Domů » Články » Nové typy paměťových karet: srovnání

Nové typy paměťových karet: srovnání

Není to ani tak dlouho, co se na poli paměťových karet (dále PK) vyskytovalo jen několik základních formátů. Byly to tyto: Compact Flash (1994), Smart Media (1996), MultiMediaCard (1997), Secure Digital (2001), Memory Stick (1999) a formát xD (2002). Jak sami vidíte, tak s téměř  všemi uvedenými standardy se dodnes můžeme setkat u přenosných elektronický zařízení.

Výjimkou tvoří pouze typ Smart Media, který se nejenže nedočkal přímého nástupce, ale dokonce takřka vymizel z trhu. Compact Flash je, jak sami vidíte, “pracovně“ nejstarším typem a přesto dodnes často používaným i u těch nejnovějších modelů digitálních fotoaparátů a PDA.

Zbylé standardy se dnes můžou pochlubit ne jedním, ale hned dvěma“sourozenci“. Každému je jasné, že mluvím o takových typech PK, u nichž byla velikost zredukována přibližně na polovinu a název karet byl obohacen příslušným přídomkem (mini, Reduced-size, DUO). Zde ale miniaturizace rozhodně neskončila a karty se dočkaly další varianty, tentokráte s označením micro. Nutno dodat, že součástí každého balení bývá i redukce, která umožňuje použití karty i v zařízeních, které disponují pouze základním (tedy větším) slotem příslušného typu.

micro SDmicroSD
Prvním takovým typem, který obohatil trh s PK, byl v roce 2004 Trans Flash (později již microSD). Miniaturizace oproti, do té doby nejmenším, kartám miniSD byla vskutku velká, vždyť karty Trans Flash tvořily objemově pouze jednu čtvrtinu objemu miniSD. Původní kapacity, v kterých bylo možno tento typ zakoupit, byl rozsah 64 MB – 256 MB. Dnešním maximem je prozatím 1 GB. Slot microSD najdeme nejen u všech nových mobilních telefonů Motorola (Rokr E1, V3x, C980, V980), ale i u některých komunikátorů z nichž mohu jmenovat například velmi očekávané MDA Vario II (HTC Hermes).

memory stick micro

  Memory Stick Micro (M2)
Tento typ byl oficiálně představen na začátku února tohoto roku a tak je pochopitelné, že se s takovými PK zatím běžně nesetkáme. Vůbec prvním zařízením, které se pochlubí M2 slotem bude smartphone Sony Ericsson M600i. Rozměrově je M2 ani ne polovinou předchozího typu MS DUO, objemově pak pouhou čtvrtinou. Sony vypustil 256 a 512 MB variantu v březnu, od května by měla být v prodeji i karta s kapacitou 1 GB. Dostupnost i ceny se, jak praví oficiální stránky Sony-Europe, budou lišit stát od státu.

MMCmicro

MMCmicro
Další novinkou tohoto roku je “micro“ varianta PK MultiMedia, s označením MMCmicro. Společnost Samsung dokonce nedávno představila 2 GB microMMC, což je vzhledem k titěrným rozměrům karty obdivuhodné.  Objemově tvoří třetinu předchozího typu RS-MMC, pyšní se i menším odběrem energie, což ale na výdrži zařízení příliš znát nebudou. Zatímco zmíněný Samsung nabízí 2 GB varianty, společnost Transcend  “pouze“  512 MB. Stejná kapacita je k dostání i u nás a to za cenu okolo 700 Kč.

Myslíte, že “micro“ varianty  budou na dlouhou dobu nejmenší typy PK, nebo se za zakrátko setkáme s označením “nano“? Osobně se mi tato miniaturizace příliš nepozdává, už kvůli manipulaci, která s těmito typy PK není vůbec pohodlná a uživatelé s tlustšími prsty se patrně neobejdou bez šikovné pinzety, pomocí níž snad titěrnou kartičku do slotu nějak dostanou.

Radek Mikudík

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).