Domů » Články » Novinky pro jablečné hodinky: víme, co Apple chystá do watch OS 7

Novinky pro jablečné hodinky: víme, co Apple chystá do watch OS 7

Zda se uskuteční tradiční fyzická podoba vývojářské konference WWDC 2020 je v tuto chvíli ve hvězdách, můžeme se však připravit na to, že Apple v červnovém termínu nějakým způsobem odhalí alespoň novinky týkající se jeho operačních systémů. Díky serveru 9to5mac si můžeme s předstihem představit některé změny týkající se hodinek Apple Watch a jejich systému watch OS. Jaké novinky sedmá verze této platformy přinese?

Úpravy a sdílení ciferníků

Pochopitelně musíme začít u ciferníků, Apple pro letošní rok údajně plánuje minimálně tři nové, přičemž stávající ciferníky bude možné různě upravovat, například měnit barvy, styly, komplikace, apod. Veškeré úpravy si navíc nemusíte nechat pouze pro sebe, skrze aplikaci Watch app na iOS půjdou ciferníky sdílet mezi uživateli, a to včetně specifických nastavení. Podporu vlastních ciferníků ale patrně Apple zatím nechystá.

watch os
Zdroj obrázku: 9to5mac.com

Ciferník s tachymetrem

watchOS 6 přinesl dva nové ciferníky – Infograph a Infograph Modular, k nim by měl přibýt nově ciferník Infograph Pro dovybavený tachymetrem. To je prvek známý z klasických analogových hodinek, který se nachází na lunetě a umožňuje měřit rychlost pohybujícího se objektu po známé dráze. Jsme zvědaví, jakou softwarovou implementaci této funkce Apple vymyslí.

Fotografie pod hodinami

Současné Apple Watch rovněž disponují ciferníkem, který může být tvořen hodinami podkreslenými fotografiemi z vaší sbírky individuálních nebo skupinových fotografií z vašich alb. Po updatu na watchOS 7 přibyde třetí zdroj – sdílená alba. Se členy rodiny tak budete moci mít na hodinkách stejné fotografie.

photos
Zdroj obrázku: 9to5mac.com

Funkce pro děti a jejich rodiče

Apple také připravuje do watchOS funkce, které ocení zejména rodiče. V současnosti může být k jednomu iPhonu připojeno více hodinek, avšak musí být spárovány s jedním uživatelským účtem. Apple však chystá změnu, kdy si rodiče budou moci do své aplikace přidat hodinky svých dětí (aniž by děti měly iPhone). Rodiče tak budou moci kontrolovat jejich aktivitu a spravovat důvěryhodné kontakty či hudbu. K dispozici také bude nová funkce Schooltime (Školní čas?), která rodiči umožní v určité časové rozmezí omezit dítěti vybrané funkce hodinek.

kids
Apple Watch (zdroj: Unsplash.com)

Sledování spánku

watchOS 7 konečně také přinese funkci sledování spánku včetně návrhů, jak zlepšit jeho délku a kvalitu. Otázkou však je, jaký vliv bude mít tato novinka na výdrž baterie; majitelé jablečných hodinek patrně budou stát před otázkou, zda hodinky v noci nabíjet, nebo si nechat měřit spánek.

sleep
Zdroj obrázku: 9to5mac.com

Sledování okysličení krve

Do watchOS 7 se má také dostat detekce saturace krve kyslíkem (SpO2), díky čemuž se budou moci majitelé jablečných hodinek dozvědět, zda u nich například neexistuje riziko srdeční zástavy. Zatím však není jasné, zda tato novinka bude vyžadovat nový hardware, nebo se dostane i do stávajících hodinek.

Apple také plánuje vylepšit funkci EKG, senzory by měly vyhodnocovat méně chybných hodnot ve chvílích, kdy se srdeční frekvence pohybuje mezi 100 a 120 tepy za minutu.

Další novinky

Výše uvedené novinky se promítnou i v ostatních částech systému, např. sledování spánku dostane svůj rychlý přepínač, nový bude i přepínač pro detekci hluku. S watchOS 7 také bude možné instalovat přímo na hodinkách samostatné aplikace, které již nebudou pouhými „přívěšky“ aplikací pro iOS.

Dá se předpokládat, že finální verze watch OS 7 bude vypuštěna letos na podzim společně s novou generací Apple Watch.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
freekain
Anonym
freekain
Offline

To vypadá na fajn update a novinky. Těším se, zase bude důvod k upgradu ⌚

Acht
Anonym
Acht
Offline

Apple Watch jsou pěkně předražený. Konkurence to samé umí za polovinu ceny. A navíc nutnost vlastnit iPhone.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Konkurence v oblasti smartwatchek takrka neexistuje. Google Wear OS je naprosto roztrouseny bordel, Garmin, ktery na aktivity sice fajn, ale jako normalni hodinky vypadaji naprosto extremne, a pak vsichni ostatni maji nejaky svuj pseudo-system, kde casto chybi funkce ci aplikace. Snad nejdal jsou ty Galaxy Watch, ale ty poradnejsi uz pak stoji stejne jako AW.
Takze polovina ceny je fajn, ale pak to taky tak (ne)funguje.

Franta
Anonym
Franta
Offline

Apple Watch 4 jde koupit za nějakých 9300 Kč, Galaxy Watch (ty pořádnější) už za 5400 Kč. Není to úplně polovina, ale od poloviny to není daleko.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

lukass71: Konkurence neexistuje? Pokud myslíš Garmin, tak pro ty ve světě smartwatch opravdu konkurence neexistuje. Jenže jejich cena je taky dost přepálená. Ale ostatní smartwatch jim nesahají ani po kotníky. Design je subjektivní věc, mně přijdou v pořádku, naopak za nepovedený považuju design Apple Watch, to je na každém. Jinak Galaxy Watch vs Apple Watch – tam je to jen o tom, zda chcete čtverec nebo kruh a ovládání pomocí korunky nebo lunety. Já osobně preferuju spíš lunetu, ale mám spousta kolegů, co zas korunku. Plus spousta kolegů používá spojení iPhone + Galaxy Watch případně iPhone + Apple Watch a… Číst vice »

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Menty: Garmin do hor supr, ale na schuzku bych si je fakt nevzal a jako smartwatchky po vsech strankach proste nic moc – propojeni neni nejlepsi, aplikace dost chybi apod.
„Plus spousta kolegů používá spojení iPhone + Galaxy Watch případně iPhone + Apple Watch a uživatelskou zkušenost jim to poskytuje všem výbornou a prakticky stejnou.“
Tak tady rozhodne pravdu nemas. To propojeni s AW+iP je uplne na jine urovni – at uz mluvime o aktivitach ci notifikacim a naslednem odpovidani nebo, opet, o aplikacich.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

lukass71: Ty máš ale reálnou zkušenost zřejmě jen s Apple Watch, proto je velebíš. Já mam zkušenost s oběma (jelikož se pohybuju v prostředí, kde se s uživateli obou denně stýkám) a ty možnosti jsou opravdu velké v obou případech. Spousta kolegů vybrala právě Galaxy Watch, protože chtěli mít elegantní hodinky, co vypadají jako klasické (což se jim nedivím, Apple Watch vypadají fakt strašně), ale zas o žádné zásadní funkce nepřišli. Takže opravdu záleží, kdo co používá, já bych si vystačil s oběma, zas závislý na messengeru a kdo ví čem nejsem – jak jsem ale psal, pro mě jsou… Číst vice »

ASDF
Anonym
ASDF
Offline

Menty: mladá má Garmin Fenix 5 a nabíjí je jednou za 14 dní.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Menty: Jenze je rozdil mezi „funguje to, notifikace dostavam“ a vsemi dalsimi featury, ktere ti uz z principu (zvlast u Apple) hodinky z cizi staje nabidnout nemuzou. Mac si odemknu pres AW, jakykoliv bezpecnosti pop-up na Macu si potvrdim pres AW, jakakoliv aktivita se nasledne synchronizuje s aplikaci „zdravi“, hlasitost hudby na mobilu (ci na BT repracku pote) upravim pres hodinky- stejne jako hudbu samotnou, muzu si nastavit ApplePay, automaticky se mi synchronizuji moje letenky a dalsi passy, casovac/stopky/budik synchronizovany s AW, spoust fotoaparatu iP na dalku pres AW, find my… take funguje, reminders take synchronizovany…. a dalsich spoustu veci,… Číst vice »

remi
Uživatel
remi
Offline

Definuj předražený. Series 0 až 3 byly dobré. Od series 4 se to posunulo ještě dále. Potvrzují x případů z celého světa, kdy AW aktivně zachránili život či pouze nějak upozornili. Není náhoda, že dominují trhu. Taková vlastnost má nevyčíslitelnou hodnotu. To ti žádný kšunty od Huawei či Xiaomi neudělají.

Tomik
Anonym
Tomik
Offline

Drobný problém je ten že každé hodinky mající snímač tepu umí upozornit na nestandartní hodnoty.A EKG z jednoho snímače je naprosto k ničemu…Ale pro ten pocit oveček je asi OK:)

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

Tomik: To ze ten clovek potom nasel profesionalni pomoc a to mu zachranilo zivot neni jen „pocit ovecek“:)

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Potvrzují x případů z celého světa, že AW aktivně nezachránili život.
Toliko k tvému potvrzení a záchranám. 😂

panrt
Anonym
panrt
Offline

htcjirka: Zdroj? Děkuji.

lukass71
Uživatel
lukass71
Offline

panrt: jirkova „realita“:)