Domů » Bleskovky » Odchod na vrcholu: ředitel Sony končí, firma očekává nejvyšší zisk za 72 let své existence

Odchod na vrcholu: ředitel Sony končí, firma očekává nejvyšší zisk za 72 let své existence

Společnost Sony oznámila finanční výsledky z uplynulého čtvrtletí, které je ve fiskálním roce japonské firmy třetím v pořadí. Firma zaznamenala rekordní příjmy ve výši 2,672 trilionů jenů, což je v přepočtu 490 miliard korun. Provozní zisk pak meziročně vzrostl o neuvěřitelných 279 procent na 350,8 miliard jenů (asi 64 miliard korun).

Největšími tahouny se ve čtvrtém kvartále stala herní a síťová divize, pouze z prodeje konzolí PlayStation přiteklo do pokladem Sony 718 miliard jenů (asi 131 miliard korun). Oproti stejnému období v loňském roce si výrazně Sony polepšilo prakticky ve všech oblastech činnosti, mimo mobilní komunikace. I přes 13% pokles tržeb se mobilní divize stále udržuje v zisku, lepší budoucnost by mohly přinést nové Xperie, od nichž se očekává radikální změna designu.

Sony se s telefony nedaří, přesto má i nadále důvod zůstat ve hře

Sony po oznámení výsledků zrevidovalo výhled na příští čtvrtletí, a tím i na celý fiskální rok 2017, který by měl být nejúspěšnější v 72letých dějinách společnosti – odhadovaný celoroční provozní zisk má činit 720 miliard jenů (asi 132 miliard korun), byť se očekávání byla o 90 miliard jenů nižší.

Výměna ředitele

I přes tato působivá čísla japonský gigant oznámil výměnu na nejvyšším křesle. Pozici generálního ředitele 1. dubna opustí Kazuo Hirai a bude nahrazen dosavadním finančním ředitelem Kenichiro Yoshidou. Hirai vedl Sony šest let, mezi jeho největší úspěchy je počítán rozjezd výroby obrazových snímačů, kterému napomohla akvizice částí společnosti Toshiba. Hirai se také soustředil na herní a zábavní průmysl, naopak mu příliš nevyšel byznys s počítači Vaio.

Kazuo Hirai (vpravo) uvolní křeslo generálního ředitele Kenichiro Yoshidovi (vlevo)

Ředitel Sony odchází podle serveru Variety na vlastní žádost, neboť se cítí být opotřebován zejména kvůli náročnému cestovnímu programu. V Sony však nadále zůstane a bude vykonávat aktivní funkci předsedy zábavní divize.

Japonská společnost se nyní nachází na startu nového střednědobého plánu, což je podle Hiraie ideální příležitost pro obměnu managmentu. Nastupující ředitel Kenichiro Yoshida chce společnost Sony rozvíjet na základech stanovených svým předchůdcem, zároveň však chce přijmout některá reformní opatření určená k dosažení dlouhodobého růstu společnosti a jejích zisků.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments