- Apple si zaregistroval nový patent, který se týká ohebného kloubu
- Jeho použití je podle společnosti nejen v telefonech, ale také tabletech, noteboocích či hodinkách
- Prozatím nevíme, zda tento kloub uvidíme v praxi
O ohebném iPhonu se spekuluje už nějaký ten pátek. Zatímco trh se skládačkami se stihl ustálit a v současné době je na vzestupu, gigant z Cupertina stále váhá nad tím, zda do tohoto odvětví vstoupit. Ostatně není se co divit – i přes růst je segment ohebných smartphonů stále velmi malý a drahý, přičemž skládačky ještě stále nevyřešily řadu problémů, které jsou pro Apple nepřijatelné, například viditelnou a hmatatelnou rýhu ve vnitřním displeji v místě ohybu. Váhání ovšem neznamená, že by se Apple na potenciální vstup na tento trh nepřipravoval.
Je ohebný iPhone na dohled?
O tom svědčí také nový patent s pořadovým číslem US 12 164 344, jejž si Apple nedávno zaregistroval. Ten se jmenovitě týká kloubů pro ohebná zařízení, tudíž i potenciální skládačky s nakousnutým jablkem na zádech. Patent popisuje řadu vzájemně propojených článků, které jsou tvořeny vzájemně propojenými „prsty“ a třecí spojkou.
Klíčovou součástí patentu je použití drážek ve tvaru půlměsíce, které umožňují otáčení každého článku vzhledem k ostatním, což má zásadní význam pro posunutí osy otáčení mimo samotný článek. Patent se věnuje také tomu, jak tyto „prsty“, čepy a ozubená kola vzájemně spolupracují a vytvářejí malou, ale schopnou spojku, která zajistí požadované tření a umožní pantu udržet zařízení složené v požadovaném úhlu.

Nepřehlédněte
Nové podrobnosti o ohebném iPhonu. Testovací prototypy mají problémy, které jsou pro Apple nepřijatelné
Popis patentu je nicméně poměrně široký a uvádí, že tento pant lze použít v telefonech, tabletech, noteboocích, nebo dokonce hodinkách a dalších nositelných zařízeních. Bohužel není jasné, zda jde o novou a vylepšenou verzi předchozích pantů, které si Apple nechal patentovat, nebo budou koexistovat a používat se v různých zařízeních. Je otázkou, jestli se nakonec použití tohoto patentu v praxi vůbec dočkáme a jestli se nejedná jen o ochranu Applu před tím, aby podobný mechanismus začal využívat některý z jeho konkurentů.