Domů » Bleskovky » Obavy se naplnily. Muskovy satelity hyzdí fotky astronomů

Obavy se naplnily. Muskovy satelity hyzdí fotky astronomů

Z řad astronomů se tyto ohlasy ozývaly od počátku. Vypuštění 40 000 satelitů výrazně znesnadní pozorování vesmíru a jednou by i mohlo vést k tomu, že „přehlédneme“ meteorit, který může zničit celou planetu. Elon Musk prozatím vypustil jen 540 satelitů, už nyní ale mají astronomové pro své argumenty o trochu pevnější půdu pod nohama.

starlink satellites
Satelity Starlink jsou vzhledem k chytrému návrhu velmi skladné. I díky tomu jich může raketa Falcon 9 vynést na oběžnou dráhu až 60 najednou. Zdroj: SpaceX

Snahu Daniela Lópeze, astrofotografa, který se snažil vyfotit kometu C/2020 F3, zvanou Neowise, totiž zhatily právě satelity tvořící konstelaci Starlink. Ta má v konečné fázi nabídnout spolehlivé pokrytí internetem všem obyvatelům naší planety, povrch satelitů však odráží světlo zpět na Zemi a znemožňuje tak pozorování vesmíru. To je postaveno především na kombinování fotek, které jsou foceny dlouhou expozicí.

daniel lopez neowise
Zdroj: fotograf Daniel López

Lópezova fotografie je časosběr složený ze 17 snímků, jež byly zachyceny během 30 vteřin. Jak je ale vidět, i jen několikasekundové přelety satelitů Starlink vytvořily na fotce nevzhledné pruhy, které zakrývají kometu Neowise.

Cometa y satélites Starlink (Timelapse 21 julio 2020)..La foto que publiqué hace un par de días me consta que está dando de que hablar. Aquella imagen, como ya expliqué, era la suma de unas 17 imágenes de 30 segundos cada una, sumadas para que, en la imagen final, apareciesen todas las trazas. Pues este es el video time lapse de aquella foto. Se puede ver claramente como en casi unas 25 imágenes de las 34 que he usado para hacer el video aparecen trazas. El campo no es muy grande 200mm con una Full frame pero dio la casualidad de que le pasaron justo por encima al cometa 😅..#DanielLopez #elcielodecanarias

Zveřejnil(a) El Cielo de Canarias dne Pátek 24. července 2020

Přečtěte si takéNoční oblohu brázdí „vláčky“ satelitů Starlink. Poradíme vám, jak je sledovat

Rozhořčení astronomů je oprávněné, o to více v tomto případě, jelikož kometa byla objevena teprve letos v březnu a vzhledem ke změně její dráhy při průletu kolem Slunce bude ze Země pozorovatelná znovu až za 6 700 let. Musk již dříve slíbil, že se pokusí satelity upravit tak, aby neodrážely tolik světla, jednou z variant je prý černý nátěr. Finální řešení však prozatím zveřejněno nebylo.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Subscribe
Upozornit na
guest
69 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments