Domů » Bleskovky » NVIDIA kupuje společnost ARM Holdings. Zaplatí za ni 40 miliard dolarů

NVIDIA kupuje společnost ARM Holdings. Zaplatí za ni 40 miliard dolarů

Dlouze spekulovaný obchod se stal skutečností – společnost NVIDIA dnes oznámila, že kupuje britskou firmu ARM Holdings patřící japonskému konglomerátu SoftBank Group. Firma ARM Holdings je známá především díky návrhům instrukčních sad pro mobilní procesory a grafické čipy, na jejichž základech nebo jejich úpravách vzniká většina mobilních procesorů od Qualcommu, Samsungu, Huawei nebo Apple.

nvidia arm

NVIDIA kupuje ARM. Licencování instrukčních sad dalším výrobcům zůstane

Cena transakce byla stanovena na 40 miliard dolarů (asi 897 miliard korun), přičemž 21,5 miliardy bude zaplaceno v akciích společnosti NVIDIA, 12 miliard v hotovosti a 5 miliard ve formě budoucích výdělků. 1,5 miliardy pak dostanou přímo zaměstnanci ARM Holdings. Součástí dohody jsou i následující klauzule:

  • Sídlo ARM zůstane v Cambridge a má se stát technologickým centrem světové úrovně
  • NVIDIA bude pokračovat v otevřeném modelu licencování návrhů čipů ostatních firmám a zachová si neutralitu
  • NVIDIA rozšíří portfolio licencí společnosti ARM o vlastní licence
  • NVIDIA postaví nejmodernější superpočítač, který bude poháněný procesory ARM
  • SoftBank bude mít ve společnosti zhruba 10% podíl

Obě společnosti si z obchodu slibují zářnou budoucnost, která může vést ke vzniku nové vlny výpočetní techniky. Opírat se bude zejména o sílu umělé inteligence, generální ředitel NVIDIA počítá v následujících letech s biliony nových zařízení internetu věcí, přičemž tato síť má být až tisíckrát větší než je současný „internet lidí“.

Na celý obchod si nyní musí posvítit regulační orgány po celém světě, dokončení transakce by mělo proběhnout v horizontu příštích 18 měsíců.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).