TOPlist

Nové informace o Windows Mobile 6.5.x: Neoficiálně oficiální?

O nových verzích operačního systému Windows Mobile s označením 6.5.x toho bylo napsáno už poměrně dost a ač se spekulovalo o tom, že Microsoft na těchto sestaveních testuje nové funkce systému, jejich oficiální existence byla vždy popírána s tím, že jde pouze o práci nadšených fanoušků. Podle posledních informací to vypadá, že Microsoft se tato sestavení jen snažil tajit a ony komunitou označované verze 6.5.x skutečně pocházejí z dílny redmondského giganta. Jedním z hlavních cílů je optimalizace rozhraní pro kapacitní displeje.

Vypadá to, že Microsoft se nesoustředí jen na vývoj Windows Mobile 7, ale ještě nějaké další verze postavené na upraveném jádře Windows Mobile 6.5; ostatně už před několika měsíci se objevila spekulace o tom, že Windows Mobile 7 bude určený pro high-end zařízení a pro levnější komunikátory bude existovat nějaká další upravená verze, kterou by mohla být právě ta, jejíž testovací buildy se v pravidelných intervalech objevují na Xda-developers fóru. Je dobré vědět, že tento dosud oficiálně nepotvrzený a neznámý systém, který však pochází z Microsoftu, nenese označení 6.5.x ani přídomek Second edition; tyto názvy mu skutečně dala komunita a nejde o skutečné označení. Nic to ale nemění na faktu, že na ni v Redmondu pracují.

Redaktor serveru MoPocket.com, Mordy Gilden, měl možnost na konferenci vyzpovídat jednoho z vývojářů Microsoftu, který si pochopitelně nepřál být jmenován. Tento vývojář Mordymu potvrdil, že nové buildy systému Windows Mobile skutečně pocházejí z Microsoftu a nejedná se o žádnou práci fanoušků. Tyto uniklé verze jsou samozřejmě určeny jen pro testovací účely a je zábavné sledovat, jak je uživatelská komunita dále dotváří k obrazu svému nejrůznějšími změnami v grafice. Tato nová vývojová řada si klade za cíl optimalizaci systému pro zařízení s kapacitním displejem, o čemž svědčí například zvětšení a přesunutí ovládacích tlačítek do spodní lišty. Je tedy docela možné, že se tato další ponese také označení Windows Mobile 6.5 a bude existovat paralelně s tou, kterou známe nyní, nicméně bude určena pouze pro zařízení s kapacitním displejem. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se celá situace dále vyvine, a sám jsem zvědavý, co nového si pro nás Microsoft v příštím roce přichystá; vypadá to ale, že kromě Windows Mobile 7 přivítáme také další, dosud nepojmenovanou verzi systému.

- -

Zdroj: the::unwired.net

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku