Domů » Bleskovky » Obavy se naplnily. Muskovy satelity hyzdí fotky astronomů

Obavy se naplnily. Muskovy satelity hyzdí fotky astronomů

Z řad astronomů se tyto ohlasy ozývaly od počátku. Vypuštění 40 000 satelitů výrazně znesnadní pozorování vesmíru a jednou by i mohlo vést k tomu, že „přehlédneme“ meteorit, který může zničit celou planetu. Elon Musk prozatím vypustil jen 540 satelitů, už nyní ale mají astronomové pro své argumenty o trochu pevnější půdu pod nohama.

starlink satellites
Satelity Starlink jsou vzhledem k chytrému návrhu velmi skladné. I díky tomu jich může raketa Falcon 9 vynést na oběžnou dráhu až 60 najednou. Zdroj: SpaceX

Snahu Daniela Lópeze, astrofotografa, který se snažil vyfotit kometu C/2020 F3, zvanou Neowise, totiž zhatily právě satelity tvořící konstelaci Starlink. Ta má v konečné fázi nabídnout spolehlivé pokrytí internetem všem obyvatelům naší planety, povrch satelitů však odráží světlo zpět na Zemi a znemožňuje tak pozorování vesmíru. To je postaveno především na kombinování fotek, které jsou foceny dlouhou expozicí.

daniel lopez neowise
Zdroj: fotograf Daniel López

Lópezova fotografie je časosběr složený ze 17 snímků, jež byly zachyceny během 30 vteřin. Jak je ale vidět, i jen několikasekundové přelety satelitů Starlink vytvořily na fotce nevzhledné pruhy, které zakrývají kometu Neowise.

Cometa y satélites Starlink (Timelapse 21 julio 2020)..La foto que publiqué hace un par de días me consta que está dando de que hablar. Aquella imagen, como ya expliqué, era la suma de unas 17 imágenes de 30 segundos cada una, sumadas para que, en la imagen final, apareciesen todas las trazas. Pues este es el video time lapse de aquella foto. Se puede ver claramente como en casi unas 25 imágenes de las 34 que he usado para hacer el video aparecen trazas. El campo no es muy grande 200mm con una Full frame pero dio la casualidad de que le pasaron justo por encima al cometa 😅..#DanielLopez #elcielodecanarias

Zveřejnil(a) El Cielo de Canarias dne Pátek 24. července 2020

Přečtěte si takéNoční oblohu brázdí „vláčky“ satelitů Starlink. Poradíme vám, jak je sledovat

Rozhořčení astronomů je oprávněné, o to více v tomto případě, jelikož kometa byla objevena teprve letos v březnu a vzhledem ke změně její dráhy při průletu kolem Slunce bude ze Země pozorovatelná znovu až za 6 700 let. Musk již dříve slíbil, že se pokusí satelity upravit tak, aby neodrážely tolik světla, jednou z variant je prý černý nátěr. Finální řešení však prozatím zveřejněno nebylo.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

69 komentářů

 1. To nevadí , že si nevšimneme kvůli muskovým satelitům asteriodu.Musk zbaběle uteče na mars a zemi nechá na holičkách.Jemu jde stejně primárně o zisk a materiál na stavbu raket.Třeba ty auta tesly jsou stavěný fušérsky reznou nesedí to a mají vakly v karosérii a kdoví jak dopadne baterie po 2 letech.

  • A všichni mu to žerou

  • Jenže otázkou je, jaká je ve skutečnosti pravda.
   Jestli píšete přízpěvek podle toho co kde na internetu přečtete za článek,
   tak Vám předem říkám, že pravda všeobecně může být jiná.
   Média na celém světě píší tak, že polovina věcí je vymyšlených, nebo
   špatně napsaných.

  • To je, bohužel, pravda.

  • MuskovoEmbrio

   Každej si to přeloží jinak.. o důvod více začít na nové planetě jen s jedním jazykem…

  • Není nic snažšího, než si to ověřit pohledem na noční oblohu. Vyběhněte ven a to, co uvidíte si vynásobte stokrát a vzhledem k tomu, že už něco podobného chystají Rusové a Číňané, tak dejme tomu násobte ještě třikrát. Už nikdy za našeho života nebude obloha, jak bývala třeba ještě loni.

  • Jak že to hliníkové auto rezne?

 2. Vesmír jako „rei communis“ (společné dědictví lidstva) umožňuje využívání kosmického prostoru a měsíce všem, pokud jde o využití na základě spolupráce s ostatními zeměmi a není pro vojenské účely. Zajímalo by mě, kdo Muskovi povolil naplnit naše společné dědictví hromadou satelitů a kvůli zisku komplikovat pozorování a výzkum vesmíru. Kdo z odborníků fyziků a astronomů mu k tomu dal požehnání? A není náhodou pořád nejvýhodnější a nejrychlejší pro připojení optika??
  Pěkný den všem.

  • Jenže natáhnout optiku doprostřed africké džungle je docela problém. A podle Muska by i křovák Xi Xao měl mít právo zahrát si na iPhonu Pokemon Go 😂

  • Jste velice naivní, když si myslíte, že mu jde o tohle…

  • A vy asi nerozumíte ironii, jasně že mu jde o to aby si Xi XAo našel informace jak se dostat do evropy a na jaké dávky má nárok….

  • Ahoj. Taky se mi hlavou honila podobná otázka. Kdo povolil jednotlivci zašpinit oblohu tisíci satelitů. A není ten internet pro všechny jenom záminka pro něco většího?????

  • No, ono se kdysi protestovalo i proti elektrickému vedení, drátům vysokého napětí atd. Ale přineslo to rozhodně více užitku než problémů, co říkáte? Zaplať vesmír za vizionáře typu Elona Muska (nebo v minulosti třeba Tesly, Da Vinciho apod.) Ono se cestou vpřed vždycky všechno nepovede, ale důležité je, jít!

  • Vojenska technologie. V momente kdy bude vse na orbitu a bude fungovat,bude huawei vyskrtnut ze seznamu firem ohrozujici narodni zajmy USA. Musk byl ve volebnim poradnim tymu pred prvnim zvolenim Trumpa. Mesic po zvoleni tym opustil. Je naivni si myslet ze to nemelo svuj ucel.

  • od kdy vesmír patří lidstvu?

  • A komu patří? Muskovi?
   To je stejná otázka jako „Od kdy vzduch patří lidstvu?“. S takovými názory se brzo dostaneme do situace, že budeme při cestování platit za to, že dýcháme vzduch v cizím státě, protože nepatří lidem, ale velkému Elonovi, který nás pěkně zkasíruje.
   Já jsem za to, aby jeho aktivity byly kontrolovány vládou a schvalovány například prezidenty nejvlivnějších zemí. Přece si nemůže soukromník, jen proto, že je miliardář, vynášet jakýkoliv bordel na oběžnou dráhu…

  • Stejně bych se zeptat,: Od kdy patří vesmír jednotlivcům?!
   Docela chápu astronomy, ale i astronauty, protože při takovém množství satelitů bude v budoucnu i problém se takovému satelitu vyhnout, když poletí někdo do vesmíru!!! O přehlédnutí asteroidu, či planetky která vymaže život na Zemi již nemá asi smysl hovořit!!

  • Od té doby co pohlédl na oblohu, blbe

  • A komu jinému by patřil, když jsme jediní schopní ho pozorovat, studovat a využívat?

  • Povolila mu to Amerika. Stačí požádat stát a ten to buď nepovolí a nebo jo. Protože tohle není vlastně nijak hlídaný. Takže kdyby jste si vy chtěl vypustiti nějaké ty satelity, tak požádejte Českou Republiku a když vám to povolí, tak by s tím teoreticky nikdo nic nezmůže. :D

  • Já mám takový pocit, že s tím byste u nás musela jít ke ESA – Evropské vesmírné agentuře. Protože ČR jako taková nemá vlastní vesmírný program.

  • Povolil mu to americký telekomunikační úřad. Jen ten a stačilo to.

 3. Samozřejmě nejde jen o astrologii, ve hře je zejména vojenské využití, potvrzeno obrovským zájmem vojenských kruhů v USA. Není divu, že ČLR, Rusko , Indie a atd stále vylepšují své vojenské prostředky k likvidaci satelitů. Totiž přínos je zcela sporný, původní záměr byl, internet pro oblasti kde jiná možnost není. Zda to byla jen zástěrka pro něco jiného, nepochybně se ukáže až za nějaký čas.

 4. ..a pak přišel čech Hanz a kdyby Elon Musk chtěl, mohl mu poradit, Hanz totiž všechno ví, všechno zná, na všechno má názor. Ostatně jako spousta našinců.

  • Přesně tak, bohužel. Hlavní je si zanadávat u piva, i když tomu nerozumím. Navíc se připojí závist, protože on ten hnusnej chlap má PRACHY!! To musí být ale hajzlík, když já je nemám! :-D

 5. V současnosti velký problém, bude více satelitů než hvězd.
  Ale myslím si že během deseti až patnácti let se drtivá část výzkumu přesune do vesmíru, nad tyto satelity.
  I vyhledávání nebezpečných asteroidů, bude daleko více efektivnější z vesmíru.

 6. Kdo zaručí, že tyto satelity slouží jenom k přenosu internetu ? Že nešmírují chování kohokoli z nás ?

  • To už dávno dělá Gugl.

  • Jiří Vojíř

   Musák to jen znásobil a vypiplal. Kdyby peníze za ty hovadiny radši věnoval 26% lidí na planetě, kteří nemají přístup k pitné vodě.

  • Tak co? Začali by se ještě více množit, tahle planeta není místo JENOM PRO ČLOVĚKA.
   Ale asi chápu, že někteří lidé si neuvědomují, proč existujou viry a paraziti…

  • Tak byste zase nadával, že rozdává vodu, místo aby vám vylepšoval svým výzkumem a penězi vaše technologie :-D

  • Křovák z Afriky si těžko zaplatí drahý satelitní internet. A v civilizovaném světě máme dobré pokrytí , takže na co nám to bude. 40 tis. satelitu je spíš určenych pro špionaž a sledování. Jinak by se to Muskovi nikdy nevrátilo

  • Naprostej souhlas

  • Škoda, že toho o satelitech moc nevíte. Ty, které vám vidí až do talíře a je jedno jestli na sobě mají pruhy s hvězdami nebo rudou vlajku, jsou stonásobně vyspělejší a výkonější, než tyto. Kromě toho, nejsou běžně viditelné, nepíše se o nich v médiích a není jich potřeba tisíce :-D

  • Jasně, a ty si to všechno viděl v kině, viď brouku Pytlíku.

  • Ani ne, Zkuste někdy vyjet mimo velká města.

  • Křovák z Afriky?
   V první fázi má pafesát milionů američanů co dodnes jedou na vytáčeném připojení- a cca pět miliónů z nich si Starlink může dovolit. Dost podobné to má Kanada. Už tihle, cca 7mio klientů, bez ničeho dalšího, by mělo zatáhnout rozjezd. Taky armáda, což je jen logické, ale jen na net. Na pozorování mají svoje…
   Jinak se dá očekávat, že ta cena půjde dolů- tak jako u mobilů…

 7. Kapitalismus je zhouba lidstva. Peníze jenom peníze. Já na světě nebudu ale tohle skončí katastrofou. Lidé si neuvědomují že planeta Země a vesmír neznají slovo peníze. Možná že lidé už zde byli a planetu zničili tak že se začínalo znova. Kdo ví?

  • až na fakt, že vzájemné soutěžení nás dostalo tam, kde jsme (internet, lety do vesmíru, …), fakt „pravdivá“ hypotéza :D lol

  • Máte pocit, že socializmus nás nějak výrazněji posunoval vpřed?

 8. Vykašlete se na pozorování hvězd a radši děkujte Elonovi že k nim poletíme.
  Ve finále, ze země je stejně prd vidět kvůli cloně atmosféry a díky Elonově drasticky zlevněné vesmírné dopravě bude za nedlouho mnoho teleskopů sledovat hvězdy z oběžné dráhy. A navíc takové konstelací chystají i jiné firmy a ty se rozhodně nebudou snažit tak ochotně snižovat odrazivost jako Elon jelikož to žádná regule neupravuje. Elon je jen na ráně páč je takový machr, že je první schopný je vynést.

  • ale prd, pozemní astronomie se dostala na takovou úroveň, že se s dalšími vesmírnými teleskopy kromě některých spekter doteď moc nepočítalo. Na těch vesmírných teleskopech je ta doprava to nejmenší. Musk snižuje odrazivost leda hubou, posílá nahoru satelit za satelitem aniž by měl nějaké řešení problému a k žádnému reálnému snížení odrazivosti kromě pár ojedinělých nepříliš úspěšných pokusů nedošlo.

  • Doprava určitě není to nejmenší. Pokud vynesení satelitu stojí až stovky milionů dolarů nebo 10x méně jak to bude brzy možné budou si je moci dovolit i ti kdo by o tom dříve ani nepřemýšlely . Zkusím vám rozumě argumentovat,já chápu že se to někomu nelíbí a pravda je asi někde mezi ,nicméně faktem je že za prví i bez starlinku nás brzy čeká mnoho podobných projektů.
   A za druhý je potřeba si jako lidstvo určit priority. Elon Musk vydělané peníze užije na projekt super obří rakety „superhavy starship“ která se už aktivně vyvíjí a reálně umožní lidstvu osídlit Mars a to je vzhledem k neustálému nárůstu populace naprosto klíčové k přežití lidstva na tom se shodnou všichni velcí vědci jako byl třeba Steven Hawking.
   A na závěr chci říct že však jisté regule na oběžné dráze by existovat měli představa že bude za pár let takových konstelací 20 mě taky neláká, ale není fér aby to slízly rozjeté projekty tady zaspali ti kdo taková pravidla vymýšlejí.

  • No jestli ty rakety budou fungovat jako Tesly tak radši zůstanu na zemi :D

  • Myslíte nejvyspělejší elektromobily na světě, které vyrábí automobilka, která se během své krátké existence už stala tou nejhodnotnější na trhu. Jinak se nemusíte bát současne rakety Falcon 9 fungují skvěle .

  • Nejste vy náhodou Dealer Tesly? Mluvíte jako chodící reklama :D

  • Myslím že ne, jen používá mozek na rozdíl od mnohých diskutujících .-D

  • Tak co třeba sám něco vymyslet a zkonstruovat? To byste přece zvládnul levou zadní, ne? :-D

  • Co to je za hlody? To jako musim nejdřív něco vymyslet a zknstruovat abych mohl soudit věci okolo sebe? Takže když jedný tesle upadne kolo, druhá nabourá do mostu a třetí zrezne na prach a každou chvíli se serou další a další fungl nový tesly, tak jako musim sám dělat elektromobily abych to mohl hodnotit? Nejseš ty padlej na palici?

  • Váš problém je v dezinformaci. Ano přečtete si třeba že Tesla vyhořela páč o tom se skvěle píše ,ale už neznáte čísla že auta s běžným motorem vyhoří mnohem častěji a mají větší úmrtnost protože se požár šíří rychleji.Jenže kdyby se mělo psát o každem voze co vyhořel to by sme nečetli nic jiného. Stejné to je s autopilotem lidé na dálnici chybují neustále zatím co autopilot tesly doslova vyjímečně ale o Lojzovy co nezvládl řízení své audi a pak v ní uhořel se tak dobře nepíše. O té karoserii se nehádam slyšel sem o tom a můj kamarád s Teslou si nestěžuje, ale netvrdím že takový problém není .Víte já sem člověk co se do diskuse nehrne, když nezná dané téma dobře. Zkuste se na moment zamyslet jestli třeba vy nejste dneska ten kdo se mýlí i když to je jistě nesnadné ale od toho diskuse jsou;).

  • Jaké úroveň? Ty nejlepší výsledky mají teleskopy na oběžné dráze…

 9. Na oběžné dráze je více než 20 tisíc objektů o velikosti přes 10 centimetrů.
  Z toho přes pět tisíc satelitů, kde jen dva tisíce jich zůstává funkčních. Pak tu máte zbytky raket, tepelných štítů, úlomků a jiného harampádí.
  Kdo sleduje Muska a jeho pokroky na poli kosmonautiky ví, že se snaží najít řešení odrazivosti jeho Starlinků, aby eliminoval tenhle problém. Od vypuštění Sputniku 1 je tam nahoře bordel jako blázen.
  A nikoho to netankuje

  • Ale je to Američan a je bohatý. Jo a taky se mu daří. Tak se nedivte, že looseři a bezmozci na něj nadávají ze všech sil :-D

  • Me by to treba tankovalo ale obavam se, ze jako jedinec s tim nic nezmuzu ani kdyby nas byli miliony, kterym se to nelibi.
   Penize a moc to je ta nejhorsi kombinace.

 10. Nejlíp by udělal, kdyby nasedl do nějaké své rakety a odletěl do pr..le.

  • A zase to může ovlivnit jen lidstvo samo tím, že nebude neustále připojeno k internetu ve dne v noci 24hodin denně na mobilech a tabletech a začne konečně myslet. Ale jelikož všichni chtějí víc a víc (4G.6G ,telefony jako z gumy a podobný zbytecnosti),tak to moc nadějné nevidim ….pak už zbývá jen čipování lidstva.

  • Copak vám vadí? Že umí? Že vydělá peníze? Že má vize a dokáže plnit ty nejodvážnější lidské sny? Hmmm… asi ty prachy, co? To naštvě, že má někdo milardy a čecháček, co zná jen hospodu a TV Nova nemá nic. :-D

  • Sny? Zasypat vesmír plechem nepovažuji za sen, kdyby radši ten bordel co tam je odklidil udělal by líp. Dost na tom že už na zemi je bordel ještě ho dělat ve vesmíru.

  • No mně, Čecháčkovi, vadí, že už se nedá dívat na oblohu aniž by tam nelétaly ty příšernosti.V každém okamžiku minimálně dvě jasné pohybující se hvězdy a bude stokrát hůř. Kosmopolitňáčkům na přístrojích to nevadí, to věřím, když jim exterier nic neříká a nejodvážnější lidské sny spřádají od tabletu.

  • Tak se běžte podívat, jestli nějaký uvidíte…
   Spousta lidí je marně hledá i s pomocí aplikace :)

 11. Petr Německý

  „Svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého!“ Toto základní pravidlo lidského soužití, jak je vidět pro pana Muska a jeho finanční podporovatele neplatí. Je to svinstvo, kterému by se měl svět začít tvrdě bránit!

  • Správně! Zpátky do stanů z kůží a klacků! Dosť bolo technologického pokroku!!! :-D

 12. Takhle začíná Skynet. Za pár let tu máme Terminátora :D
  Arnolde trénuj, brzo tě budeme potřebovat :DD

 13. [odkaz]
  uz tahle prihoda mela znamenat okamzite zastaveni povoleni zasirat orbitu

 14. Staci nahlas rict at si Muskovi satelity litaj jen nad USA. On se s nikym nebavil.

 15. Kdyby se blížil meteorit co zničí zemi, tak by nám stejně nebylo nic platný ho vidět. A až budeme mít technologii si s ním poradit tak budeme pozorovat vesmír z oběžné dráhy. Pokrok nezastavíš :). Každý nebydlí ve městě v paneláku a nemá přivedenou optiku do bytu.

  • Jakpak to, že ne. Je klíčové ho objevit včas. A Musk výkony stávajících pozemských hledacích systémů snížil o třicet procent. To už je slušná brzda, ne?

  • Až na to, že není žádný systém, který by hledal meteority. Je několik družic, které je při normálním průzkumu nacházejí a pak bývají nalezeny při běžném pozirování něčeho jiného. A hlavně, nikdo reálněneřeší, co potom. Jo, bude se testovat vychýlení malého asteroidu, ale zatím bez dalších plánů a příprav.

 16. Co na to říct?
  Asi to, že se celý svět zbláznil a pár miliardářů, ať jsou odkudkoliv a podnikají v čemkoliv si koupí tento svět a stanoví práva pro všechny normální smrtelníky, kteří budou doživotně bezmocní a budou pouze vazaly těchto miliardářů…

  Svět a jeho civilizace by se měli probudit a vzít svůj osud do svých rukou a nenechat si diktovat, nikdy, nikým a ničím !!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).