TOPlist

Nové komunikátory od HTC budou postaveny na platformě nVidia Tegra

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Nové komunikátory od HTC budou postaveny na platformě nVidia TegraV posledním týdnu se objevilo opravdu velké množství informací o tom, co na nás největší výrobce kapesních počítačů, společnost HTC, chystá v roce 2009. Vše začalo informací, že HTC u některých chystaných novinek upustí od čipové sady společnosti Qualcomm a nahradí ji řešením v podobě Ericsson Mobile Platform. O několik dní později se na internet dostaly, byť ve velmi špatné kvalitě, rendery všech chystaných modelů pro tento rok, a některé pak byly touto zprávou přímo potvrzeny. Tchajwanský gigant asi konečně zjistil, že zařízení postavená na čipové sadě Qualcomm nebyla co se výkonu a zpracování videa týče, tím zcela ideálním řešením, a proto se rozhodl, že pro některá připravovaná Pocket PC použije jako základ platformu Tegra od společnosti nVidia, jejíž řešení patří v současné době k těm nejvýkonnějším v oblasti mobilních zařízení.

HTC tedy nyní bude spolupracovat především s nVidií, která by měla do nových zařízení se systémem Windows Mobile dodávat svou mobilní platformu označovanou jako Tegra 650, jejíž součástí je 800 MHz procesor architektury ARM11. Tegra dokáže díky integrovanému akcelerátoru přehrávat HD video v rozlišení 720p při spotřebě 600 mW, což je opravdu příjemné a dává tak například šanci mnohahodinovému sledování digitální televize. Podle generálního ředitele mobilní divize společnosti NVIDIA Michaela Rayfielda, bude Tegra v zařízení vybaveném úsporným OLED displejem schopna s běžnou baterií přehrávat HD video až 26 hodin, zatímco Atom by si poradil s HD videm pouze jednu až dvě hodiny. NVIDIA ale ve svých specifikacích uvádí dokonce až 30 hodin přehrávání HD videa nebo až 130 hodin poslechu hudby. Jedná se ale nejspíše pouze o teoreticky dosažitelné hodnoty. Chybět samozřejmě nesmí ani grafický čip s podporou OpenGL ES 2.0, snad se tedy později dočkáme i kvalitních 3D her s pěknou grafikou a efekty. A když si s tím Tegra bez potíží poradí, tak proč toho nevyužít?

-
Blokové schéma platformy nVidia Tegra

Součástí platformy Tegra je také bezdrátový modul Wi-Fi či speciální čip pro záznam videa v HD kvalitě, že by už konečně odzvonilo nekvalitním videozáznamům z kamerky fotoaparátu v CIF či QVGA rozlišení? Snad ano. Dále nechybí ani podpora pro USB Host nebo TV-Out a HDMI výstup (1080p).

Celé se to čte velmi pěkně, já teď jen doufám, že HTC dostatečně odladí veškeré ovladače a knihovny tak, aby bylo možné funkce čipové sady využívat opravdu na maximum. V takovém případě se nebudu bát napsat, že vybrané modely od HTC postavené na platformě Tegra nabídnou opravdu excelentí výkon, a to nejen při zpracování videa, ale i při běžné práci v operačním systému nebo při hraní náročných her. Jediné, čeho se trochu obávám, je neustálé vypouštění základních ovládacích prvků, které jsou pro systém Windows Mobile typické. U Touche HD například zmizel čtyřsměrový joystick, a ani u nových modelů od HTC to nevypadá na výraznou změnu k lepšímu, ale nerad bych dělal předčasné závěry; v HTC se jistě budou snažit výkon a funkcionalitu dotáhnout na co možná nejlepší úroveň, i když možná by neškodilo přestat kopírovat iPhone a raději se vydat vlastní cestou. To, že má iPhone pod displejem jedno funkční tlačítko ještě neznamená, že se tohoto trendu musejí držet i nové WM telefony.

Snad na sebe první novinka s Tegrou nenechá dlouho čekat, třeba nás HTC nějakým “Tegra powered” prototypem překvapí už v únoru Mobile World Congressu v Barceloně, kde se očekává přestavení několika nových zařízení, a světlo světa by zde oficiálně měla spatřit i nová verze Windows Mobile 6.5. Tak nezapomeňte sledovat SmartManii, kde vás o všech novinkách budeme pravidelně informovat.

Tip: Chcete se o platformě nVidia Tegra dozvědět více? Přečtěte si náš starší článek, který jsme této problematice věnovali.

Zdroje: vlastní, WMExperts.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku