TOPlist

Office Mobile 2010: Vylepšený Outlook a online synchronizace dokumentů

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Office Mobile 2010: Vylepšený Outlook a online synchronizace dokumentůVývojáři v Microsoftu nepracují jen na nové verzi kancelářského balíku Office 2010 pro počítače, ale své síly soustředí také na mobilní Office pro Windows Mobile. Office Mobile 2010 bude tvořen několika aplikacemi, které nabídnou celou řadu nových funkcí. Těšit si můžeme na e-mailového klienta Outlook Mobile, editor dokumentů Word Mobile, tabulkový editor Excel Mobile, prohlížeč prezentací v Powerpointu, OneNote Mobile a nově také na komunikační nástroj Communicator Mobile. Nová verze mobilního kancelářského balíku s sebou přinese také podporu pro online sdílení a zobrazování dokumentů a vylepšenou synchronizaci přes Exchange server 2010.

Microsoft v souvislosti s Office Mobile 2010 zveřejnil krátké video, ze kterého si o nové verzi můžeme udělat alespoň malý obrázek. Nejvíce inovací nabídne Outlook Mobile 2010, kde se dočkáme zobrazování e-mailů ve stylu konverzace, půjde tedy o podobné řešení, jakým se nyní zobrazují textové zprávy. Další změny v Outlooku budou fungovat ve spolupráci s Exchange 2010. Na serveru bude například možné blokovat nebo povolovat zařízení, což správci jistě ocení. Dočkáme se také synchronizace textových zpráv přes Exchange a je možná trochu škoda, že tuto funkci Microsoft nepřinese i pro klasickou synchronizaci s Outlookem 2010 na počítači, i když kdo ví, jaké plány Microsoft do ostré verze má.

- - - -
Outlook Mobile 2010 a zobrazení e-mailů jako konverzace

Pokud bude na vašem pracovním serveru nainstalovaný Exchange 2010, budete si přímo moci do svého zařízení stáhnout novou verzi Outlooku Mobile 2010, abyste mohli využívat všech výše popsaných funkcí (OTA instalace – over the air). Přes Exchange bude dále možné zpracovávat e-maily s hlasovými zprávami, hovoří se dokonce o automatickém přepisu hlasu do textové podoby, s podporou češtiny bych ale nepočítal. Ve svém zařízení si také budete moci nastavit status (dostupný/zaneprázdněný). Ten se bude s největší pravděpodobností přenášet do nového komunikačního klienta Communicator Mobile, přes který budete moci komunikovat s dalšími kolegy na serveru a dle potřeby si sdílet dokumenty. Ve firemní sféře takové řešení najde velmi dobré uplatnění.

- - - -
Novinkou bude Communicator Mobile, se kterým budete moci být v kontaktu s ostatními lidmi a pracovníky

Word Mobile a Excel Mobile by se měly naučit pracovat s ODF dokumenty (Open Document Format). Kromě možnosti odeslat soubor e-mailem jako přílohu by mělo fungovat také online sdílení dokumentů (Shared Documents). Tato služba už bude fungovat přes webový prohlížeč a nabídne například živý náhled na jednotlivé stránky uložených souborů, a to nejen pro Windows Mobile, ale i na iPhonu nebo Blackberry.

Office Mobile 2010: Oficiální video od Microsoftu

- - -
Webová služba pro online sdílení a prohlížení dokumentů vypadá velmi lákavě

Mobilní balík Office 2010 přinese nejvíce změn zejména ve spolupráci s Exchange serverem 2010 a většina zmíněných funkcí je tedy cílena převážně na firmy, i když některých vylepšení si užijí i běžní uživatelé. Není žádným tajemstvím, že synchronizaci přes Exchange si licencovaly firmy jako Apple nebo Palm, proto je celkem logické, že se Microsoft tak důsledně zaměřuje na její další vývoj. Sám jsem velice zvědavý, jaké další střípky bude Microsoft o mobilních Office dále uvolňovat, s kompletním výčtem funkcí bychom měli mít jasno až po oficiálním představení. Odhadovat reálné nasazení a dostupnost balíku si zatím netroufám, ale podle zahraničních zdrojů bychom se měli dočkat někdy v první polovině příštího roku, kdy se na trh dostane také stolní verze Office 2010.

Zdroje: WMExperts.com, vlastní

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku