody? Pár věcí, na které jsem narazil. Nicméně je to pořád beta, takže se snad většina věcí dá dopořádku.
– desktopový layout je fajn věc, ale pokud čtete článek široký 600 pixelů, asi vás nebude bavit scrollování zleva doprava.
– možnost Fit to screen tu je pořád, musíte ale vlézt do nastavení a reloadovat stránku.
– některé stránky optimalizované pro kapesní zařízení jsou zobrazeny v náhledu velmi zmenšené.
– primitivní nastavení. K nastavení toho v Opeře opravdu mnoho není (NetFront toho umí navolit mnohem více). Nastavit lze opravdu jenom základní věci, jako domovskou stránku, podpora obrázků, javascript, cookies, popup okna, velikost cache a auto fullscreen režim.
– nelze změnit User-Agent. Tj. jestli má stránka prohlížeč identifikovat jako mobilní nebo desktopový.
– titulek stránky se zobrazí chybně, pokud je stránka v UNICODE.
– nedodělané funkce a design. Předpokládám, že to je betaverzí, ale chybí mi správa oblíbených položek, a taková historie také nevypadá příliš elegantně.
– oblíbené položky nejsou sdílené ani nejdou importovat z Internet Exploreru.
– pokud je stránka XHTML a obsahuje závažné chyby, nemusí se vůbec načíst.
– nároky na paměť, nebudeme si lhát, 64MB RAM je opravdu minimum pro spuštění.

-
SmartMania.cz v mobilní Opeře 9.5 beta

Vybrané prohlížeče pro Windows Mobile
Opera Mobile 8.65
NetFront 3.5 beta
Minimo
Touch Browser

Opera Mobile 9.5 je distribuována s novými komunikátory od HTC, jako je HTC Touch Diamond nebo chystaný HTC Touch Pro. Přímo na webu Opery zatím není tato verze ke stažení, lze ale očekávat, že se tak stane během několika málo dní. Jaký mobilní prohlížeč používáte vy? Vystačíte si s Javovou Operou Mini či pokročilým NetFrontu, Minimem nebo jiné alternativě? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi.

Autor článku techi
techi

Kapitoly článku