Domů » Bleskovky » Akvizice ARMu společností NVIDIA naráží na odpor. Proti je Microsoft, Google i Qualcomm

Akvizice ARMu společností NVIDIA naráží na odpor. Proti je Microsoft, Google i Qualcomm

V září loňského roku došlo k oznámení velké akvizice – NVIDIA má zájem koupit britskou firmu ARM Holdings, která navrhuje instrukční sady pro mobilní procesory a grafické čipy. Na základech od ARM staví své čipy velcí hráči, jako je Apple, Qualcomm, Samsung nebo Huawei. Obchod ještě musejí schválit antimonopolní úřady a zde by mohla NVIDIA narazit.

ARM pod vedením NVIDIA? Microsoft, Google, Qualcomm i Huawei jsou proti

Proti akvizici se vyjádřili technologičtí giganti Microsoft, Google a Qualcomm, kteří by nejraději celý chystaný obchod zrušili. Mají totiž obavy, zda NVIDIA nenavýší licenční poplatky za technologie, popř. zda si nebude některé z technologií nechávat pouze pro sebe. NVIDIA je totiž sama velkým výrobcem čipů a mohla by s technologiemi od ARM pokřivit současný trh. Z tohoto důvodu Qualcomm podal oficiální znepokojení u největších světových regulačních orgánů včetně Evropské komise.

nvidia arm

Lze předpokládat, že NVIDIA narazí i u Čínské státní regulační správy. U ní si kromě Qualcommu stěžovala i společnost Huawei, která akvizici vnímá jako další krok k eskalaci ekonomického a politického napětí mezi USA a Čínou.

NVIDIA veškerá nařčení odmítá a tvrdí, že obavy z omezování konkurence nejsou namístě. Licencování technologií ARM má nadále probíhat v otevřeném modelu a veškeré vztahy se zákazníky (aktuálně je jich přes 500) mají být zcela transparentní. Akvizice má podle NVIDIA naopak pomoci všem držitelům licence v rozšiřování podnikání a expandování na nové trhy. NVIDIA v tuto chvíli zůstává optimistická a věří, že regulační orgány akvizici ve výši 40 miliard dolarů povolí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Z hloubky srdce jim přeji, ať ten obchod zruší.

 2. Možná je dobře, že situace okolo ARM dospěla k tomuto bodu. Je vidět naprostou závislost velkých hráčů na jediné technologii a také naprostý nezájem o vytvoření jiné technologie CPU, GPU pro mobilní zařízení. To je ten pravý monopolismus, naprosto žádná konkurence jen diktát monopolního výrobce. Navíc je tento stav prokazatelně zneužíván k obchodně politickému nátlaku.
  Možná, že vznikne iniciativa k změně a to by byl krok správným směrem.

  • Jaký diktát monopolního výrobce? ARM nic nevyrábí dělá jen basic design který si jednotliví implementátoři sami upravují. Máme zde risc V ale tam zatím kromě silných řečí nic extra nevypadlo. Mobilní GPU máme tři z toho dvě jsou hojně využívané a letos přijde znovu AMD.
   Diktát zneužívaný ke geopolitickým cílům by právě nastal v případě akvizice ARM nvidií.

  • Asi nesledujete vývoj sankcí administrativy USA, to je zařný příklad zneužití moci z obchodně- politických důvodů, jedna ze sankcí se týkala i firmy ARM, respektive snaha o zákaz poskytnutí licence pro čínské firmy. Britové prohlásili , že nejsou vázání na administrativu Spojených států, ale firma NVIDIA v takovém postavení není, tudíž může dostat příkaz od administrativy USA a musí ho splnit.

 3. MartinOstrava

  NVIDII nejde věřit ani nos mezi očima. Technologie které vlastní pokaždé uzavřela a stejně později zanikly jako PhysX. Jooo kdyby nVidia byla znamá otevřenými standardy jako AMD, tak by nebylo se čeho obávat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).