Domů » Bleskovky » Občanka v iPhonu hned tak nebude. Apple očekávanou novinku opět odložil

Občanka v iPhonu hned tak nebude. Apple očekávanou novinku opět odložil

Když jsme letos v létě informovali o nové funkci iOS, která měla umožnit uchování vašich dokladů, např. občanského průkazu nebo řidičského průkazu, jako karty v aplikaci Wallet (Peněženka), netušili jsme, že si na ni budeme muset ještě pár měsíců počkat. Nejprve byla odložena na konec roku 2021. Nyní Apple vypuštění novinky přesunul až na začátek roku 2022.

wallet
Apple Wallet

Vzhledem k tomu, že Apple neoznámil žádné konkrétní datum, těžko říci, kdy se nové funkce opravdu dočkáme. Jistotou však je, že ani v rámci iOS 15.2 beta zatím novinku nenajdeme.

Když Apple v létě nové funkce systému představoval, sliboval, že jako první budou elektronické verze dokladů uznávat na vybraných amerických letištích a jejich majitelé s sebou nebudou muset nosit fyzické kartičky. Kromě uvolnění přeplněných peněženek kartami je výhoda i v eliminaci nebezpečí krádeže identity, jednoduše proto, že elektronické doklady se kradou hůře než fyzická peněženka.

iOS 15
iOS 15

Velký důraz bude kladen také na bezpečnost. Přístup k dokumentům bude vždy umožněn pouze po autentifikaci, stejně jako v případě plateb přes Apple Pay. Pro ověření dokumentů bude systém vyžadovat také vyfocení selfie fotografie, kterou následně porovná s fotkou na dokladu.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

10 komentářů

 1. Už aby to bylo, konečně něco užitečného.

  • Plnej souhlas. Je to velká výhoda. Až na chudáky s rouškama,což bude v době covidový trochu problém pro uživatele iPhonů.

  • Menty: mám iP 11 s FaceID a ani s rouškou nemám sebemenší problém. Ještě nějaký hejt?

  • Ne, to jen puberťák, který zde píše cizím nickem plevelí zdejší diskuze :D

  • Manasek Obecny

   No je to tak nejak jedno, kdy to bude :) protoze dokud to nebudou uznavat nase urady, tak smolik a hodnotu to ma asi takovou, jako vyfocena obcanka v galerii… a vzhledem k tomu, ze drtiva vetsina nasich uradu pouziva jeste fax a DOS, tak to bohuzel vidim az na prelom 2030/2040 :)

  • Royce, pěkně kecáš. iPhone ti xycht s rouškou neodemkne. A ten podvod s hodinkami fakt ne. Je to omezená polofunkce.

  • Pro vstup do peněženky nemusím mít odemknutý telefon…
   V peněžence mám třeba potvrzení o očkování, face ID potřebuju jen autorizovat platbu přes kartu, čili tipuju že k ukázání občanky by jsem nemusel odemykat telefon…

   Tak nevím proč se tu zase hádáte když vlastně neznáte jak funguje wallet v iOs…

  • Píše se „bych“ a ne „by jsem“, nevzdělaný dutohlave.

  • To bych chtěl vidět jak by do telefonu nacpali moji biometrickou občanku. Jak by tam nacpaly ty data co má v sobě chráněná takovým čipem co do sebe apple nikdy nedostane. a taky jak se do telefonu dostanou moje elektronické podpisy. Pár jich v občance mám a teď řeším jak tam dostat autorizační token.

  • Jirko.. Apple neni nejakej Samsung, nebo nedej boze Xiaomi :D Ten ma bezpecnostni funkce dobre a urcite to vymysli.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).