Obchod století je v troskách. Nvidia konkurenční ARM nakonec nepohltí

nvidia arm

Co nejprve vypadalo jako obchod století, nakonec skončilo v troskách. Výrobce grafických procesorů a mobilních čipsetů Nvidia si před více než rokem a půl vyhlédl konkurenční společnost ARM, kterou chtěl koupit a upevnit tak své postavení na trhu. Od začátku byl nicméně tento obchod trnem v oku konkurentů v podobě Microsoftu, Googlu či Qualcommu a v neposlední řadě také regulačních úřadů.

nvidia hry grafika graficka karta gpu unsplash
Nvidii přišla neúspěšná akvizice pořádně draho

Akvizice v hodnotě 40 miliard dolarů (asi 870 miliard korun) měla být oficiálně dokončena do 18 měsíců, nicméně překážky byly pro obě firmy příliš vysoké – Nvidia oficiálně oznámila konec dohody a generální ředitel společnosti ARM vzápětí rezignoval.

Nvidia nepřesvědčila regulační úřady

Nvidia nedokázala přesvědčit regulační úřady, že akvizice ARMu neovlivní jeho bezplatný licenční model, i když se pokusila argumentovat zřízením speciální firmy, která by volné licence měla na starosti.nvidia armNepřehlédněte

Krach obchodu století? Nvidia údajně couvá z nákupu ARM

Jako důsledek krachu celé dohody musí Nvidia vyplatit bance SoftBank, která je vlastníkem ARMu, poplatek za přerušení jednání v hodnotě 1,26 miliardy dolarů (cca 27 miliard korun). Vlastník ARMu zároveň oznámil záměr vstoupit se společností na burzu, což by mělo vykompenzovat ztráty, jež vznikly v období neúspěšné akvizice.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku