Odvrácená strana Windows Phone 8 aneb co se příliš nepovedlo

Systém Windows Phone 8 se nám jako celek líbí, bohužel ale není dokonalý. Pojďme se podívat na jeho odvrácenou stranu a ukázat si, co by Microsoft ještě měl opravit.

Minulý týden jsme vám díky zapůjčenému telefonu HTC 8X přinesli rozsáhlou recenzi nového systému Windows Phone 8. Ten se v naší redakci těší obecně pozitivním ohlasům. Přinesl spoustu více či méně viditelných novinek a především se mnohem více otevřel vývojářům, díky čemu se podstatně rozšíří možnosti a funkce aplikací. Nová platforma si s sebou ale nese i pár kostlivců ve skříni z předchozích verzí, detailů, které člověk objeví až dlouhodobým používáním a které mu občas mohou zkomplikovat její používání.

Tento článek je proto psán z pohledu dlouhodobého uživatele. Jeho cílem je (někdy až hnidopišsky) poukázat na některé nepříjemnosti a informovat případné zájemce o okenaté smartphony, aby věděli, do čeho jdou. Předem zdůrazňuji, že telefony s operačním systémem Windows Phone spokojeně používám téměř dva roky, už od jejich prvního uvedení na trh, a rozhodně v tom míním pokračovat. A teď už se tedy pojďme podívat na zoubek jejich nové generaci.

 

Kalendář

Jednou z nejčastěji využívaných funkcí smartphonu je pro mě bezpochyby kalendář. Otevírám, upravuji a doplňuji ho běžně několikrát denně, protože co si nenapíši, to zapomenu. Windows Phone mi v tomto ohledu vyhovuje hlavně kvůli takřka bezproblémové podpoře více kalendářů a jejich synchronizaci s cloudem a s počítačem, bohužel právě tato systémová aplikace je drobných nedokonalostí plná.

Začněme pěkně shora. Už v předchozí generaci systému byla dlaždice kalendáře na hlavní obrazovce žalostně nevyužitá. Spousta prázdného místa přímo vybízela k zobrazení druhé nadcházející události. Bezútěšně. Místo toho se v jejím levém dolním rohu zcela zbytečně vyjímal nápis „Kalendář“. V „osmičkách“ je situace ještě horší. Volného místa je na dlaždici v její největší podobě díky roztažení celé obrazovky Start ještě mnohem více. Teď by se tam vešly snad i tři události za sebou, i když už zřejmě za cenu snížené přehlednosti, ale stále tam svítí jen ta jedna. Oproti předchozí generaci se alespoň delší název události zalamuje na řádky, její místo však stále pluje do ztracena. Pokud si dlaždici o stupeň zmenším, prázdného prostoru sice ubyde, ze zobrazené schůzky ale zmizí údaj o jejím místě, a tak by se tam druhá rovněž bez problému vešla.

      

Živá dlaždice kalendáře v různých velikostech

V samotné aplikaci pak stále chybí týdenní výpis, což samozřejmě nemusí vadit všem, ale současné možnosti zobrazení se mi subjektivně zdají nepřehledné. Nadále také není možné kopírovat události. Přetrvává i bug, díky kterému nejsou barevně oddělené úkoly, i když jsou přiřazené k různým kalendářům, přičemž události rozlišené jsou.

E-mail

Novou možnost černého zobrazení výpisu e-mailů hodnotím pozitivně. Jednotlivé zprávy mají ale stále bílé pozadí, což se dá částečně chápat, přechod mezi těmito prostředími ale působí trochu rušivě. Ve WP8 už je možné označovat příznakem i e-maily doručené na váš účet Hotmail (Outlook.com). Dříve to fungovalo pouze pro Exchange a paradoxně pro Gmail. Přetrvává kostrbatá práce s přílohami. Ze samotného klienta lze posílat pouze fotografie. Pokud chcete přiložit pořízené video nebo dokumenty Office, musíte tak učinit z příslušné aplikace s tím, že jich do e-mailu nepřidáte víc najednou.

      

I při černém zobrazení výpisu e-mailů mají jednotlivé zprávy i editor bílé pozadí.

Zůstává i problém s přeposíláním zpráv s přiloženým souborem, který není systémem přímo podporován, například PDF. Ten je potřeba nejdříve stáhnout, jinak se přeposlaný e-mail odešle bez něj, i když vše na první pohled vypadá v pořádku.  Na druhou stranu musím coby klient mBank pochválit fakt, že e-mailový klient konečně otevře přílohu ve formátu HTML, ve kterém mi chodí denní výpisy.

Prohlížeč

Coby jednoduchý zobrazovač webových stránek funguje mobilní Internet Explorer 10 velice dobře a rychle. Při celkovém pohledu na prohlížeč, jeho funkce a UI/UX prvky jsem ale stále zklamaný. Chybí synchronizace oblíbených položek, jakákoliv práce s hesly, tlačítko pro posun vpřed. Není možné automaticky skrývat spodní lištu ani rychle projíždět delší stránkou tažením za boční jezdec.

      

Různé možnosti tlačítka vedle adresního řádku

Na druhou stranu jsou funkce, kterými browser disponuje, pro mě trochu nepřehledně schovány v rozbalovacím menu. Nemohu se zbavit pocitu, že by mobilnímu IEčku slušela alespoň základní dotyková gesta pro pohyb zpět, vpřed, vyvolání oblíbených, seznamu otevřených záložek, historie atd. Pozitivně tak hodnotím alespoň možnost změny funkce jediného tlačítko vedle adresního řádku a návrat funkce vyhledávání na stránce.

Multimédia

Co se podpory formátů týče, je v systému Windows Phone 8 vše při starém. Smůlu mají audiofilové i příznivci otevřených formátů – žádný FLAC, OGG, dokonce ani WMA Lossless. Osobně mě to nijak netrápí, ale mnoha lidem to vadit může, stejně jako omezená podpora video kodeků. Jejich seznam je sice poměrně dlouhý, ale obsahuje také spoustu výjimek a omezení, je proto třeba být na pozoru.

Kapitolou samou pro sebe je vlastní vyzvánění. Jeho přidávání do telefonu se v systémové verzi 7.x rovná uživatelskému hororu – vybrat, zkrátit, změnit žánr, přenést přes Zune a nakonec vybrat v zařízení. Nepamatuji se, že bych někdy jinde něco podobného viděl. V „osmičkách“ už je tento proces i díky podpoře Mass Storage jednodušší. Není potřeba nic měnit ani zkracovat, stačí připojit telefon k PC a zkopírovat z něj vybraný soubor do složky Ringtones, případně použít skladbu přijatou jako přílohu MMS. Pořád se ale nejedná o to intuitivní ovládání známé z „hloupých“ telefonů, písničku z hudebního hubu si zkrátka jako vyzvánění nepřidáte. Zapomeňte také na vlastní zvuky u zpráv a e-mailů, výše zmíněný postup se stále týká pouze příchozích hovorů a budíku.

      

Nahrávání a výběr vlastního vyzvánění • Hudební přehrávač bez možnosti rychlého pohybu ve skladbě

Také v multimediálním přehrávači stejně jako v prohlížeči zamrzí některé prvky UI. Nelze například stále rychle projíždět skladbou za pomocí jezdce, pouze držením šipek doleva či doprava, což je obzvlášť při delší stopáži, například u tanečního setu nebo audioknihy, hodně nepříjemné. Osobně bych uvítal i možnost ovládat přechod mezi skladbami bočními hardwarovými ovladači hlasitosti (např. podržením nebo dvojklikem), abych nemusel v zimě telefon vytahovat z kapsy nebo pouzdra. Zamrzí i absence ovládání hlasitosti zvlášť pro multimédia (hudba, videa, aplikace) a zvlášť pro zbytek systému.

Ostatní

Jednou z nejpostrádanějších funkcí je pro mne u nového systému zcela jistě zámek rotace. Telefon často používám večer nebo ráno v posteli a při čtení e-booku, novinek ze sociálních sítí nebo RSS bych se někdy rád otočil na bok, což v současnosti nemůžu, protože by se mi překlopilo celé grafické prostředí. Některé aplikace sice umí akcelerometr ignorovat, řešení na úrovni systému by ale bylo mnohem pohodlnější.

Hned v zápětí musím jmenovat hardwarové, respektive většinou senzorové tlačítko pro hledání. Ve Windows Phone 7 pro mě plní většinu času pouze funkci zbytečného otrapy, na kterého si vzpomenu pouze tehdy, když jej v tu nejnevhodnější chvíli omylem stisknu. V osmičkách se v tomto ohledu bohužel nic nemění. Jak by to bylo krásné, kdyby šlo stisknutím lupy vyhledávat nejen na Bingu, který je v našich končinách stále spíše nepoužitelný, ale také v telefonu a uvnitř aplikací. Zkušenosti z dospělých Windows ukázaly, že Microsoft hledat umí. Na mobilních telefonech se to však zatím stydí ukázat.

Výhrady mám také k české lokalizaci. Ať se na mě pánové a dámy z místního Microsoftu nezlobí, ale položky jako „ohlásit přítomnost“ (check in na Facebook Places) nebo „přiblížit + odeslat“ (funkce NFC) mi zkrátka moc intuitivní nepřipadají. V nastavení fotoaparátu dokonce chybí překlad některých slov úplně. V tomto případě si ale nejsem jistý, zda není vina náhodou na straně HTC.

      

Překladatelské kiksy napříč systémem

Zklamaný jsem i z funkce zálohování. Čekal jsem možnost kompletní obnovy systému alá iOS, ale dostal jsem jen možnost uložení zpráv, fotek, seznamu aplikací a některých nastavení. Dokonce ani rozložení obrazovky Start nezůstalo při mém pokusu zachováno. Na uložený postup ve hrách nebo nastavení aplikací rovnou zapomeňte. A to nejhorší? Systém po obnovení továrního nastavení ani nepovolí připojení k Wi-Fi síti a začne nejdříve stahovat zálohovaná data přes mobilní 3G. Nemusím asi dodávat, že jsem v polovině zúčtovacího období bezpečně vyčerpal svůj měsíční příděl FUP.

Rozporuplným tématem je systémová klávesnice. Osobně se mi na ní píše velmi dobře, a to v rámci možností i ve vertikálním rozložení. Ve Windows Phone 8 navíc přibyla zvláštní tlačítka pro háček a čárku pro rychlejší psaní s diakritikou. Na Twitteru jsem ale od ostatních uživatelů naopak sklidil celou řadu negativních ohlasů, které se týkaly přílišné úzkosti jednotlivých kláves. Obrázek si tedy po vyzkoušení zřejmě musí udělat každý sám.

      

Omezené možnosti zálohování • Nová klávesnice • SIM Toolkit

Poslední moucha, na kterou jsem si při svém rozjímání vzpomněl, směřuje opět na adresu uživatelského prostředí a intuitivnosti. Jeden čtenář se mě na Twitteru zeptal, zda WP8 podporují funkci SIM Toolkit. Dotaz mě samotného zaujal, a tak jsem začal hledat. Výsledkem mého několikaminutového snažení byla dvě zjištění. Za prvé, Windows Phone 8 SIM Toolkit skutečně podporují. Za druhé, nezkušený uživatel nemá šanci tuto funkci nikdy najít. Nenachází se totiž ve výpisu aplikací, kde bych ji logicky čekal, ale je schovaná hluboko v nastavení. Snad se najde nějaký vývojář, který k ní vytvoří dlaždici na hlavní obrazovku.

Závěr

Závěrem svého pojednání bych chtěl znovu zdůraznit, že jsem (kritickým) fanouškem a převážně spokojeným uživatelem systému Windows Phone a produktů Microsoftu obecně. Je mi jasné, že mnou popisované nedostatky budou mnohým připadat jako bezvýznamné drobnosti a tento článek jako čiré hnidopišství, pravdou ale zůstává, že mi většina z nich tu a tam dokáže pěkně zkomplikovat život. Nutno však zároveň připomenout, že díky větší otevřenosti platformy pro vývojáře existuje veliká šance, že bude podstatná část z nich napravena aplikacemi třetích stran. Zároveň i trochu doufám v jarní doplňující a opravnou aktualizaci alá NoDo.

Systém Windows Phone 8 však i přes všechny zmíněné chybky považuji za velký pokrok v honbě za konkurencí a už se nemůžu dočkat, až si některý z nových telefonů s touto platformou sám pořídím.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku