TOPlist

Ohebná Motorola RAZR 5G (2020): vylepšena v každém směru (preview)

motorola razr 5G 4

Novodobá Motorola RAZR z konce loňského roku byla prvním představeným „véčkovým“ telefonem s ohebným displejem, avšak kvůli několika konstrukčním nedostatkům se nedostala vřelého přijetí; zvláště pak, když konkurenční Samsung Galaxy Z Flip nabídl mnohem lepší zpracování. Nyní se véčko značky Motorola (které ale vyrábí čínské Lenovo) pokouší o reparát, a to právě představeným modelem Motorola RAZR 5G.

motorola razr 5G 1

Motorola RAZR 5G: menší a odolnější než minule

Představená novinka se nepokouší od svého předchůdce příliš odlišit, designově stále připomíná legendární telefon z roku 2005. Může za to především ikonická vystouplá bradička ve spodní části telefonu, která se mezigeneračně malinko zmenšila stejně jako celý telefon.

Jeho rozměry v otevřeném stavu činí 168,6 × 72,6 × 7,9 mm, v zavřeném pak 90,8 × 72,6 × 16 mm. Hmotnost činí 190 gramů a překvapivě došlo i na základní odolnost – výrobce tvrdí, že telefon odolá náhodnému postříkání, polití nebo dešti.

Odolnost byla u první generace dosti problematická, zejména kvůli mizernému utěsnění v oblasti kloubu. Tímto místem se pod displej dostávaly nečistoty, které mohly ohebný zobrazovač poškodit.

Lenovo slibuje, že představená novinka disponuje upraveným kloubem, který by mělo tvořit méně pohyblivých komponent a měl být těsnější a mechanicky odolnější; údajně vydrží až 200 tisíc otvíracích a zavíracích cyklů.

Displeje zůstávají stejné

Po otevření telefonu na vás vykoukne 6,2“ ohebný P-OLED panel s netradičním rozlišením 876 × 2 142 pixelů na poměru stran 21:9. Skládání je řešeno podobně jako u první generace, v oblasti kloubu je displej trochu zapuštěný, aby mohl při zavření zvětšit rádius ohnutí. Oproti Samsungu Galaxy Z Flip není žádná z vrstev displeje skleněná, což znamená jeho velkou náchylnost na vrypy a škrábance.

Stejně jako u první generace zobrazovač nevyplňuje zcela vnitřní stranu – postranní rámečky jsou širší, dole se nachází typická vystouplá brada a horní část displeje narušuje široký výřez ukrývající 20Mpx selfie kamerku s dalšími potřebnými senzory.

Hardwarové parametry Motorola Razr (2020)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 765G, octa-core, 1× 2,4 GHz Kryo 475 Prime + 1× 2,2 GHz Kryo 475 Gold + 6× 1,8 GHz Kryo 475 Silver, GPU: Adreno 620, RAM: 8 GB, interní paměť: 256 GB, pam. karta:
Rozměry: 186,6 × 72,6 × 7,9 mm (rozevřený), 90,8 × 72,6 × 16 mm (zavřený), hmotnost: 190 g, zvýšená odolnost: ano (IP neznámý)

Displej, konektivita a baterie

2,7" + 6,2", P-OLED, rozlišení: 800 × 600 px, 876 × 2142 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 2 800 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.7, 1.6µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.2, 1.6μm, Full HD video, auto-HDR

Čtečka se přesunula na záda

Biometrické ověření opět obstarává čtečka otisků prstů, tentokrát však není umístěna na bradu telefonu, ale na spodní polovinu zadní strany do kruhového loga značky Motorola.

Horní část pak vyplňuje sekundární 2,7“ OLED panel s rozlišením 800 × 600 pixelů pro zobrazení času, data a notifikací, a také k ovládání funkcí telefonu. I na této malé obrazovce si můžete spustit všechny nainstalované tradiční aplikace (například YouTube nebo Facebook), takže pro mnoho úkonů ani nebude nutné telefon otevírat.

motorola razr 5G 1 1

V blízkosti sekundárního displeje pak najdeme ještě hlavní fotoaparát. Opět je pouze jeden, tentokráte se jedná o opticky stabilizovaný 48Mpx snímač překrytý optikou o světelnosti f/1.7. Papírově si tak novinka výrazně polepšila, doufejme, že výsledné snímky tento fakt potvrdí. Díky vnějšímu displeji bude možné použít hlavní fotoaparát i k pořizování portrétních snímků.

Procesor střední třídy s podporou 5G

Ani druhá generace ohebného RAZRu nedostala do vínku vlajkový čipset. O pohon se stará oblíbený Qualcomm Snapdragon 765G, který poskytuje slušným výkonem, a hlavně podporou sítí 5G. Procesor je doplněn o 8 GB RAM, pro ukládání dat slouží 256GB úložiště.

Jeho rozšíření není možné, neboť slot na paměťovou kartu byste na telefonu hledali marně. Za to přibyl slot na fyzickou SIM kartu, kterou lze v případě potřeby doplnit eSIM a využívat telefon v režimu dual SIM.

motorola razr 5G 5

Kapacita akumulátoru narostla na 2 800 mAh, o jeho dobíjení se stará USB-C konektor a přiložený adaptér s výkonem 15 Wattů. Bezdrátové nabíjení se bohužel nekoná, stejně tak chybí sluchátkový jack. Telefon běží pod taktovkou systému Android 10, Lenovo nicméně přislíbilo brzkou aktualizaci na Android 11.

motorola razr 5G 7

Cena a dostupnost

Motorola RAZR 5G bude dostupná v černé, zlaté a stříbrné barvě. Prodej u amerických operátorů bude zahájen letos na podzim, cena pro americký trh je stanovena na 1 400 USD (asi 31 400 korun bez DPH). Pro Evropu se spekuluje o částce 1 500 EUR (asi 40 tisíc korun), což je velmi sebevědomá částka; konkurenční Galaxy Z Flip v minulých dnech na českém trhu zlevnil na 30 tisíc korun.

Oficiální česká cena byla stanovena na 39 990 Kč, což je opravdu hodně. Při porovnání parametrů je jasné, že Samsung Galaxy Z Flip, který je téměř o deset tisíc levnější, z tohoto souboje stále vychází podstatně lépe a nemyslím si, že by Motorola s touhle cenou na českém trhu měla slavit úspěch. Dostupnost na našem trhu bude upřesněna později.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku