Domů » Články » Nové informace o Windows Mobile 6.5.x: Neoficiálně oficiální?

Nové informace o Windows Mobile 6.5.x: Neoficiálně oficiální?

O nových verzích operačního systému Windows Mobile s označením 6.5.x toho bylo napsáno už poměrně dost a ač se spekulovalo o tom, že Microsoft na těchto sestaveních testuje nové funkce systému, jejich oficiální existence byla vždy popírána s tím, že jde pouze o práci nadšených fanoušků. Podle posledních informací to vypadá, že Microsoft se tato sestavení jen snažil tajit a ony komunitou označované verze 6.5.x skutečně pocházejí z dílny redmondského giganta. Jedním z hlavních cílů je optimalizace rozhraní pro kapacitní displeje.

Vypadá to, že Microsoft se nesoustředí jen na vývoj Windows Mobile 7, ale ještě nějaké další verze postavené na upraveném jádře Windows Mobile 6.5; ostatně už před několika měsíci se objevila spekulace o tom, že Windows Mobile 7 bude určený pro high-end zařízení a pro levnější komunikátory bude existovat nějaká další upravená verze, kterou by mohla být právě ta, jejíž testovací buildy se v pravidelných intervalech objevují na Xda-developers fóru. Je dobré vědět, že tento dosud oficiálně nepotvrzený a neznámý systém, který však pochází z Microsoftu, nenese označení 6.5.x ani přídomek Second edition; tyto názvy mu skutečně dala komunita a nejde o skutečné označení. Nic to ale nemění na faktu, že na ni v Redmondu pracují.

Redaktor serveru MoPocket.com, Mordy Gilden, měl možnost na konferenci vyzpovídat jednoho z vývojářů Microsoftu, který si pochopitelně nepřál být jmenován. Tento vývojář Mordymu potvrdil, že nové buildy systému Windows Mobile skutečně pocházejí z Microsoftu a nejedná se o žádnou práci fanoušků. Tyto uniklé verze jsou samozřejmě určeny jen pro testovací účely a je zábavné sledovat, jak je uživatelská komunita dále dotváří k obrazu svému nejrůznějšími změnami v grafice. Tato nová vývojová řada si klade za cíl optimalizaci systému pro zařízení s kapacitním displejem, o čemž svědčí například zvětšení a přesunutí ovládacích tlačítek do spodní lišty. Je tedy docela možné, že se tato další ponese také označení Windows Mobile 6.5 a bude existovat paralelně s tou, kterou známe nyní, nicméně bude určena pouze pro zařízení s kapacitním displejem. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se celá situace dále vyvine, a sám jsem zvědavý, co nového si pro nás Microsoft v příštím roce přichystá; vypadá to ale, že kromě Windows Mobile 7 přivítáme také další, dosud nepojmenovanou verzi systému.

- -

Zdroj: the::unwired.net

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

12 komentářů

 1. A je to tady

 2. Já jsem něco tušil už když HTC uvedlo HD2 s Windows a ne s tolik očekávaným Androidem. Za těch pár měsíců co přišlo WM6.5, přišla i velká spousta změn a vylepšení. Pokud to takhle půjde tímto tempem, Windows Phone 7 ještě všem vytře zrak a v oblasti PDA se už snad Microsoft zbaví nepříliš lichotivé nálepky..

 3. Som zvedavy, ci tym MS zamysla nieco hlbsie…

 4. Pravda je, že kapacitní displej, byť 4,3″ a WM 6,5 potažmo paskvil Touch Sense je k vzteku. Denně s nostalgií vzpomínám na „jedničkový“ Touch HD a jeho stylus. Pokud z WM zmizí roletová menu, která prsty prakticky ovládat nelze, někdo vymyslí lepší onscreen klávesnici, než touch fullkeyboard, kde místo bageta napíšete pětkrát gstreb či něco podobného, než se podaří to pomalu naťukat správně, pak odvolám svou zášť vůči šílenmu nápadu s kapacitním displejem v jinak geniálním zařízení. A pokud ještě k tomu HTC zanechá zvých experimentů na téma jak zničit manillu zběsilými úpravami, ponechá zpět standardní práci s mailovými a SMS účty, začne zase fungovat MMS service,normální setup, zmizí vskutku děsné otáčení displeje (nevypínatelné) např. v SMS a mail složkách při napájení z CL adaptéru, způsobující nepoužitelnost přístroje v autě, neb ani portrait ani landcape není možné fixovat a ještě k tomu si ponechá od cesty neodinstalovatelný copilot, bude HD2 skvělá. Teď skvělá není, vztekám se nad ní denně. Trochu pomohlo zlikvidování Sense a nahrazení Mobile Shellem, jenže pak zas nechodí například Footprints…… Opravdu stála chiméra s kapacitním displejem za takovou blamáž?

 5. ona je to dost individuální záležitost…
  např. já mám diamond s 2.8 palcovým displejem, mam tam WM6.5.1 build 23070 a minimálně s 90% systému nemám při ovládání prsty absolutně žádný problém, takže si nedovedu představit, při jaké činnosti HD2 by mi mohl stylus chybět.

 6. Aha, neměl jsi kapacitní displej v ruce. Podstatný rozdíl vůči rezistivnímu je v tom, že rezistivní reaguje na tlak, kapacitní nikoliv. Nemůžeš proto použít dotek nehtem ten zůstane bez odezvy, displej reaguje výhradně na bříško prstu. Zkus si vybrat plochou prstu z rozbalovacího menu kdekoli v systému. Prokleješ večer. Na kapacitním displeji je o to horší, že k aktivaci někdy stačí prst jen přiblížit a již reaguje, jindy musíš skutečně stlačit, záleží například na tom, kolik syntetiky máš na sobě či kolem sebe. Funguje to systémem pokus-netrefa-pokus-netrefa……..-konečně trefa!

 7. Vážený „x12345678“. Tvým příspěvkům se bohužel musím smát, stejně jako tvému originálnímu nicku. Protože podle toho co píšeš, tak jsi HD2 neviděl ani z rychlíku..jen kolem sebe kopeš jako primitivní býk s červeným hadrem na hlavě a používáš nesmyslné fámy vytažené bůh ví odkud..
  Ten tvůj „paskvil“ v podobě HTC Sense není k vzteku, ale je to snad nejlépe hodnocené a nejoblíbenější prostředí, jaké v PDA najdeš. Co se týče roletová menu, pro tvou bližší informaci se po „tapnutí“ automaticky roztáhnou a ovládají se 20x lépe než u té tvé nostalgické HD1. Psaní textu je rovněž mnohonásobně lepší a dokonce si bohatě vystačím i s defaultní klávesnicí a nemám potřebu si instalovat jinou. K nesmyslům jako jsou otáčení displeje apod., se už nemusím vyjadřovat vůbec, zde jsi ze sebe udělal „absolutní jedničku“. Na kapacitní displej a bez stylusu jsem si zvykl doslova během několika hodin a opět je to ve všech případech pro mě plusem. A ta tvoje teorie se syntetikou mě dostala do kolen úplně. Vůbec se nedivím, že NICK nepoužíváš, protože já napsat takový humus, tak bych se za sebe styděl.

 8. nofxsak: U HD2 ti stylus bude chybět pouze v případě, že budeš chtít používat vzdálenou plochu, budeš chtít nakreslit obrázek podle Picassa nebo budeš používat některé aplikace třetích strach – ve kterých se občas tak nesmyslně šetří místem, až vznikne „nepohodlná miniaturizace“. Jinak HTC si nechalo patentovat magnetické stylusy pro kapacitní displeje. Pokud si x12345678 nevymýšlí (což pochybuji) a je skutečně taková „lopata“, tak v tomto případě se dá jako náhrada koupit magnetický stylus určený pro iPhone, cca za 500,-Kč. Jinak máš pravdu a souhlasím s tebou

 9. Jen jsem se tady zmínil o HD2 v souvislosti s WinMobile, pak se tady x12345678 postaral o flame a teď jsme všichni trochu mimo téma, nemyslíte?
  Kreslení je stejné jako když na odporovém displeji kreslíte pouze pomocí prstů. Není na tom žádná věda, jen prostě chybí stylus, takže 12patrový panelák s okny a balkóny nenakreslíte..

 10. Tohle je totéž jako u x12345678, akorát v podání slohové práce a pod jiným nickem.. Nemám čas ani náladu se tady pořád dohadovat, nebaví mě to a nedělám to pro sebe. Jen nechápu, kde ty svoje HD2 teda kupujete a zda je to vůbec HD2, protože já v 99% nesouhlasím a mám jiné zkušenosti.
  JEN PÁR DETAILŮ: Moje klávesnice od HTC diakritiku podporuje, stačí delší dobu přidržet např. „E“ a zobrazí se mi lišta se všemi možnými znaky. S MMS nemám vůbec žádné problémy, nejen že se mi zobrazují korektně, ale navíc jako prezentace, tak prohlížení je o to příjemnější. S tím rolovacím menu se asi budu opakovat, ale když tapneš prstem na posuvník, tak se automaticky roztáhne – skvěle se mi s tím pracuje a s výběrem řádku jsem rovněž neměl sebemenší problém. Než jsem si vybral vyzváněcí melodii v nastavení „zvuky a upozornění“, tak jsem projel řádek po řádku všechny – bez překlepu.
  Mám pocit, že x12345678 a JanTaraba je jeden a tentýž člověk, který „z nějakého důvodu“ píše polopravdy a nesmysly. A oba příspěvky prakticky mluví stejným hlasem. Mohu souhlasit pouze s jedinou věcí – když mi někdo volá, tak se přístroj automaticky odemkne. Ale tohle je jen malá softwarová prkotina.

 11. Milý Tome82, ubezpečuji tě, že nejsem shodnou osobou s panem tarabou. Mimo veškerou pochybnost jsem však osobou se shodným názorem na HD2. Nepřešel jsem na něj z TouchPro2, ale z HD. Nakonec je to stejně jedno.
  Abychom si vysvětlili příčinu našeho nedorozumění, pojďme projít konkrétní menu: roletové menu, například activesunc, nastavení exchangeserveru a menu nabídka – možnosti – e-mail – nastavení, V bleděmodrém platí totéž pro jakékoliv jiné roletové menu. Ťukněme na roletové menu „maximální velikost pro stažení“, menu se rozbalí s velikostí řádků 2,5mm. Teď se pokusme vybrat třeba volbu 5KB. Šance, že se to podaří napoprvé je minimální. Musím opakovat několikrát, než trefím to, co potřebuji. Žádný posuvník tam není, není tedy co podržet a nic se také nerozbalí větší. Pořád jde o miniřádky výšky 2,5mm. Iphone tímhle netrpí, protože nezná roletová menu. Až budou u WM nahrazena maticovými nebo 10mm roletovými, nebude to problém. Jenomže zatím nejsou. Mluvím výhradně o roletových menu originálu WM, ne o těch v GUI HTC Sense, abychom si rozuměli.
  Klávesnice s názvem FULLQWERTY. Tam pan Taraba nemá pravdu ve věci diakritiky. Ta tam při podržení skutečně je. Možná on nemá naistalovanou češtinu. Pravdu má ale v tom, že přesnost zadávání znaků je katastrofální. A je pravda, že videa v testech jak mobilmanie, tak zahraničních serverů nepřesnost klávesnice s nutností mazat chyby a opakovat zadání potvrzují. O tom se můžeš přesvědčit velmi snadno spuštěním videa.
  MMS mi rovněž provádějí to, co popisuje taraba. Mám aktivované MMS IDNES, souhrnné denní zpravodajství. večer přijde mMS, která má dvacet stran, vždy obrázek a za ním text. HD měl MMS UA, kde se vše zobrazovalo korektně. HD2 má vlastní aplikaci a ta opravdu zobrazuje buď obrázky nebo text. Mezi tím je vždy blackscreen. Pokud zapnu v pravém horním rohu zobrazení textu, nezobrazí se obrázky a naopak.
  Pravda je i to, že nejde jako dříve přecházet mezi účty textových a mailových zpráv. WM to umí ale Sense SMS přepisuje svou aplikací, která je dost nešťastná. Zaplaťpánbůh už ale jde vypnout chatmód SMS, který například (i u HD) znemožnil forward zprávy. To konečně možné je i bez tweaku HDTweak. Tom82 asi nikdy nepoužil HD2 v autě. Ono se to totiž chová přesně tak, jak popisuji já a jak potvrzuje taraba. Nakonec, stačí mi poslat mailovou adresu a zašlu z nekorektního přepínání portrait/landscape módu video a screenshoty. Není ale až tak úplně pravda, že to nejde vypnout. Jde. Pomocí BsB Tweaks jde defaultně otáčení displeje zakázat. Jenže tím se zablokuje i otáčení screenu pomocí G senzoru vždy. A pak není k dispozici ani vědecký kalkulátor, landscape mód opery atakdál. Tohle všechno nejsou minely WM 6.5, to je způsobeno vývojáři HTC, kteří to prostě zpackali.
  Neřešme tu kiksy HTC Sense, ty jsou evidentní a není jich málo. Dříve nebylo touchflo tak prorostlé do systému a dalo se docela jednoduše zneškodnit. U HD dvojky to tak jednoduše nejde. Když ho nahradím jednoznačně lepším SPB Mobile Shell, pořád mi przní práci se zprávami, i mě se objeví mrtvé linky v menu. Dokonce to bylo daleko horší v anglické verzi než v počeštěné, kde mám jen 3 deadlinks. Vraťme se k WM, protože o něm byl článek. Jestliže verze 6.5.1 přinese konec roletových menu, čtyři sloupce ikon místo tří (u mobileshell je mi to nakonec úplně fuk, protože wm menu nepoužívám), je to krok správným směrem k akceptaci kapacitního displeje. I přesto ale nechápu jeho smysl. resistivní a stylus mi prostě vyhovoval bez připomínek. kapacitní mi přináší co? Zatím pouze problémy, protože systém na něj zatím připraven. Snad ve verzi 6.5.1 a 7 bude, pak OK. HTC Sense sice vlastními aplikacemi některé UI nekompatibility WM 6.5 jako systému určeného pro resistivní displeje napravuje, ale obsahuje zároveň takovou sílu kiksů, že je to na škodu. Hrdě se hlásím k názoru, že kapacitní displej je jediným podstatným hardwarovým problémem HD2. S resistivním a stylusem by byl (pro mě!!!) lepším strojem.

 12. Rád bych teď ukončil váš malý flame, ale protože mám jenom rezistivní Diamond s neoficiální Sense ROMkou, tak ani nemůžu moc reagovat. Snad jen, že 99% věcí, které byly vyřčeny o HTC Messaging aplikaci, je pravda (=problémovost) a z mojí ROMky už tato aplikace byla vyhozena a nahrazena. Co se týče nemožnosti přepnout klávesnici, možná byste mohli zkusit podržet na symbolu klávesnice prst. Aspoň u mne to tak funguje. A co se týče nefunkčních odkazů, máte pravdu, ale… Takové HTC Settings by vás měly přesměrovat do nastavení WM.
  Ale stejně si myslím, že zanedlouho přijde nová verze HD2 ROMky, která tak 50% problémů vyřeší.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).