Stále častěji se začínají objevovat aplikace, které vyžadují značný grafický výkon, jenže zařízení schopných vypořádat se s takovými nároky existuje o poznaní méně. Společnost NVIDIA ale na nedávném veletrhu Computex představila řešení v podobě zcela nové řady čipů, které kombinují CPU (Central Processing Unit), GPU (Graphic Processing Unit) a dokonce i paměť v jednom čipu. To vše je vměstnáno na plochu 144 mm2, která je ještě menší než velikost amerického deseticentu.
Tato nová rodina „computer-on-a-chip” nese název Tegra a jedná se o procesory postavené na architektuře ARM11. NVIDIA ale naznačila, že v budoucnu bychom se mohli setkat i s verzí na výpočetním jádře architektury x86, nicméně vzhledem k zaměření na mobilní zařízení je lepší volbou úspornější jádro ARM11, neboť tato série byla speciálně vyvinuta pro zařízení běžící na Windows Mobile a Windows CE. NVIDIA ale nevylučuje i pozdější spoluprací s dalšími platformami jako je například Google Android.
Tegra 600 pro MID a UMPC
Rodina Tegra má hned dvě série označované jako Tegra 600 a Tegra APX. Do první jmenované patří čipy Tegra 600 a 650, které jsou určeny pro náročnější zařízení jako MID (Mobile Internet Device), UMPC (Ultra-Mobile PC) nebo netbooky. Tegra 600 má jádro ARM11 MPCore na frekvenci 700 MHz, je schopna dekódovat video H.264 v rozlišení 720p (1280×720px), zvládne zobrazení grafiky na displeji o rozlišení SXGA (1280×1024px) a poradí si i s 12MPx fotoaparátem. Verze Tegra 650 je o něco výkonnější, oproti čipu Terga 600 obsahuje jádro ARM11 MPCore na frekvenci 800 MHz, podporuje dekódování H.264 videa v rozlišení 1080p (1920×1080px) a poradí si s displejem do rozlišení až WSXGA+ (1680×1050px).
Tegra APX pro Windows Mobile
Dalším členem je Tegra APX 2500, která je určena především pro nám dobře známe Windows Mobile komunikátory a PND navigace. Tegra APX 2500 má opět jádro ARM11 MPCore, které běží na frekvenci 600 MHz, je schopna dekódovat H.264 video v rozlišení 720p (1280×720px), dokáže pracovat s displeji až o rozlišení FWVGA (864x480px) a 12MPx fotoaparát je pro ní také hračkou. Hlavním rozdílem od série Tegra 600 bude menší náročnost na energii, která je u zařízení tohoto typu více než žádaná.
Tip: Kompletní specifikace série Tegra 600 a Tegra APX najdete na webu výrobce.
NVIDIA si dala na této nové řadě procesorů opravdu záležet a její velkolepá prezentace na Computexu je toho jen důkazem. Při své prezentaci totiž svojí řadu Tegra srovnávala s procesorem Intel Atom, který je ale na rozdíl od Tegry postaven na architektuře x86 a je určený zejména pro zařízení typu MID, UMPC a pro levné notebooky a desktopy, které využívají zejména klasických stolních Windows. To je odvážné srovnání, nicméně NVIDIA Terga míří opravdu vysoko a v leckterých parametrech Intel Atom nekompromisně poráží. Podle NVIDIE je totiž její Tegra 10x výkonnější, 10x energetický úspornější a 10x menší než Intel Atom. Konkrétně má Tegra energetickou spotřebu pouze 1 W, zatímco Atom spotřebuje minimálně 12 W. Náš zdroj dokonce odhaduje, že spotřeba Atomu s připojeným displejem vzroste až na 30 W. K energetické nenáročnosti přispívá i fakt, že Tegra je „all-in-one” čipset a všechny komponenty spolu perfektně spolupracují.
Tegra dokáže přehrávat HD video v rozlišení 720p při spotřebě 600 mW, což je opravdu příjemné a dává tak například šanci mnohahodinovému sledování digitální televize. Podle generálního ředitele mobilní divize společnosti NVIDIA Michaela Rayfielda, bude Tegra v zařízení vybaveném úsporným OLED displejem schopna s běžnou baterií přehrávat HD video až 26 hodin, zatímco Atom by si poradil s HD videm pouze jednu až dvě hodiny. NVIDIA ale ve svých specifikacích uvádí dokonce až 30 hodin přehrávání HD videa nebo až 130 hodin poslechu hudby. Jedná se ale nejspíše pouze o teoreticky dosažitelné hodnoty.
Čipset Tegra byl prezentován na prototypu zařízení typu MID, který ohromoval nejen svým designem ale hlavně výkonem, což můžete posoudit sami na následujících videoukázkách.
Video celého systému vypadá opravdu obdivuhodně. Nenechte se ale zmást, protože se nejedná o vlastní OS, ale pouze o uživatelské rozhraní vyvinuté speciálně pro prezentaci schopností čipsetu Tegra, které běží na operačním systému Windows CE.
Tegra také zvládne díky podpoře rozhraní HDMI (High-Definition Multi-media Interface) přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitální podobě třeba právě do vaší HD televize.
NVIDIA rozpoutala v segmentu mobilních zařízení opravdovou revoluci a přináší tak sílu moderní vizuální výpočetní techniky do mobilních zařízení, která si nyní hravě poradí i s těmi nejnáročnějšími multimediálními funkcemi a k tomu všemu nabízí i výrazně delší životnost baterie než její konkurence. NVIDIA Tegra přináší opravdu až pohádkové výkony, jestli ale budou reálně dosažitelné se dozvíme, jakmile budou první komunikátory s těmito čipy na trhu.
Je vidět, že to NVIDIA myslí opravdu vážně a plánuje pokračovat ve vývoji v tomto mobilním segmentu i v budoucnu a dosáhnout ještě lepších výsledků. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví ostatní výrobci jako třeba Intel, Samsung, Qualcomm nebo AMD.
Zdroje: nvidia.com, fudzilla.com