Domů » Bleskovky » Akvizice ARMu společností NVIDIA naráží na odpor. Proti je Microsoft, Google i Qualcomm

Akvizice ARMu společností NVIDIA naráží na odpor. Proti je Microsoft, Google i Qualcomm

V září loňského roku došlo k oznámení velké akvizice – NVIDIA má zájem koupit britskou firmu ARM Holdings, která navrhuje instrukční sady pro mobilní procesory a grafické čipy. Na základech od ARM staví své čipy velcí hráči, jako je Apple, Qualcomm, Samsung nebo Huawei. Obchod ještě musejí schválit antimonopolní úřady a zde by mohla NVIDIA narazit.

ARM pod vedením NVIDIA? Microsoft, Google, Qualcomm i Huawei jsou proti

Proti akvizici se vyjádřili technologičtí giganti Microsoft, Google a Qualcomm, kteří by nejraději celý chystaný obchod zrušili. Mají totiž obavy, zda NVIDIA nenavýší licenční poplatky za technologie, popř. zda si nebude některé z technologií nechávat pouze pro sebe. NVIDIA je totiž sama velkým výrobcem čipů a mohla by s technologiemi od ARM pokřivit současný trh. Z tohoto důvodu Qualcomm podal oficiální znepokojení u největších světových regulačních orgánů včetně Evropské komise.

nvidia arm

Lze předpokládat, že NVIDIA narazí i u Čínské státní regulační správy. U ní si kromě Qualcommu stěžovala i společnost Huawei, která akvizici vnímá jako další krok k eskalaci ekonomického a politického napětí mezi USA a Čínou.

NVIDIA veškerá nařčení odmítá a tvrdí, že obavy z omezování konkurence nejsou namístě. Licencování technologií ARM má nadále probíhat v otevřeném modelu a veškeré vztahy se zákazníky (aktuálně je jich přes 500) mají být zcela transparentní. Akvizice má podle NVIDIA naopak pomoci všem držitelům licence v rozšiřování podnikání a expandování na nové trhy. NVIDIA v tuto chvíli zůstává optimistická a věří, že regulační orgány akvizici ve výši 40 miliard dolarů povolí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.