Domů » Články » Odvrácená strana Windows Phone 8 aneb co se příliš nepovedlo

Odvrácená strana Windows Phone 8 aneb co se příliš nepovedlo

Systém Windows Phone 8 se nám jako celek líbí, bohužel ale není dokonalý. Pojďme se podívat na jeho odvrácenou stranu a ukázat si, co by Microsoft ještě měl opravit.

Minulý týden jsme vám díky zapůjčenému telefonu HTC 8X přinesli rozsáhlou recenzi nového systému Windows Phone 8. Ten se v naší redakci těší obecně pozitivním ohlasům. Přinesl spoustu více či méně viditelných novinek a především se mnohem více otevřel vývojářům, díky čemu se podstatně rozšíří možnosti a funkce aplikací. Nová platforma si s sebou ale nese i pár kostlivců ve skříni z předchozích verzí, detailů, které člověk objeví až dlouhodobým používáním a které mu občas mohou zkomplikovat její používání.

Tento článek je proto psán z pohledu dlouhodobého uživatele. Jeho cílem je (někdy až hnidopišsky) poukázat na některé nepříjemnosti a informovat případné zájemce o okenaté smartphony, aby věděli, do čeho jdou. Předem zdůrazňuji, že telefony s operačním systémem Windows Phone spokojeně používám téměř dva roky, už od jejich prvního uvedení na trh, a rozhodně v tom míním pokračovat. A teď už se tedy pojďme podívat na zoubek jejich nové generaci.

 

Kalendář

Jednou z nejčastěji využívaných funkcí smartphonu je pro mě bezpochyby kalendář. Otevírám, upravuji a doplňuji ho běžně několikrát denně, protože co si nenapíši, to zapomenu. Windows Phone mi v tomto ohledu vyhovuje hlavně kvůli takřka bezproblémové podpoře více kalendářů a jejich synchronizaci s cloudem a s počítačem, bohužel právě tato systémová aplikace je drobných nedokonalostí plná.

Začněme pěkně shora. Už v předchozí generaci systému byla dlaždice kalendáře na hlavní obrazovce žalostně nevyužitá. Spousta prázdného místa přímo vybízela k zobrazení druhé nadcházející události. Bezútěšně. Místo toho se v jejím levém dolním rohu zcela zbytečně vyjímal nápis „Kalendář“. V „osmičkách“ je situace ještě horší. Volného místa je na dlaždici v její největší podobě díky roztažení celé obrazovky Start ještě mnohem více. Teď by se tam vešly snad i tři události za sebou, i když už zřejmě za cenu snížené přehlednosti, ale stále tam svítí jen ta jedna. Oproti předchozí generaci se alespoň delší název události zalamuje na řádky, její místo však stále pluje do ztracena. Pokud si dlaždici o stupeň zmenším, prázdného prostoru sice ubyde, ze zobrazené schůzky ale zmizí údaj o jejím místě, a tak by se tam druhá rovněž bez problému vešla.

      

Živá dlaždice kalendáře v různých velikostech

V samotné aplikaci pak stále chybí týdenní výpis, což samozřejmě nemusí vadit všem, ale současné možnosti zobrazení se mi subjektivně zdají nepřehledné. Nadále také není možné kopírovat události. Přetrvává i bug, díky kterému nejsou barevně oddělené úkoly, i když jsou přiřazené k různým kalendářům, přičemž události rozlišené jsou.

E-mail

Novou možnost černého zobrazení výpisu e-mailů hodnotím pozitivně. Jednotlivé zprávy mají ale stále bílé pozadí, což se dá částečně chápat, přechod mezi těmito prostředími ale působí trochu rušivě. Ve WP8 už je možné označovat příznakem i e-maily doručené na váš účet Hotmail (Outlook.com). Dříve to fungovalo pouze pro Exchange a paradoxně pro Gmail. Přetrvává kostrbatá práce s přílohami. Ze samotného klienta lze posílat pouze fotografie. Pokud chcete přiložit pořízené video nebo dokumenty Office, musíte tak učinit z příslušné aplikace s tím, že jich do e-mailu nepřidáte víc najednou.

      

I při černém zobrazení výpisu e-mailů mají jednotlivé zprávy i editor bílé pozadí.

Zůstává i problém s přeposíláním zpráv s přiloženým souborem, který není systémem přímo podporován, například PDF. Ten je potřeba nejdříve stáhnout, jinak se přeposlaný e-mail odešle bez něj, i když vše na první pohled vypadá v pořádku.  Na druhou stranu musím coby klient mBank pochválit fakt, že e-mailový klient konečně otevře přílohu ve formátu HTML, ve kterém mi chodí denní výpisy.

Prohlížeč

Coby jednoduchý zobrazovač webových stránek funguje mobilní Internet Explorer 10 velice dobře a rychle. Při celkovém pohledu na prohlížeč, jeho funkce a UI/UX prvky jsem ale stále zklamaný. Chybí synchronizace oblíbených položek, jakákoliv práce s hesly, tlačítko pro posun vpřed. Není možné automaticky skrývat spodní lištu ani rychle projíždět delší stránkou tažením za boční jezdec.

      

Různé možnosti tlačítka vedle adresního řádku

Na druhou stranu jsou funkce, kterými browser disponuje, pro mě trochu nepřehledně schovány v rozbalovacím menu. Nemohu se zbavit pocitu, že by mobilnímu IEčku slušela alespoň základní dotyková gesta pro pohyb zpět, vpřed, vyvolání oblíbených, seznamu otevřených záložek, historie atd. Pozitivně tak hodnotím alespoň možnost změny funkce jediného tlačítko vedle adresního řádku a návrat funkce vyhledávání na stránce.

Multimédia

Co se podpory formátů týče, je v systému Windows Phone 8 vše při starém. Smůlu mají audiofilové i příznivci otevřených formátů – žádný FLAC, OGG, dokonce ani WMA Lossless. Osobně mě to nijak netrápí, ale mnoha lidem to vadit může, stejně jako omezená podpora video kodeků. Jejich seznam je sice poměrně dlouhý, ale obsahuje také spoustu výjimek a omezení, je proto třeba být na pozoru.

Kapitolou samou pro sebe je vlastní vyzvánění. Jeho přidávání do telefonu se v systémové verzi 7.x rovná uživatelskému hororu – vybrat, zkrátit, změnit žánr, přenést přes Zune a nakonec vybrat v zařízení. Nepamatuji se, že bych někdy jinde něco podobného viděl. V „osmičkách“ už je tento proces i díky podpoře Mass Storage jednodušší. Není potřeba nic měnit ani zkracovat, stačí připojit telefon k PC a zkopírovat z něj vybraný soubor do složky Ringtones, případně použít skladbu přijatou jako přílohu MMS. Pořád se ale nejedná o to intuitivní ovládání známé z „hloupých“ telefonů, písničku z hudebního hubu si zkrátka jako vyzvánění nepřidáte. Zapomeňte také na vlastní zvuky u zpráv a e-mailů, výše zmíněný postup se stále týká pouze příchozích hovorů a budíku.

      

Nahrávání a výběr vlastního vyzvánění • Hudební přehrávač bez možnosti rychlého pohybu ve skladbě

Také v multimediálním přehrávači stejně jako v prohlížeči zamrzí některé prvky UI. Nelze například stále rychle projíždět skladbou za pomocí jezdce, pouze držením šipek doleva či doprava, což je obzvlášť při delší stopáži, například u tanečního setu nebo audioknihy, hodně nepříjemné. Osobně bych uvítal i možnost ovládat přechod mezi skladbami bočními hardwarovými ovladači hlasitosti (např. podržením nebo dvojklikem), abych nemusel v zimě telefon vytahovat z kapsy nebo pouzdra. Zamrzí i absence ovládání hlasitosti zvlášť pro multimédia (hudba, videa, aplikace) a zvlášť pro zbytek systému.

Ostatní

Jednou z nejpostrádanějších funkcí je pro mne u nového systému zcela jistě zámek rotace. Telefon často používám večer nebo ráno v posteli a při čtení e-booku, novinek ze sociálních sítí nebo RSS bych se někdy rád otočil na bok, což v současnosti nemůžu, protože by se mi překlopilo celé grafické prostředí. Některé aplikace sice umí akcelerometr ignorovat, řešení na úrovni systému by ale bylo mnohem pohodlnější.

Hned v zápětí musím jmenovat hardwarové, respektive většinou senzorové tlačítko pro hledání. Ve Windows Phone 7 pro mě plní většinu času pouze funkci zbytečného otrapy, na kterého si vzpomenu pouze tehdy, když jej v tu nejnevhodnější chvíli omylem stisknu. V osmičkách se v tomto ohledu bohužel nic nemění. Jak by to bylo krásné, kdyby šlo stisknutím lupy vyhledávat nejen na Bingu, který je v našich končinách stále spíše nepoužitelný, ale také v telefonu a uvnitř aplikací. Zkušenosti z dospělých Windows ukázaly, že Microsoft hledat umí. Na mobilních telefonech se to však zatím stydí ukázat.

Výhrady mám také k české lokalizaci. Ať se na mě pánové a dámy z místního Microsoftu nezlobí, ale položky jako „ohlásit přítomnost“ (check in na Facebook Places) nebo „přiblížit + odeslat“ (funkce NFC) mi zkrátka moc intuitivní nepřipadají. V nastavení fotoaparátu dokonce chybí překlad některých slov úplně. V tomto případě si ale nejsem jistý, zda není vina náhodou na straně HTC.

      

Překladatelské kiksy napříč systémem

Zklamaný jsem i z funkce zálohování. Čekal jsem možnost kompletní obnovy systému alá iOS, ale dostal jsem jen možnost uložení zpráv, fotek, seznamu aplikací a některých nastavení. Dokonce ani rozložení obrazovky Start nezůstalo při mém pokusu zachováno. Na uložený postup ve hrách nebo nastavení aplikací rovnou zapomeňte. A to nejhorší? Systém po obnovení továrního nastavení ani nepovolí připojení k Wi-Fi síti a začne nejdříve stahovat zálohovaná data přes mobilní 3G. Nemusím asi dodávat, že jsem v polovině zúčtovacího období bezpečně vyčerpal svůj měsíční příděl FUP.

Rozporuplným tématem je systémová klávesnice. Osobně se mi na ní píše velmi dobře, a to v rámci možností i ve vertikálním rozložení. Ve Windows Phone 8 navíc přibyla zvláštní tlačítka pro háček a čárku pro rychlejší psaní s diakritikou. Na Twitteru jsem ale od ostatních uživatelů naopak sklidil celou řadu negativních ohlasů, které se týkaly přílišné úzkosti jednotlivých kláves. Obrázek si tedy po vyzkoušení zřejmě musí udělat každý sám.

      

Omezené možnosti zálohování • Nová klávesnice • SIM Toolkit

Poslední moucha, na kterou jsem si při svém rozjímání vzpomněl, směřuje opět na adresu uživatelského prostředí a intuitivnosti. Jeden čtenář se mě na Twitteru zeptal, zda WP8 podporují funkci SIM Toolkit. Dotaz mě samotného zaujal, a tak jsem začal hledat. Výsledkem mého několikaminutového snažení byla dvě zjištění. Za prvé, Windows Phone 8 SIM Toolkit skutečně podporují. Za druhé, nezkušený uživatel nemá šanci tuto funkci nikdy najít. Nenachází se totiž ve výpisu aplikací, kde bych ji logicky čekal, ale je schovaná hluboko v nastavení. Snad se najde nějaký vývojář, který k ní vytvoří dlaždici na hlavní obrazovku.

Závěr

Závěrem svého pojednání bych chtěl znovu zdůraznit, že jsem (kritickým) fanouškem a převážně spokojeným uživatelem systému Windows Phone a produktů Microsoftu obecně. Je mi jasné, že mnou popisované nedostatky budou mnohým připadat jako bezvýznamné drobnosti a tento článek jako čiré hnidopišství, pravdou ale zůstává, že mi většina z nich tu a tam dokáže pěkně zkomplikovat život. Nutno však zároveň připomenout, že díky větší otevřenosti platformy pro vývojáře existuje veliká šance, že bude podstatná část z nich napravena aplikacemi třetích stran. Zároveň i trochu doufám v jarní doplňující a opravnou aktualizaci alá NoDo.

Systém Windows Phone 8 však i přes všechny zmíněné chybky považuji za velký pokrok v honbě za konkurencí a už se nemůžu dočkat, až si některý z nových telefonů s touto platformou sám pořídím.

Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Radek33
Uživatel
Radek33

Tak pod tento článek se podepisuji.

PS: Také jsem nadšený uživatel WM a WP a nadále budu, ale pravděpodobně zůstanu u WP 7.5 (7.8).

jk001
Uživatel
jk001

s článkom môžem len súhlasiť to aj napriek tomu že väčšina popisovaných nedostatkov je pre mňa nepodstatná napr celá kap multimedia zámok rotacie a nastavenie vlastnej melódie na zvonenie alebo aj zálohu považujem za dostatočnú čo by som uvítal je kalendár prepracovať a email prikladať akúkoľvek prílohu z oddielu ktorý sa bude tváriť ako masstorae . aj aj napriek tomu si určite telefón s WP8 kúpim lebo jeho prednosti aspoň u mňa vysoko prevýšia nad nedostatkami a jeho filozofia mi zo všetkých platforiem najviac sadla

Budjik
Uživatel
Budjik

Používám Windows Phone od úplného začátku – s Omnií 7, kterou jsem si pořídil ještě i před NoDo aktualizací. Tak třeba kalendář mě nikdy neštval, s relativně minimalistickým pojetím funkcionality Exploreru jsem se naučil žít, nicméně souhlasím, že je to docela opruz – hlavně mi přijde, že z hlediska UX (ne rychlosti a schopnosti zpracovávat web) byl nejlepší úplně první Internet Explorer ve verzi WP7 (ten s jádrem ještě IE8). Naopak emailový klient zbožňuju a s žádným jiným se mi nepracuje tak dobře (nejde mi ani tak o počet funkcí, ale prostě vzhled, přehlednost a ovladatelnost u mě vede na… Číst vice »

blikcvak
Uživatel
blikcvak

Mě nejvíce štve jednotná hlasitost, nemožnost zobrazit procenta baterie, doručenky SMS zvlášť ve zprávě (WTF), nemožnost hromadně smazat některé SMS, aktualizace dlaždic pouze 1x 30min, využití dlaždic, seznam aplikací pouze abecedně, nemožnost seskupit některé appky, rychlé přepínače (né jen odkazy které vedou do nastavení), v historii hovorů se neukládá délka a čas hovorů (u starších hovorů se uloží jen datum), počítadla dat,…

Geary
Uživatel
Geary

A u WP nefunguje něco takovýho, jako, že když systém něco nepodporuje, tak si to dodatečně stáhnu?

Johnnny
Uživatel
Johnnny

Tak … mozete si stiahnut napr stopky :)

niky79
Uživatel
niky79

To je podobne jako u iOS – nejde to. Jen s tim rozdilem, ze iOS ma spoustu techto veci uz davno vyreseno.

Johnnny
Uživatel
Johnnny

A tiez ten, ze na iOS je obrovske mnozstvo aplikacii ktore ktore zastupia prakticky akukolvek funkcnost. Resp, vyvojar mal viac moznosti nez v pripade WP 7.5. WP 8 uz programatorovi dovoluje viac, takze sa to mozno zmeni, ale zatial je to tak ako to je …

jirka_c
Uživatel
jirka_c

omezení aktualizace dlaždic 1x za 30 minut pod WP8 už neplatí. Doručenky mě vyhovují jak jsou, ale zase prakticky nepoužívám sms takže chápu že to někomu může vadit. Dá se smazat celé vlákno což mě vyhovuje. Využití dlaždic je dle aplikace, pokud je tvůrce lempl nic moc na ní není.

datinko1
Uživatel
datinko1

Hm, mne to preposielanie PDF súborov funguje aj bez toho, aby som ich stiahol do telefónu… Lumia 800.

Krayzie
Uživatel
Krayzie

V kalendari mi chyba viac udalosti na live tile, week view mi ale nechyba (kalendar zase tak casto nepouzivam). Multimedia ma v telefone vobec nezaujimaju, e-mail klient mi vyhovuje (prilohy neposielam, okrem momentiek, ale to je bez problemov, kedze su to fotky), UI explorera mi viac sedelo pred Mangom a lupu pouzivam na Bing Vision. Kazdopadne, z WP8 som trochu sklamany a aj ked som povodne chcel WP8 telefon do vianoc kupit, tak to urcite neurobim. Kedze hry nehravam, nema momentalne WP8 zariadenie pre mna ziadny vyznam a priznam sa, ze keby LG nebolo natvrdle a Nexus 4 8GB by… Číst vice »

Roy70
Uživatel
Roy70

Dobry den, chcel by som opytat, ako je to s vyhladavanim v kontaktoch. Funguje vo WP8 fulltext vyhladavanie alebo iba podla zaciatocnych pismen a vyhladava iba v polozkach meno a priezvisko alebo vie vyhladavat aj v polozke firma/company, prip. v dalsich polozkach kontaktu, dakujem

Budjik
Uživatel
Budjik

funguje normální fulltext – akorát není pod hw search tlacitkem, ale je tam sw tlacitko lupy, po stisknuti se zobrazi klavesnice a vyhledavate.

Radek33
Uživatel
Radek33

Vyhledávání podle firmy funguje i u WP7.

Marko (neregistrovaný)
Anonym
Marko (neregistrovaný)

Krayzie : Chat messengera prechadza do skype nie naopak…takze pochybujem ze sa nejakej integracie skype vo WP7 dockas…

Krayzie
Uživatel
Krayzie

Naopak, chat skypu prechadza na technologiu messengera, kedze povodny skype chat je p2p a to je pre chat nevhodne (hlavne co sa offline dorucovania tyka). Ale v pripade klienta ostane iba skype klient (messenger konci).

Marko (neregistrovaný)
Anonym
Marko (neregistrovaný)

Aha…v tom pripade to je super…lenze to aj tak neznamena ze mi „zrazu“ natiahne skype kontakty do chatu vo wp7 – na to bude musiet byt aktualizacia…a pochybujem ze nieco taketo vo wp7.8 bude…

Krayzie
Uživatel
Krayzie

Backbone messengera a skype chatu bude na 100% zluceny. Ale ci sa objavia skype kontakty v messengeri na WP7, to zatial vie iba MS.

Marko (neregistrovaný)
Anonym
Marko (neregistrovaný)

A ako to je s integraciou skype vo wp8 ?

Krayzie
Uživatel
Krayzie

Skype pre WP8 este nie je dostupny. Bude ale vyuzivat nove API, ktore zabezpecuje integraciu akejkolvek 3rd party VOIP aplikacie do systemu. O integraciu skype chatu sa v podstate postara zlucenie s messengerom, takze Skype minimalne vo WP8 bude plne integrovany (teda bude to samostatna app, ale bude sa tvarit, ze je sucast systemu). Jedine, co nevieme je kedy bude Skype pre WP8 dostupny.

VNavrátil
Uživatel
VNavrátil

Krayzie: chapu to spravne, ze se messenger slouci s chatem na skype, takze vlastne skype bude integrovany i ve WP7, kdyz messenger a skype bude to iste?

Marko (neregistrovaný)
Anonym
Marko (neregistrovaný)

Takze skype ako aplikacia integruje skype do „zprav“ a bude tento chat integrovany s tym ze ked chcem vyuzivat funkcie ako volanie a pod. tak na to bude potrebne spustit uz samostatnu app ? a inak co appky ako endomondo ? stale ich je mat spustene na „popredi“ aby trackovali ?

jirka_c
Uživatel
jirka_c

pokud budeš chtít volat otevřeš kontakt a vybereš skype, nebudeš muset spouštět aplikaci. Stejně by to mělo fungovat u všech VOIP aplikací. Navigační aplikace mohou běžet na pozadí, ale tvůrci je musí přepsat pro WP8, stávající na pozadí nepoběží.

niky79
Uživatel
niky79

„e mi jasné, že mnou popisované nedostatky budou mnohým připadat jako bezvýznamné drobnosti“

Nemyslim si. Me to prijdu jako hodne dulezite veci. Holt tu mame Android, iOS a pak dlouho nic, a pak WP8 (serazeno dle tuposti a omezenosti systemu).

Budjik
Uživatel
Budjik

Vesměs to skutečně jsou drobnosti, které dost neomezují běžné používání a pozitivních vlastností je mnohem více. Kvůli své práci jsem nucen používat všechny platformy, ale jako svůj primární smartphone bych už dva roky nechtěl nic jiného než Windows Phone. Nenahlížím na to podle nějakých tabulek, co kde jde a co kde nejde, ale podle prosté uživatelské zkušenosti a ta je na hony vzdálená jiným platformám – blíže je teda iOS, Android jsem si nikdy nedokázal skutečně oblíbit.

mimonaut
Uživatel
mimonaut

jsi trošku trolik, viď? Spoustu věcí zas není na jiných platformách a každá má něco. Mám pracovní android a jako primární osobní WP, a i přes některé nedostatky mám wp mnohem radši. Prostě klady pro mne převyšují zápory, a to dost výrazně..

ygor (neregistrovaný)
Anonym
ygor (neregistrovaný)

velmi zaujimave informacie. rozmyslal som nad tym ze by som presiel na wp8 konkretne som rozmyslal nad lumiou920 ale ma wp tieto problemy tak zostanem u iphonu. trochu ma to mrzi lebo som bol velmi zvedavy (hlavne s developer hladiska)

Budjik
Uživatel
Budjik

Ten článek je prostě postavený jako hnidopišský – stejně jako jsou články o tom, co je špatně na iOS a když to má takhle člověk vytržené z kontextu, tak si řekne, že by to nikdy nemohl používat, ale realita je proste zcela zásadně jiná a stejně dobře se dá používat iOS a WP (WP8 jsem tedy ještě nezkoušel, čekám právě na 920). Prostě nebál bych se toho, opravdu ne.

uni
Uživatel
uni

Tak kupříkladu pasáž o událostech v dlaždici je voda na mlýn (oprávněně) Androdistům a widgetům. Lepší situace je i na iOS. A co si budeme nalhávat, PIM je pro mnohé skutečně základní kámen dané krabičky.

jirka_c
Uživatel
jirka_c

Na Wp můžeš také použít něco jiného a hned můžu mít na jedné straně dlaždice třeba 4 události a na druhé týdenní kalendář.

janac_marek
Uživatel
janac_marek

Na iOS? Čo prosím?

A Androidie widgety majú obrovské negatíve. Ale vôbec sa mi nechce o tom rozpisovať.

uni
Uživatel
uni

autor: Applí ALAC je také otevřený formát, uvolněný někdy na jaře nebo tak nějak. A trápit by to relativně mělo, znamená to komplet odstřelený distribuční systém bezztrátové hudby u všech prodejců. Drsné.

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

Te systém bude použitý až ve verzi 9, možná 10… chybí tomu naprosto všechno, chvíli jsem to používal a připadá mi to jako demoverze Androidu . (viz. to co vyjmenoval BLIKCVAK, to co je zmíněno v recenzi, + to že nabídka aplikací je žalostná, a nedosahuje ani úrovně WM).

Yegor (neregistrovaný)
Anonym
Yegor (neregistrovaný)

Zajímavý, nicméně SUBJEKTIVNÍ článek.

uni
Uživatel
uni

Plácání místa v dlaždici s událostmi nebo nepodpora komplet hudebního segmentu trhu není nic subjektivního, to jsou naprosto tvrdá negativní fakta:-D

VNavrátil
Uživatel
VNavrátil

Sam autor v clanku zminuje, ze ma rad WP a sam je pouziva, ale pise o vecech, ktere mu prijdou jako problem pri dlouhodobem pouzivani a chce, aby o tom vedeli i neinformovani kupci. Takze zadna subjektivnost, staci jen poradne cist

locomachine
Uživatel
locomachine

“ V „osmičkách“ už je tento

proces i díky podpoře Mass Storage jednodušší.

Není potřeba nic měnit ani zkracovat, stačí

připojit telefon k PC a zkopírovat z něj vybraný

soubor do složky Ringtones“ :-D Děláte si kozy? No to je vyložená balada. :-D Pro nastavení budíku taky potřebujete spojit telefon s počítačem?

antarian
Uživatel
antarian

musim rict ze nektery ty poznatky me moc nepotesili :-(

napriklad ty veci ohledne emailu a prohlizece jsou docela problem.

antarian
Uživatel
antarian

mozna snad jen doplnim …. koupim ho ale stejne :-) Zkratka si potrebuju hrat s necim jinym :-) Iphone a Android mam holt uz prolezlej :-)

Iphone je „na prd“ – z meho pohledu asi to nejhorsi co se da na trhu sehnat, protoze moznost customizace je nulova a prakticky to nic neumi a jeste je to X let pozadu … :-)

Android je super, ale uz ho zkratka znam a chci neco noveho:-)

Tak jsem na ten windows phone zvedavej :-)

locomachine
Uživatel
locomachine

Google tvoří nové verze asi tak 3x rychleji, než je výrobci stačí používat, takže nové funkce stále přibývají. Prolézt WP Ti potrvá asi 2 minuty, tedy pokud k tomu budeš mít ještě i počítač, jinak minutu. :-D

mimonaut
Uživatel
mimonaut

..a taky jsou mnohem méně odladěné.. holt, někde se ta rychlost vývoje podepsat musí..

Prolést WP ti potrvá stejně dlouho, ne-li déle než droid, nevím co to meleš..

Dano (neregistrovaný)
Anonym
Dano (neregistrovaný)

Skvely clanok,dakujem.Je dobre vediet ake problemy moze clovek ocakavat a je len na nom co je este „v norme“ alebo co uz je priliz a treba sa poobzerat inde. Hlavne ked si zoberieme za ake ceny sa tie telefony predavaju… Samozrejme nic nieje dokonale ale ked to viem dopredu tak sa s tym pripadne mozem jednoducho zmierit a viem do coho idem.Potom snad uz budu prevazovat len pozitivne veci z toho co objavim na danom novom telefone.

MiHaS
Uživatel
MiHaS

Souhlasím s článkem, jednotné nastavení hlasitosti přežiju. Avšak stále nechápavě kroutím hlavou nad nemožností hledání událostí v kalendáři WP 7.5, což lze obejít aplikací Week View :-( sakra kopit nyní…

MiHaS
Uživatel
MiHaS

A ještě, nutno podotknout že Office WP 7.5 jsou oproti WM 6.5 hodně osekaný, sice přehledný a použitelný ale osekaný což tak docela nechápu. WP 8 je na tom jak?

Petulinek
Anonym
Petulinek

Docela by mně zajímalo, jak je to s Officem a s dokumenty? Co když je zapnuté sledování změn? Ve WP7.5 ten dokument nefunguje, jsou na tom osmičky lépe?

petrpan
Uživatel
petrpan

Tak tydenni pohled nemam ani v kalendari v iPhone, na to pouzivam Week Cal. A co jsem se dival do Win storu tak jsem nasel apku Week view a vypada dobre

[odkaz]

jaroslavii
Uživatel
jaroslavii

Souhlasím s článkem. Jsem audiofil, takže když jsem měl WP 7.5 v ruce, byly to opravdu oholené možnosti nastavení. Chyběl mi i Equalizer. To všechno a i již zmíněné věci, prostě chybí! Dokud nebudou v WP8 a vyšším, těžko je budou uživatelé chtít. Chci si též pohodlně nastavit vše, co je možné a i něco navíc. Nejde to, neznám, proto si WP8 nekoupím, i když se mi líbí. Až se polepší, zvážím to.

vacan
Uživatel
vacan

V iPhone týdenní pohled je – stačí otočit telefon na ležato :-)

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Clanek pekne napsan,bohuzel vetsina zminenych negativ drobnosti nejsou a Windows Phone jsou tak i v osme verzi jen „půl OS“..

jk001
Uživatel
jk001

musím nesúhlasiť sú to drobnosti , a rozhodne to nieje pul OS , každý z nas očakáva niečo iné od mobilu

blackdaemon
Uživatel
blackdaemon

To je sice hezke, ale problem je v tom, ze MS nic z techto neduhu uz nikdy neopravi (vsadim se s vami). Jako je neopravili ani v WP7.5 a jen je prenesli na WP8. Vsimnete si ze prioritou MS je neustale pridavani novych funkci a zanechavani existujicich funkci s chybami bez povsimnuti. Perspektivni zakaznik je ten co si koupi novy system, nikoliv ten co zustava u predchozi verze a negeneruje dalsi zisk. Jinymi slovy, to co neni v software od Microsoftu poreseno dobre hned v prvni verzi, toho uz se ruka programatora z MS nikdy nedotkne… Stestim Androidu je, ze… Číst vice »

MiHaS
Uživatel
MiHaS

Za pozitiva považuji i čárku a háček na cz klávesnici (WP8) stylem ala nokia, jinde tyto drobnosti nejsou dostupné (pokus pominu otestovat x aplikací).

blackdaemon
Uživatel
blackdaemon

Já to zase považuji za velké negativum. Proč? Protože to ješte více ztenčuje už tak miniaturní klávesy a změní to zarovnání ASDF řady kláves. A pokud je tam (konečně?) český slovník, použití pro dedikované klávesy pro háček a čárku je minimální.

Na WP7 si s vybranými kamarády nepíši česky, ale anglicky. A to proto, že s anglickým slovníkem se píše mnohem rychleji než na české klávesnici, kde český slovník chybí a v každém slově naplácám alespoň jednu chybu a neustále musím umazávat a opravovat.

bkf1
Uživatel
bkf1

HTCJIRKA: No… spise „ctvrt OS“ :) Takovy ale bude porad, protoze je proste tak KONCIPOVAN!!! Leda by zmenili koncepci z primitivna na desktop, ale to DOST pochybuji…

herm
Uživatel
herm

Můžete se kouknout do možností nastavení mailu nebo někam, kde by bylo vidět, jestli lze používat sifrovanou poštu? Mám na mysli podporu S/MIME certifikátů a tedy možnost přečíst si třeba ve firemním Outlooku, když mi někdo zašifruje zprávu. Mám ale pocit, že i na tuhle „drobnost“ se vykašlali. Ale třeba iOS to v sobě má už delší dobu a na Androidu to buď podporují aplikace nebo výrobci (Samsung).

herm
Uživatel
herm

Jo a ještě jedna věc mi ve WP7 doposud vadila. Jdou už vypnout v systému vibrace pro tlačítka šipka/okno/hledání?

herm
Uživatel
herm

Díky, já myslím, že by to tam bylo vidět i jenom mezi možnostmi nastavení účtu, i když ho celý nevyplníte správnými údaji. Ale vzhledem k tomu, že aplikace Pošta ve Windows 8 toto postrádá, myslím, že to nebude ani ve WP8. Škoda, že firemní zákazníci jsou v tomto ochuzeni. Myslel jsem, že to do téhle verze už dají. U WM to bylo „odjakživa“. Ale asi je na to tak mizivá poptávka, že se to nevyplatí :-( (viz. uservoice [odkaz]).

marcs
Uživatel
marcs

Tento článek + velká recenze WP8 si zaslouží velký dík autorům, velmi dobré články, které dávají ucelený pohled na tuto platformu. Jen tak dál, díky

lada (neregistrovaný)
Anonym
lada (neregistrovaný)

Pane havlíček proč tak negativní články čtu jen na WP (sem tamna iOS) ale zcela nikdy na Android? Je to proto že žijete z reklam a google je jejim dodavatelem to znamená či chleba jiš toho píseň zpivej nebo je to tak užasný system?

animexx (neregistrovaný)
Anonym
animexx (neregistrovaný)

telefon JE mozne pouzivat aj vertikalne, resp. „lezmo na boku“; ako ja prave teraz :); obmedzenie sa vsak tyka toho, ze je to mozne len v polohe displeja na sirku – kedze sa obraz pri postaveni telefonu „na hlavu“ uz nepretaca

Vladimir (neregistrovaný)
Anonym
Vladimir (neregistrovaný)

Mal som Samsung Omniu 7 a bol som spokojny na par nedostatkov ako su aj vo WP8. Hlavne ta LUPA. nema ziadnu inu funkciu iba Bing. To by mohli zmenit. Cital som vela prispevkov a WP8 ma aj klady aj zapory. Ale ako momentalny uzivatel Androidu, uz len par dni lebo cakam Lumiu 820, mozem povedat ze aj napriek par nedostatkov je Windows Phone najstabilnejsi OS aky som kedy pouzival. Nikdy vam nenapise Oznamenie Aplikacia prestala pracovat. Nemusite si stahovat TRAPNE aplikacia na Killovanie ako u Androidu. Nezozeria vam tolko dat ako Android a nemusite si sledovat Cache a Pamät… Číst vice »

orbil (neregistrovaný)
Anonym
orbil (neregistrovaný)

Na Lumii 520 (Lumia Black) mi mailový klient nezobrazuje přílohy z mBanky… tady se píše, že ano. Jak na to? Díky