Domů » Bleskovky » O2 spouští centrum Dataclair.ai a zapojuje se do vývoje umělé inteligence

O2 spouští centrum Dataclair.ai a zapojuje se do vývoje umělé inteligence

Operátor O2 se zapojí do výzkumu a vývoje umělé inteligence. V rámci centra Dataclair.ai se zaměří na pokročilé zpracování Big Data, strojové učení a práci s neuronovými sítěmi.Využití umělé inteligence vidí O2 nejen v telekomunikacích, ale třeba také v bankovnictví, zdravotnictví nebo farmacii.

„Lidská inteligence neustále skládá data přicházející z obrovského senzorického pole. Na základě výsledné komprimované informace je pak schopna předvídat a rozhodovat se. Na podobném principu, tedy na smysluplné kompresi dat, funguje také umělá inteligence. Ta využívá algoritmy strojového učení obvykle založené na analýzách Big Dat. Podobně jako člověk pak z těchto dat provede kompresi, predikci a výsledné rozhodnutí nebo doporučení,“ vysvětluje Jan Romportl, expert na kybernetiku a umělou inteligenci.

Jan Romportl
Jan Romportl

Analýzy Big Dat už nyní pomáhají například při plánování dopravy, umisťování poboček a zefektivnění komunikace se zákazníky. Strojové učení pak firmám umožní zlepšovat a automatizovat některé procesy a zvyšovat tak jejich produktivitu. Algoritmy strojového učení pronikají do stále více oblastí každodenního života a ovlivňují rozhodování velkého množství lidí.

dataclair ai map 2
Příklad využítí – pokrytí silnice mobilním signálem z jedné BTS

K utváření neuronových sítí je zapotřebí ohromné množství dlouhodobě získávaných dat, která však nemusí být vůbec spojena s konkrétními lidmi. „Konkrétní zákaznická data nikdy nepředáváme třetím stranám. Analýzy provádíme nad daty zákazníků, kteří k tomu poskytli souhlas, a vždy je provádí interní tým, který nyní výrazně posilujeme. Bezpečnost dat je nadále naší nejvyšší prioritou,“ zdůrazňuje Jan Romportl.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Greta GUMberk
Anonym
Greta GUMberk
Offline

O2 je se svojí sítí 100 let za opicema .Měl jsem O2 tv a po jejich kabelech mě nebyly schopný dotlačit 8 mbit/s což je potřeba pro příjem FULL HD.dotlačili 6 tak jsem to zrušil.Teď mám 120 mbit/s od Náchodské společnosti I2 která jede kompletně po optice.S takovou rychlostí jsem připraven na 8k v kterým se bude vysílat tak za 10 let

Martin Fabiánek
Uživatel
Martin Fabiánek
Offline

A co má toto O2 společného s O2 v ČR by bylo dobré uvést…..