Krach obchodu století? Nvidia údajně couvá z nákupu ARM

nvidia arm

Už je to téměř rok a půl, kdy Nvidia oznámila svůj zájem koupit britskou společnost ARM Holdings, která stojí za návrhy instrukčních sad pro mobilní procesory a grafické čipy. Celá akvizice v hodnotě 40 miliard dolarů (asi 870 miliard korun) měla být dokončena do 18 měsíců, ovšem pravděpodobně k ní vůbec nedojde.

Nvidia se připravuje na to, že akvizice ARMu neklapne

Proti akvizici ARMu se ihned po oznámení postavili technologičtí giganti jako Microsoft, Google nebo Qualcomm, později odmítavé stanovisko vydaly některé regulační orgány. Argumenty jsou u všech víceméně stejné – strach z toho, že Nvidia by získala příliš velkou kontrolu nad hojně využívanou technologií, čímž by teoreticky mohla poškozovat konkurenční výrobce čipů.

Nvidia zřejmě pochopila, že proti sobě má velmi silné hráče, přes jejichž námitky nebude schopná obchod uskutečnit, a z tohoto důvodu údajně připravuje své partnery na to, že se chystaná akvizice neodehraje. Majitel ARM Holdings, japonská holdingová společnost SoftBank, již zřejmě s krachem obchodu počítá, neboť podle zákulisních informací zvažuje alternativní scénář – učinit z ARM Holdings veřejně obchodovatelnou společnost, tedy uvolnit do oběhu její akcie.

Majitel ARMu je údajně rozdělen na dvě frakce; jedna část by chtěla pokračovat v obchodu s Nvidií (i protože díky vyšší cenně akcií Nvidie se cena za akvizici téměř zdvojnásobila), zatímco druhá je smířená s jeho neuskutečnitelností a chtěla by urychlit vstup na burzu. První skupině se krátí čas, neboť původní dohoda mezi oběma firmami pozbyde 13. září letošního roku platnosti, byť smlouva údajně počítá i s automatickým prodloužením.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku