Domů » Bleskovky » O Snapdragon 830 se výrobci poperou, nabídne až 8 Kryo jader

O Snapdragon 830 se výrobci poperou, nabídne až 8 Kryo jader

O procesoru Snapdragon 830 od americké společnosti Qualcomm je toho v poslední době slyšet docela hodně. Nejenže bude nastávající procesor podporovat operační paměť až do velikosti 8 GB, ale nově to vypadá, že Snapdragon 830 nabídne až 8 vlastních Kryo jader.

Osmijádrový procesor není v současné době u Androidích telefonů žádné unikum. Mnohem zajímavější ale je, že Qualcomm vsadí na moderní 10nm výrobní proces oproti 14nm procesu, který použil k výrobě Snapdragonu 820. To se odrazí pozitivně na vyzařovaném odpadním teple a na samotném výkonu.

Aktuálně hojně využívaný Snapdragon 820 není vůbec špatný a jeho výkon na jedno jádro se konečně výrazně přibližuje k výkonu procesoru A9 od společnosti Apple. Nutno dodat, že model 820 (MSM8996) má Kryo jádra „pouze“ čtyři, a tak bude nárust výkonu oproti osmi jádrům, které přinese model 830, interně označovaný pod číslem MSM8998, více než výrazný. Poslední dostupnou informací je podpora LTE Cat. 16 oproti současným Cat. 12 ze Snapdragonu 820.

sd830_title

Nový trhač asfaltu a pravděpodobný adept na obsazení prvních příček všech benchmarků by měl přijít až koncem letošního roku a první telefony se objeví už na samotném počátku roku 2017. Než ale SD 830 vůbec přijde, na trhu se ještě objeví vylepšená varianta v podobě Snapdragonu 823 (více informací), který může mít svá jádra nataktovaná až na neuvěřitelných 2,8 GHz.

O nový procesor bude zcela jistě velký zájem a výjimkou není ani redmondská společnost Microsoft, která má v plánu do svého budoucího telefonu Surface Phone (více informací) nasadit výkonný Snapdragon 830, který budou doprovázet 8GB paměťové moduly.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

13 komentářů

 1. Petas (neregistrovaný)

  No nevim nevim, podle me ten procesor bude energeticky jeste vic narocnejsi nez SD820 a to uz pak mobil bude potrebovat 4000mAh baterku aby to vydrzelo aspon 18 hodin :-D

  No pokud tu pujde tak dal, tak se tak za rok ci dva budou mobili osazovat i5 nebo i7 procesory a bez chlazeni. Ten vykon neni absolutne potreba, jen je to zase umele tlaceno nahoru stejne jak 2K nebo 4K displeje u moblu.

 2. Pavel (neregistrovaný)

  K čemu tohle? Odpovím si sám, k prdu raději at řeší baterie

  • Borec (neregistrovaný)

   Qualcomm nevyvíjí baterie, prestante mlít blbosti.

   • tedy (neregistrovaný)

    Psal ze místo honění se za výkonem,by se měli výrobci radši soustředit na baterie a vydrž, blbosti tu meleš bohužel jen ty, smiř se s tim.

   • dfydsf (neregistrovaný)

    Vyrobci baterii se soustredi na nove bateries stena jako se Qualcomm jako vyrobce Soc soustredi na SoC

 3. Martin (neregistrovaný)

  A pak zase u Qualcommu zjistí že je to zase horší než 4jardo a pak 840 bude 4jadro a 850 8 jádro 860 4jádro 870 8jádro takže až za 2 roky 840 bude zase lepší takhle to vidím já už to začalo u 810.

 4. Raději by se měli prát o to, kdo nejlíp zoptimalizuje prostředí…

 5. Fore (neregistrovaný)

  Cituji: který může mít svá čtyři jádra nataktovaná až na neuvěřitelných 2,8 GHz. Ne nemůže! Co si prvně něco o 820 nastudovat, než o tom začnu psát? 820 je rozdělena na 2 výkonnostní a 2 úsporná jádra!

  • Xaver Jandura

   Tak když už jste začal takhle zhurta, tak vám, ač nerad, odpovím. Od SD 820 jsou jádra identická = 4 stejná 64bitová KRYO jádra. Žádná architektura BIG.little = žádná kombinace ARM A57, A53 a jiných ARM procesorů. To znamená, že všechna jádra mohou být nataktovaná na 2,15 GHz, respektive 2,8 GHz v případě 823. A že to mobil neustojí nebo se čip může upéct, to je problém výrobce. Procesor to sám o sobě dokáže. 820 má jádra 2+2 o frekvencích 2.15 (nebo jiné !!!) + 1.59 GHz (model MSM8996) a to samé by mělo platit pro 823 (MSM8996 Pro) akorát s jinými frekvencemi (2,8 GHz (nebo méně!!!) + ??? GHz). Píšu mělo, protože tyto informace Qualcomm logicky ještě nezveřejnil. Vycházím z veřejně dostupných informací viz oficiální stránky Qualcomm (cituji: Up to 2.2 GHz quad-core Qualcomm® Kryo™ CPU 64-bit) nebo webu system-on-a-chip (cituji: The Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 has a high performing CPU with a maximum clock speed of 2,200.00 MHz. / 4x Qualcomm Kyro) nebo z technického dokumentu (cituji: Custom 64-bit Kryo quad-core CPU Up to 2.2 GHz in 14nm FinFET, with SoC Virtualization).

   Aby Vás však formulace „může mít svá čtyři jádra“ dále takto agresivně nepopuzovala, opravil jsem to fikaně na „může mít svá jádra“ proti čemuž nelze říct ani „ň“. Ostatně článek máte ozdrojovaný a většina webů to popisuje stejně „špatně“. Takže přeji pěkný zbytek dne.

 6. Ip Man (neregistrovaný)

  To jsou zase chytrý komentář. Copak vy nevíte že čím menší výrobní proces, (v tomto případě 10nm oproti 14nm) tím větší výkon a menší spotřeba???

  • Přesně tak, na druhou stranu se mi moc nechce věřit, že to 8mi jádro bude mít celkově při nějakých úkonech menší spotřebu než aktuální 4 jádro… Pokud se tedy bavíme o Snapdragonu. Ten je docela nenažrany. Viz. SGS7 verze se Snapdragonem a verze s Exynosem. Rozdíl ve vydrži takto různé osazenych zařízeních je více než zřejmý. Ostatně i všude tam, kde je ještě snapdragon 820 použit je výdrž zařízení nic horší. LG G5, HTC 10,mi5… No uvidíme, každopádně snapdragon 820 mě docela zklamal.

  • BackPa (neregistrovaný)

   To sice máte pravdu, ale aby byla menší spotřeba, musel by ten procesor mít stejný výkon, což nebude mít, jelikož bude mít větší, což tu sotřebu zvýší na úroveň předchozího, případně i zvedne.

 7. xyxy (neregistrovaný)

  ha ha no ještě menší a ještě menší :) ale kam z odpadním teplem :))))) čím menší plocha tím mín je schopna vyzářit tepla !!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).