Domů » Články » Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010

Nové informace o Windows Phone 7 Series z MIXu 2010

Včera byl v Las Vegas zahájen další ročník konference MIX 2010, která se točí nejen okolo webových technologií a standardů, ale letos také kolem platformy Windows Phone 7 Series, kterou Microsoft představil přesně před měsícem v Barceloně, ale pokud jste sledovali mé zpravodajství, pak víte, že únorová premiéra nebyla zcela kompletní a zůstala po ni celá řada nezodpovězených otázek. A právě na ty bychom měli během jednotlivých keynotes, které jsou rozloženy do několika dnů, získat odpovědi. První den se točil okolo obecné prezentace systému, informacích pro vývojáře a Marketplace.

Pokud jste byli během včerejších odpoledních hodin u počítače, mohli jste živý přenos z keynote sledovat na této adrese (dnes zde bude stream pokračovat). Jestliže jste to z nějakého důvodu nestihli, můžete si celý stream znovu přehrát, Microsoft jej totiž před malou chvílí zveřejnil na svých stránkách. Jak jsem již nakousl v úvodu, na keynote byla nejprve celá platforma znovu odprezentována a poté se přešlo k ukázkám aplikací napsaných v Silverlightu, Visual Studiu 2010 a XNA Game Studiu 4.0. Z předešlých bleskovek jistě víte, že Microsoft se vývojářům snaží vytváření aplikací co nejvíce usnadnit, což je dobrý krok k tomu, aby si u nich tahle nová platforma získala pozornost. 90% kódu vytvořené aplikace je kompatibilní současně s platformami Windows Phone 7 Series a Xbox + také se stolními Windows. To by v budoucnu mohlo hrát velice důležitou roli a rozhodně je to od Microsoftu velmi dobrý tah (ono mu v tomhle případě snad ani nic jiného nezbývalo). Pokud jste vývojář a zajímá vás, jak mají aplikace pro Windows Phone 7 Series vypadat, můžete si prostudovat téměř 70 stránkový manuál ve formátu PDF.

Vstřícné podmínky pro vývojáře
Dalším lákadlem by pro vývojáře mohl být fakt, že mohou všechny aplikace pro WP7S vyvíjet zcela zdarma. Stačí si ze stránky developer.windowsphone.com stáhnout potřebné nástroje a můžete začít. Balík s názvem Windows Phone Developer Tools obsahuje Visual Studio 2010 pro Windows Phone, Expression Blend 4 pro Windows Phone a XNA Game Studio 4.0 pro Windows Phone. Na stránkách si navíc můžete stáhnout několik jednoduchých ukázek aplikací. Přímo z Visual Studia 2010 je pak možné (respektive bude možné) hotovou aplikaci odeslat do Marketplace. Tady se také chystají velké změny; tak například Marketplace už nebude omezený regiony a vývojář dostane z ceny aplikace celých 70%. Když už Microsoft při vývoji Windows Phone 7 tak trochu opisoval od Apple, tak doufám, že si zapsali i to, aby bylo v Marketplace možné nakupovat skrze internetovou platební kartu, protože v opačném případě bychom se na našem trhu dočkali úplně stejně nefunkčního obchodu jako je tomu nyní u Windows Mobile 6.5.

- -

- -

Ze včerejší keynote mám ale pocit, že si Microsoft konečně uvědomil, že je potřeba přijít s opravdu výhodnými podmínkami pro vývojáře a snad tedy dotáhne i onen Marketplace k dokonalosti (a tady mluvím hlavně o možnosti nákupu placených aplikací ve všech zemích ihned při spuštění). Mimochodem Marketplace bude jedinou možností, jak hry a programy do telefonu nainstalovat. O tom, jak bude nový Marketplace vypadat, si můžete udělat obrázek z přiloženého videa; u většiny placených programů v databázi nebude chybět tlačítko „Try“ pro stažení zkušební nebo časově omezené verze. 

Jestliže je váš PC vybavený systémem Windows 7 a máte k němu připojený multidotykový monitor, můžete na něm aplikovat nejrůznější gesta i v samotném emulátoru, což je určitě skvělá věc. Microsoft se nijak netají tím, že Windows Phone 7 Series podporují multitouch a jsem zvědavý, jak na tohle zareaguje Apple, protože tady v minulých měsících létalo vzduchem hned několik žalob třeba na Nokii či HTC.

Zakletý multitasking
O multitaskingu se zatím nemluvilo, ve včerejší keynote byly pouze demonstrovány některé možnosti online push notifikací v aplikacích třetích stran. Bylo to demonstrováno na jednoduchém programu pro zobrazování sportovních výsledků, kde si uživatel mohl nastavit, na jaké události chce být push notifikacemi upozorňován. Dejme tomu, že nás zajímají fotbalové výsledky, které u notifikací zaškrtneme. Jakmile u sledovaného zápasu padne gól, telefon vás na to během několika vteřin upozorní textovou notifikací v horní lince. Když si ji rozkliknete, objeví se doplňující informace a v keynote se u této aplikace dokonce zobrazoval relevantní obsah (další góly, video z kopu na branku…). Tuhle ukázku si můžete prohlédnout i v záznamu z keynote a myslím, že jsou na tom notifikace velmi dobře předvedeny. Pořád ale doufám, že v dalších dnech se objeví informace k tolik probíranému multitaskingu, který v systému přítomný je. Jen se zatím neví, do jaké míry bude zpřístupněný aplikacím třetích stran.

Doplněno: Tak to vypadá, že multitasking, jaký známe ze starších Windows Mobile, ve Windows Phone 7 opravdu nebude; alespoň se to tvrdí v článku z WMExperts.com. Aplikace třetích stran tedy budou moci komunikovat výhradně přes push notifikace. Některé programy však budou moci získat oprávnění pro spuštění vlastní služby v odpovídajícím hubu, ale plnohodnotný multitasking zkrátka nebude. Tohle se mi příliš nelíbí a mám pocit, že to celou řadu zastánců Windows Phone pěkně pobouří, ale co se dá dělat, křičením a nadávkami v diskuzích s tím toho stejně mnoho nenaděláme. V tomhle se Microsoft u Apple inspirovat neměl, ale jejich vývojáři pro to asi mají svoje důvody.

-

Mimochodem, Microsoft prý nebude mít problém s nahráváním prohlížečů, e-mailových klientů a obdobných aplikací do Marketplace a rozhodně takové programy nebude blokovat, naopak je prý uvítá.

-

A na závěr ještě finální standardizované parametry pro Windows Phone 7 telefony:
– kapacitní displej s HVGA/WVGA rozlišením (s možností stisknutí minimálně 4 bodů najednou)
– pohybový senzor, světelný senzor, proximity senzor, A-GPS, digitální kompas
– minimálně 5 MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou + speciální tlačítko pro spuštění fotoaparátu
– procesor ARMv7 Cortex/Scorpion nebo lepší, hardwarově akcelerované kodeky, DirectX 9 akcelerace
– 256 MB RAM nebo více, 8 GB či více ve vnitřní paměti

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

30 komentářů

 1. Ano, máme tu něco jako iPhone OS! Super, jak sem se těžšil :/

 2. Katastrofa. Pro mě je W7 VELKÝM zklamáním…

 3. A co takhle název OS X 7 ? Ten mi k tomuhle směšnému úletu sedí víc…
  Hračka pro děti, já v tom bohužel žádný OS nevidím.

 4. Já osobně bych využil push notifikace mnohem víc než klasický multitasking. Nejlepší by bylo, kdyby systém umožňoval v tomto směru uživatelskou volbu. Opravdu bude legrační pokud WP7S budou mít jen push a v červnu IP4 přinese plný multitasking :)
  Docela mně v marketu zarazila volba TRY, pokud je expirace aplikací zajišťována pouze OS, bude otázkou času než to někdo prolomí a tím pádem už nebudou třeba warez servery :)
  Grafickou forma se mi líbí stále víc, jen kdyby úvodní obrazovka byla víc widget friendly…

 5. Tak to skonci nakoniec tak, ako to tu niekto pisal. Microsoft skopiroval v podstate cely styl iphonu s inym GUI a Apple teraz s velkou pompou predstavi multitasking. A microsoft bude zase pozadu. Usmevnee.

 6. xmz: ono push notifikacie ci riesenie spustenia iba servisnej casti app ako to maju iphone ci android nie je vobec zle, len by muselo v oboch pripadoch fungovat. Lenze nefunguju poriadne ani v jednom pripade a teda nic ine ako plnohodnotny multitasking ti neostava.

 7. Bohužel musím říct, že u většiny novinek si říkám „ještě, že už nemám WM“. Ten multitasking nechápu. Ono když ty push notifikace fungujou správně (vím, že hodně lidí s tím má problémy ale mě to jde dobře – jediná vyjímka je facebook, ale to je problém aplikace) tak se to ještě dá ale samozřejmě multitasking je lepší. A nejhorší na tom je, když si člověk na něco zvykne a oni mu to pak seberou :-)
  Musím říct, že až si budu kupovat nové zařízení tak o WM uvažovat nebudu. Možná bych ještě zkusil Android ale WM určitě ne.

 8. Tomu říkám rychlost :) [odkaz]

 9. cryingfreeman

  martan1981: android má normalný multitasking, servisná časť je tam len ako poistka, keby bola aplikácia v prípade nedostatku ram zmrazená/killnuta ale autori aplikácii to akosi moc nevyužívajú:

 10. Nevím co všichni proti push notifikacím mají, svého času tím PocketPC platforma dostávala na zadek od Palm OS, dnes tak dostává od MacOS X, takže je to očividně evolučně úspěšnější cesta….

 11. Mne osobne se push notifikace nelibi z duvodu, ze tato nahrada multitaskingu je zavisla na sluzbe treti strany, kterou si navic nemuzu vybrat – navic ty servery muzou mit poruchu, nebo je v budoucnosti odstavi jako nektere DRM servery v dnesni dobe a pak sem bez push a bez multitasku…proto jsem presel z iP na Android (tam bylo duvodu vic).

 12. silencer: ale to si pleteš pojmy a dojmy. Push notifikace ve smyslu app znamená, že si ona řekne systému, že chce zobrazit nějakou informaci, jako např. že je nějaká událost v kalendáři. Push notifikace na email a třeba u IM je pak ze serveru, ale to tak nějak vychází z podstaty aplikace, tedy komunikace na netu a to sis přechodem na Android moc nepomohl:-).

 13. No vida, tento článek ověřil další, již dávno známé, informace – [odkaz]

 14. A taky mě dost pobavilo, že MS chce HVGA, co jsem toho schytal před lety, když jsem tvrdil, že rozdíl mezi VGA (anpř. FS n560) a HVGA (resp. HiRes+) (Palm T3) je takřka nulový přáínos (v plain textu-ebook celé tři rádky!) a že to za propad výkonu nestojí (u cca 300-400Mhz CPU bez akcelerace GPU) a hle, MS chce ve specifikacích HVGA, fakt sranda.

 15. cryingfreeman

  uni: on to myslel tak, že ti u webovej aplikácie bežia tvoje veci na pochybnom serveri miesto v mobile, nemyslel samotné internetové pripojenie(to je u web apps samozrejme)

 16. Já bych se nebál. Témata : to je otočení jednoho IFu v jedné dll knihovně a už to budou WM7 „povolovat“. A vzhledem k pokročilosti Manily, která je prostředím o 3 roky napřed před iPhone a 10 let napřed před WM7 se prostě akorát stane to, že se na WM7 telefony budou dávat ROMky s čímdáltím líp vyladěnou Manilou, která tam díky výkonu telefonů pojede jak víno. Jinak nativní WM7 telefon si nekoupím, nechci být lidem k smíchu.

 17. Tak zrovna Manila je dost neschopná záležitost (to už radši Sense (na Androidu!)), okamžitě jsem od ní utekl s SPB MS 3.5 (už se těším na 5.0).

 18. @cryingfreeman: Ano, tak jsem to myslel…

 19. Nejradeji bych koupil 51% Microsoftu a sefa vyvojaru osobne vyrazil. Neslozime se? ;-)

 20. oni ho vyhoděj, za zoufale slabý prodeje…

 21. me by jen docela zajimalo… kde budou soudruzi z NDR brat stavu popripade kolik takovy zariteni vydrzi :)

 22. v tom co napisu se trochu micha pricina s dusledkem, ale … myslim ze android prisel vcas aby situaci zvladl celkem slusne zachranit.

 23. Autor aplikace dostane CELYCH 70%?! Vauuu! To je teda pecka. Ja si myslim, ze autorum by mohlo stacit 50% a v pripade, ze se jedna o neco komplexnejsiho, nedej boze lepsiho, nez MS reseni, tak bych jim vic, jak 30% nedaval…
  Pocitam dobre, ze aby autor dostal za aplikaci 100Kc, tak ji musi v marketplace nabidnout za cca 170Kc?! MS z toho chce docela slusny „zdaneni“, resp. vetsi, nez stat + jeste normalnimu zdaneni se autor taky nevyhne.
  Na stranu druhou nevim, jak je to u jinych platforem – kolik jde do kapsy Applu/Googlu/Palmu. Ale celkem mi to zapada do politiky MS, proc nepujde nainstalovat aplikaci jinak, nez pres MarketPlace. Na tom vydelaji daleko vic, nez za „licenci OS“. Vlastne z toho pohledu MS nebude zit z licenci OS, ale preorientuje se na „provozovatele eshopu“. (coz opet opakuji – nevim, jestli mu mit za zly nebo ne, protoze nevim, jak jsou na tom konkurencni OS se svymi obchody – ale minimalne pro Android existuji i jine „markety“ s urcite jinou cenovou politikou..) To se drazsi polozky, jako jsou navigace, celkem citelne prodrazi (resp. autorum citelne klesnou vynosy) – leda, ze by se to opravdu nahnalo mnozstvim stazeni, ale tomu zrovna u okrajovejsich navigaci, jakymi je trebas Dynavix, moc neverim…

 24. Myslím si, že pro chlapce z xda bude multitasking velká výzva. Možná ne, ale na xda se někdy dějí zázraky :)

 25. Na wmpoweruser jsem si dnes přečetl, že WP7 nebude mít cut and paste….to je špatný vtip…

 26. Je to lepsi a lepsi… :) Windows Phone 7 Series won’t have copy and paste — Engadget [odkaz]

 27. uff, jsem si oddechl – Yes, Windows Phone 7 Series can make a phone call :-) na engadget.com

 28. U Microsoftu jim zřejmě nestačil průšvih s windows vista a potřebovali si dohnat ego zprzněním i mobilního systému. Obluzení pomíjivým zájmem postpubertální generace je holt lákavé a přináší výrobcům ztrátu zbytků zdravého rozumu. Ač se zatím androidu bráním a strvávám u WM 6(bohužel.5), začíná být zcela jasné, kam (a jistě nejen já) zamířím. Linux holt asi nabere dech více, než se čekalo a poděkovat za to může náhle zpitomělému Microsoftu.

 29. NO pro mě 7čka taky velkým zklamáním, hlavně ten multitasking to bude chybět škoda no…inspirovali se u nějvíc na P_ _ _u telefonu…je možné že tohle někomu vyhovuje, ale tohle není Microsoft :-( Tak milí, zlatí nespokojení KAM PUJDEM?

 30. Zdravím, pofrčí WM7 na Samsng Omnia II?? Díky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).