Domů » Bleskovky » Odvážné tvrzení Erica Schmidta: Android je lépe zabezpečený než iOS

Odvážné tvrzení Erica Schmidta: Android je lépe zabezpečený než iOS

O Androidu se dá říci řada pozitivních věci – podporuje široké množství funkcí a hardwaru, dá se všemožně přizpůsobit, nabízí nejlepší způsob užívání služeb Google na mobilních zařízeních, ale bezpečnost mezi ně až tolik nepatří. V srpnu vláda Spojených států zveřejnila studii, která proklamovala, že skoro 80 % všech telefonů s Androidem může potkat malware. Oproti tomu u iOS to bylo pouhé jedno procento. Přes tato data prohlásil Eric Schmidt, předseda představenstva v Googlu, že Android je bezpečnější než iOS. Podle serveru ZDNet se mu publikum vysmálo.

 

Problém s bezpečností Androidu je faktem a doufejme, že se Google bude snažit to v dalších verzích napravit. Stejnou cestou by se měli vydat i výrobci zařízení s Androidem a rychleji aplikovat bezpečností aktualizace. Pro uživatele Androidu stále platí, že je potřeba zvýšené opatrnosti při instalaci aplikací a důležité je instalovat software jen z důvěryhodných zdrojů. Pokud někdo instaluje pirátský software, který je často zdrojem malware, pak poměrně dost riskuje. Za aplikaci sice nezaplatí, ale musí počítat s možností zcizení svých dat a zneužití telefonu.

David Podzimek

71 komentářů

 1. Docela vtipny a komicky pan.Reklamosystem je nejderavejsi OS na trhu.

  • Nevim, jestli toto odvazne tvrzeni je pravda, ale spise bych tu bezecnost nechal proverit v bezpecnostnim auditu od nejake zkusene firmy, zamerujici se na bezpecnost.

  • borix (neregistrovaný)

   Nebo vědí něco, co apple ne :-)

  • vlada (neregistrovaný)

   Bezte se hadat jinam, jestli nemate nic k veci.

  • VLADA: Priste bud vice konretni a napis kdo se tu hada tzn. Jmeno: na zacatku. Dik

  • flek (neregistrovaný)

   Ach jo, dalo se čekat, že největší zdejší troll a ultra core WP fan, tedy HTCJIRKA, začne spamovat místo racionálních připomínek.

   Je jasné, že na absolutně majoritní systém se nejvíce hledají chyby, a je jich i nejvíce nalezeno. Stejné to je i ve světě desktopových OS, kde je nejděravějším systémem Windows.

   Pravdou je, že tvrzení Erika Schmidta je úsměvné a do podobných tvrzení by se, coby oficiální představitel Google, neměl raději pouštět.

  • Andoroid není nezabezpečený proto, že by byl majoritní, ale ze své podstaty. Prostě nemá tu ochranu a omezení, které mají ty zbývající dva systémy. Když už narážíš na desktopové systémy, tak právě Android je jim nejvíce podobný a to je taky jeho průšvih.

  • --_-- (neregistrovaný)

   marek1: tu mas nejaku studiu od f-secure

   [odkaz]

   Podla nej ma droid až 79% a iOS len 0,7% nebezpecenstiev.

  • dik, ale zda se mi to trochu stare. Windows mobile a zadny Windows phone. Nicmene stav bude podobny jako ted.

  • „Je jasné, že na absolutně majoritní systém se nejvíce hledají chyby“

   To nema nic spolecneho s majoritou,ale s deravym a prilis otevrenym systemem + spatnou kontrolou ze strany google,kde je/jsou malware i viry primo v Play.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  No jsem spíš příznivcem Androida než iOs ikdyž doma mám oba . Ale tomuhle tvrzení nevěřím, bude to pro PR vytržené z souvislostí.

  • David Podzimek

   Gartner analyst David Willis, who is chief of research for mobility and communications and who runs Gartner’s Senior Research Board, said to Schmidt: „If you polled many people in this audience they would say Google Android is not their principal platform […] When you say Android, people say, wait a minute, Android is not secure.“

   Schmidt didn’t miss a beat, replying, „Not secure? It’s more secure than the iPhone.“

 3. Necromander (neregistrovaný)

  Počuj DP. ty radšej o androide nič nepíš. Nakoľko je vidieť že o tom systéme vieš len z čítacia.

  • David Podzimek

   Na základě?

  • vlada (neregistrovaný)

   Davide nenech se deptat podobnyma vykrikama do tmy.

  • Necromander (neregistrovaný)

   Na základe toho ako píšeš články. Túto správu som už čítal na viacerých weboch ale tu je to napísané len proti androidu. Ja mám android už vyše štyroch rokov a celkom sa mu dosť venujem. Kto má pozná vie. Ešteže som sa reálne so žiadnym vírusov ani nič podobné nestretol. Zato sa o tom píše ako o nebohom.

  • T.Z. (neregistrovaný)

   Zajímavý já měl svůj nexus dva týdny a už mi vyskakovali podvodné kampaně v notifikacích. Android pozvánka pro všechen malware a viry.

  • Necromander (neregistrovaný)

   Ja mám N4 od začiatku roku. Aplikácie kupujem poctivo ale ak mám zaplatiť za ňu nejaké peniaze, stiahnem warez, otestujem a podľa toho sa rozhodnem. Ešte som sa nestretol že by som mal „tie notifikácie“ v liste. Mimochodom veď to Google už zakázal, pokiaľ viem.

  • David Podzimek

   To není nic proti Androidu, jen konstatování faktů. Jeho otevřenost přináší výhody i nevýhody.

  • Pre malware ano ale pre viry ťažko. Ujasni si pojmy.

  • Necromander: To přeci neznamená, že když se ty s ničím nepotkáš, že je platforma 100% bezpečná, nebo se pletu ? Naprosto zcestný komentář na redaktora, který pouze tlumočí nějakou zprávu co našel v zahraničí. Otevřenost Androidu je dobrá i špatná, zprávu Erica Schmidta bere snad každý s velkou rezervou.

  • Necromander (neregistrovaný)

   Nepovedal som že je táto platforma 100% bezpečná ale podľa mňa sa príliš na Android kyda. Každý píše že je android deravý, že je naň veľa malweru. Realita je úplne niekde inde. Som na čele diskusného fóra o androidoch a nestretavam sa s malwerom.

  • luke (neregistrovaný)

   NECROMANDER: Sorry, ale na windows jsem vir nepotkal taky jak je rok dlouhý a to instaluju antivirus jen na otestování. Záleží na přístupu. Člověk zkušený má holt daleko menší šanci něco chytit. Navíc v tvém případě, kdy určitě flashuješ romku co týden, tak těžko něco ověříš v delším časovém horizontu. Děravý systém automaticky neznamená zavirovaný.

  • Nekydá se na něj ale neprávem, ale právem. Proč myslíš, že ve firmní sféře nikdo Android nepoužívá ? Když každej franta z horní dolní najde nějaký exploit jak si sáhnout k systémovým věcem apod.

   Možná jsi na čele diskuzního fora o Androidoch, ale jsi úplně mimo,

  • Necromander (neregistrovaný)

   Z flashovania romiek som vyrástol. Mám flashnuty len kernel. Inak takto napíše človek, ktorý niečo o androide vie [odkaz]

 4. Ta bezpečnost hodně souvisí s chováním uživatelů.Pokud dodržují základní pravidla bezpečnosti, nemůže se prakticky nic stát.

  • flek (neregistrovaný)

   Přesně tak, ale vysvětluj to lidem a zdejším trollům – oni mají senzaci.

  • Bezpečnost systému s chováním uživatelů vůbec nesouvisí.

   Pokud by uživatelé, nechali své telefony vypnutýéa zamčené v šuplíku, pak by to byl nejbezpečnější systém na světě.

   Bezpečnost jsou technické zábrany. Pokud jdou překonat (jakkoliv) tak nefungují.

  • Petr (neregistrovaný)

   STEELSPACE nemáte pravdu. Jestliže si v systému zapnete instalaci aplikace z neznámého zdroje, okamžitě Vás systém upozorní na nebezpečí atd. … Znamená to, že systém se Vašemu rizikovému chování snaží předejít. Jak s tím Vy naložíte je jen Váš problém. Volvo je taktéž hodně bezpečné auto, dokud neobujete sjeté pneumatiky…. Udělá snad tato volba uživatele (řidiče) ze značky Volvo (Android) nejnebezpečnější značku?

  • Pokud to systém povolí, tak ničemu nepředešel. V praxi instaluje APK z „neznámých zdrojů“ miliony lidí. Jiné systémy to neumožňují a proto jsou bezpečnější.

   Když už jsme u těch aut, tak tam se to jmenuje pasivní bezpečnost a je to něco, co funguje bez participace uživatele – tj. nezáleží na zkušenosti řidiče, aby fungoval airbag.

   Faktem je, že Android je zdaleka nejméně bezpečný systém, ale za tu cenu má velkou variabilitu, přizpůsobitelnost a možnost krást aplikace.

   Není třeba obhajovat nesmysly jenom proto, že máte právě tenhle telefon. Já mám WP a taky nikoho nebudu přesvědčovat že je na něj nejvíc aplikací a můžu si ho plně přizpůsobit.

  • Ale proto říkám, že to je na samotném uživateli. Zkrátka nestahovat z neznámých zdrojů. Kdo neumí nést zodpovědnost sám za sebe a potřebuje vodit za ručičku, ten ať si koupí telefon se systémem, který to neumožňuje.

   Budeme za chvilku instalovat na přechod pro chodce šraňky, protože samotný zákon o přednosti chodců srážce nezabrání?

  • To nikdo nechce. Ale takový přechod se závorou by objektivně bezpečnější byl.

   Spor není o tom, zda má nebo nemá být systém otevřený nebo restriktivní, ale o to, že Android je nejméně bezpečný.

  • Sám o sobě ne, je k tomu potřeba vlastní hlouposti, tak to je prostě se vším.

  • Vlastní hloupost? V minulosti se několikrát stalo, že se podařilo do play dostat aplikace plné malwaru. U Androidu to kvůli jeho bezpečnostním nastavením může bez vědomí uživatele (ten neudělal nic špatně – oficiálně si pořídil oficiální aplikaci z oficiálních obchodu) nadělat pěknou paseku.

   U WP nemají nesystémové aplikace přímý přístup k SMS a hovorům. Nestane se tedy, že by můj telefon vesele rozesílal premium SMS a podobně.

 5. PETR (neregistrovaný)

  …airbag je funkční (splní funkci jakou má) v případě že jste připoutaný. Ejhle zase ta volba uživatele…

  Nehájím Android protože ho mám v telefonu, ale proto, že si myslím, že rozumný uživatel se nemá čeho bát (to ostatně platí asi pro všechny systémy).A co se týče kradení aplikací v telefonu…to snad dnes může opravdu dělat jen hlupák. Ceny aplikací jsou tak směšné, že mě osobně by to ani nenapadlo…

  • U konkrétního uživatele může být Android poměrně bezpečný. Realita je ale jiná, „rozumných“ uživatelů je minimum. Stejně je to i s Windows na desktopu (a bylo by to tak i na linuxu) – většina uživatelů jsou ti nerozumní, kteří chtějí aplikace zadarmo (když už to tedy jde) a bezpečnost jim nic neříká.

   Můj odhad je takový, že buď Android zavede podobné restrikce, jaké jsou i na jiných systémech nebo tam dojde ke stejnému stavu, jako je na Windows v desktopech.

  • Ne díky bohu, že je android takový, jaký je. Hloupý telefony už jsem kdysi měl.

  • iPhone ani WP nejsou o nic hloupější ani chytřejší. Pokud by si lidi kupovaly telefony jenom podle toho, co dovoluje OS, tak by byl Android pouze doménou pár technicky zdatných lidí.

 6. mka (neregistrovaný)

  Je linux bezpečný systém? Řekl bych, že jednoznačně ano.

  Pokud si do něj ovšem nějaký trotl nainstaluje (ideálně jako root) nějaký sajrajt, který umožní třetí straně na dálku ovládat počítač, není to problém systému, ale uživatele.

  Aplikace pro Android, pokud se nepletu, nemůže získat přístup k žádné citlivé části systému, pokud jí k tomu uživatel při instalaci neudělí svolení tím, že schválí příslušná oprávnění.

  Je to v podstatě totéž, jako když svolíte kdejakýmu troubovi, aby se vám vrtal v autě. To se pak nemůžete ničemu divit…

  • V čem je vám ten linux platný, když kdejaká aplikace v user space pod běžným účtem může tajně číst a rozesílat SMS (třeba bankovní) aniž by o tom uživatel věděl?

   Odsouhlasování požadavků uživatelem není argument, protože to stejně nikdo nečte a hlavně nemůžete vědět kdy a za jakých okolností to bude tu SMS odesílat (tajné odesílání SMS se dá zamaskovat nějakým legálním použitím třeba jako SMS jízdenka).

  • mka (neregistrovaný)

   Oficiální distribuce programu pro SMS jízdenky zcela jistě nebude dělat žádné nepřístojnosti – pokud tedy není „programátor“ magor, který se všemožně snaží dostat se za mříže. To jest asi něco jako vraždící policajt nebo doktor.

   Nicméně takové ty „socialistické“ požadavky na to, aby někdo shůry garantoval, že se budu v bezpečí bez ohledu na to, jak rizikově se chovám, to snad nemůže nikdo, kdo má všech pět pohromadě, myslet vážně.

   Dal jsi svolení? Dal. Že jsi to nečetl nebo nepochopil, o čem je řeč, to je jiná. Když se dítě zmocní zápalek, může být zle. Když si trouba pořídí telefon, který je řádově chytřejší, než on sám, tak ať si pak nestěžuje.

   Jen blbec jak Zoubele v bouři utíká. Čest jeho památce.

  • „Když se dítě zmocní zápalek, může být zle.“ – Ano, a proto Adnroid analogicky přinese do mateřské školy nejen zápalky, ale i kanystr s benzínem.

   Normální uživatel nemá na to tohle pochopit, proto je nesmysl argumentovat „souhlasem“.

  • Přesně tak, steelpace je takovej ten typ, co mezi dveřma podepíše změnu dodavete energie bez toho, aby si přečetl ceník a podmínky a pak se při vyůčtování diví, že platí víc, když mu prodejce sliboval levnější energie. Ano, takových lidí je opravdu hodně, ale pořád platí, že číst musíš, podepsat můžeš.

  • Tak hlavně si myslím, že ty rozdíly mezi jednotlivými systémy je zrovna právě to, co je fajn :-)

  • Nestačí jenom číst, je to třeba i pochopit. A tohle opravdu chápe málokdo.

  • Nechápu proč fanatici vždycky vyskočí a vymýšlejí nesmysly, když by stačilo říct:

   A. Android není moc bezpečný a je mi to fuk

   B. Android není moc bezpečný, ale jsem natolik schopný, že to dokážu udržet v mezích

   C. Android není moc bezpečný, ale zato si můžu zadarmo stáhnout to, co chci

   Ne, fanatik musí opakovat „nein, nein, nein“.

  • mka (neregistrovaný)

   No především by to chtělo nějaké příklad, v čem není bezpečný. Zatím mi to celé přijde podobné, jako když si někdo nebezpečnou jízdou na jízdním kole (splňujícím všechny bezpečnostní požadavky) způsobí nějakou újmu a pak se snaží z toho vinit samotné kolo.

   Takže bych, když už tu takhle plkáme, prosil nějaký pádný argument svědčící proti tvrzení, že Android je bezpečný.

  • Ano, to tvoje B. tady celou dobu tvrdíme, ale ty tady pořád právě fanaticky vyskakuješ, že je lepší všechno omezit, aby k chybě nemohlo dojít. Pro někoho to potřeba je.

  • mka (neregistrovaný)

   No z mého pohledu ani A, ani B, ani C. Dosud tu nikdo neuvedl jedinou bezpečnostní chybu (a rizikové chování uživatele skutečně nemohu považovat za bezpečnostní chybu systému :-)

  • Necromander (neregistrovaný)

   Všetko čo je pripojené na internet nie je bezpečné! To si zapamätaj

  • Nevšiml jsem si, že bych kdy psal, že se něco musí omezit. Pokud někdo nutně potřebuje aplikaci, která bez jeho vědomí odesílá SMS tak je to jeho věc. Samozřejmě, že existuje možnost, jak SMS odeslat a zároveň zajistit, aby nad tím měl uživatel kontrolu, ale evidentně je to pro někoho nepochopitelné. S tím nic nenadělám.

  • Bezpečnost není nikdy 100% zaručena. Nic není bezpečné a nikdy nebude. Dobře navrženými postupy lze ale bezpečnost zvýšit na přijatelnou mez.

   A když chcete příklad nezpečnosti: Asi před rokem měl Samsung bezpečnostní problém, protože jejich vestavěná čtečka QR kódů pro pohodlí uživatele rovnou spustila/zobrazila obsah. Stačilo tedy přečíst QR kód a do mobilu se okamžitě z webu stáhnul škodlivý kód, který si díky této chybě získal přístup do systému. To je závažná bezpečnostní chyba.

   A jak je to řešeno u vestavěné WP čtečky? Kód se přečte a nabídne se link k zobrazení. Mohu tedy zkontrolovat adresu a zvýšit tak šanci, že se nebezpečné stránce vyhnu. A i když si tu nebezpečnou stránku zobrazím – jakýkoli obsah by se stáhl do odděleného úložiště a žádnými právy běhu a přístupu kdekoli po systému.

   Takže v čem je WP bepečnější než Android?

   – Nenápadně pomáhá uživateli nechodit na nebezpečné stránky a stahovat nebezpečný software

   – I v případě stažení nebezpečného softwaru nemá dostatečná (žádná) práva na to, cokoli v telefonu dělat

   – Díky odděleným úložištím jsou chráněny nejen systémová data, ale i aplikace třetích stran

   – A nakonec, pokud uživatel i přesto poruší veškeré zásady bezpečnosti (a že je většina lidí nezná a ti, co je znají je nedodržují), tak není šance, že by se s telefonem cokoli stalo.

   WP obsahuje TPM čip, obsah je šifrován a dosud nebylo toto zabezpečení prolomeno. To se o Androidu říct nedá.

  • zipiik (neregistrovaný)

   1) Moje ctecka QR kodu link zobrazi, presne jako ta tvoje. Tohle je zalezitost jen 1 ctecky, ne Androidu

   2) Pokud nemas povolenou instalaci z neoverenych zdroju, maximalne se stahne instalacni balik, ale nic se nemuze spustit

   3) Pokud mas povolenou instalaci z neoverenych zdroju (ktera je ve vychozim nastaveni zakazana), otevre se dialog, jestli chces nainstalovat aplikaci vcetne vypisu prav aplikaci pozadovanych.

   V Androidu jsou take oddelana uloziste dat, data aplikaci ulozena na partition /data jsou bez odsouhlaseni prav pristupu k nim pro ostatni aplikace nedostupna. Ano, data na karte jsou sdilena vsemi aplikacemi, takze teoreticky tato data muze malware smazat nebo zneuzit.

   A ted mi odpovezte, v cem jsou WP tak radikalne bezpecnejsi.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Nicmene netvrdim, ze by nemel Google neco delat s prevenci pripadu, kdy se do Play Store dostane malware. V tomto smeru by mel pridat a soustredit se na aplikace, ktere vyzaduji spousty pristupu k osobnim informacim. Aplikace. ktera ma primarne obsahovat pozadi na plochu a pritom pozaduje prava na cteni adresare, pristup k hovorum a SMS a plny pristup k internetu by mela bit do oci.

 7. Jáááhaháááá. Konečně nějaký dobrý vtip.

 8. Len ako mi pan Schmidt vysvetli, ze som chytil malware po nainstalovani aplikacie z Google Play, ktoru si stiahli pomaly miliony ludi?

  • mka (neregistrovaný)

   A jaké aplikace? Příkládek by nebyl?

  • iHeart Radio- chcel som si vypocut nejake zanrove radia z USA a miesto toho som zacal rozosielat spamy zo svojho gmailu. Inak zaujimave, ze malware sa tam dostal az po jej aktualizacii.

  • mka (neregistrovaný)

   Myslíš tohle: [odkaz] nebo něco jiného?

  • jj, presne tuhle :)

  • A stáhl jsi to z obchodu? Je to aplikace jen pro USA, od nás to nestáhneme.

  • no prave v tom je ta zahada, mne to slo na SGS3 normalne stiahnut cez Play, kamosovi na Xperii nie. Po asi 3 tyzdnoch dorazil automaticky update a v nom malware. Keby som to stahoval cez Samsung Apps, tak by som to bral ako chybu Samsungu, ale ja som ho mal stiahnuty cez Play.

  • Petr (neregistrovaný)

   Zajímavé. Nemám zkušenosti s používáním, ale nemohu najít nikoho stejně postiženého. Negativní komentáře lamentují nad nefunkčností po updatu. Komu a s jakym obsahem byly ti emaily?

  • mka (neregistrovaný)

   …mne to slo na SGS3 normalne stiahnut cez Play, kamosovi na Xperii nie.

   No to je ovšem otázka, jestli sis stáhl přesně TUHLE aplikaci a nebo jenom něco, co se za ni úspěšně vydávalo. Android je „svobodný svět“ a v takovém světě si holt jeden musí dávat pozor.

  • @Petr: Maily sa rozoslali vsetkym v mojom gmail adresari. Bol to nejaky odkaz na webstranku, ktora uz bola v tom case nefunkcna.

   @mka: No v tej dobe to malo rating 4 hviezdicky milion stiahnuti. Zeby sa niekomu podarilo vytvorit dokonaly fake? :)

  • mka (neregistrovaný)

   No, a nebo měla jejich (samozřejmě vysokoškolsky vzdělaná) uklízečka s někým nevyřízený účty, tak tam flákla „veselej upgrade“ :-)

  • nech uz to bolo akokolvek, nemalo by sa to stavat a dufam, ze Google na tom zapracuje…

  • Richard (neregistrovaný)

   Na tomhle Google pracovat moc nemusi – Android je i v tomhle zabezpeceny pomerne dobre. Problem je s uzivateli. Zadna aplikace nemuze cist vase kontakty, pokud ji to pri instalaci nepovolite. Kdyz si nainstalujete neco, co se tvari jako radio, ale pri instalaci to chce prava na cteni kontaktu, tak se neni cemu divit. Svoboda znamena i zodpovednost – kdyz se vam to nelibi, poridte si iOS :-)

 9. Pamatuji si, jak byl kdysi rozbor Internet Exploreru a zjistilo se ze opravdu je NEJVICE ZABEZPECENY prohlizec. Jenze vzhledem k obrovskemu naporu ruznych chytrolinu hledajicich trhliny bylo nejake zabezpeceni UPLNE K NICEMU, takze v realu byl (a je) bezpecnejsi kdejaky jiny prohlizec, ktery nemusi mit ani polovinu zabezpecenosti Exploreru…

  • teekex (neregistrovaný)

   Problem u IE neni a nikdy nebyl v tom, ze by obsahoval virazne vice chyb (cti: byl mene bezpecny) nez alternativni prohlizece, jenom jak spravne pises zamerovalo se na nej vice a hlavne MS to s bezpecnostnima aktualizacema vubec moc neresil – prave oproti alternativam, kde bugfixy vychazely treba do 14 dnu, tak u MS to v nekterych pripadech trvalo i 1/2 roku a dele. Ale stejne tako u internetovych prohlicu tak i u mobilnich OS je jenom na uzivatelich a jejich pocinani jak moc budou zvysovat miru potenc. rizika. Pokud lidi cilene vyhledavaji / stahuji potenc. zavadny obsah, tak samozrejme muzou ocekavat problemy.

 10. Richard (neregistrovaný)

  Co to je proboha zase za článek.

  Ta studie říká, že 80% všech virů/malware atd. našli na Androidech.

  Jak může někdo napsat, že to znamená, že „skoro 80 % všech telefonů s Androidem může potkat malware“ ???

  Je pochopitelné, že většina virů (ano, podle studie 80%) se vytváří na systém, který je majoritní a na který lze narozdíl od iOSu instalovat jakékoliv aplikace z internetu.

  Klidně by to taky mohlo znamenat, že výrobci malware používají z 80% Android.

  Se zabezpečením Androidu to ale nemá naprosto NIC společného.

  Stejně tak jako většina virů je na Windows a ne na OS-X. Kupodivu, protože PC je o hodně víc.

  To je zase logika….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).