Nová konkurence pro Alexu a Assistanta? Bixby od Samsungu se jen tak nevzdává

O ovládnutí chytré domácnosti se letos rozhořel lítý boj, především mezi Alexou od Amazonu a Assistantem od Googlu. A zatímco souboj gigantů sledují zpovzdálí Siri a Cortana, korejský konglomerát Samsung se chystá k ofenzívě. Alespoň tak si lze vyložit změny, které chystá pro svého asistenta Bixbyho, jež je v současné době spíše terčem vtipů a posměchu, než aby byl brán jako konkurenceschopný rival. „Bixby není jednoduchý pro běžné používání,“ přiznal svého času vedoucí technologického oddělení společnosti Viv Labs Adam Cheyer, který pomáhal Bixbyho stvořit, než firmu koupil Samsung.

Bixby je sice pozadu, potenciál je ale veliký

Podle generálního ředitele Viv Labs Daga Kittause ovšem plánuje Samsung budovat svého asistenta na čtyřech principech, které ve stručnosti zahrnují dostupnost Bixbyho takřka na všech myslitelných zařízeních, přičemž pro každého uživatele by byl přizpůsoben. Samsung nevyrábí zrovna málo elektroniky, produktů do domácnosti můžeme najít celou řadu. V domovské Jižní Koreji dokonce vyrábí automobily, což prostor pro Bixbyho jen zvětšuje. Kittaus tvrdí, že do několika let bude na trhu přes 500 milionů zařízení podporujících Bixbyho.

Produktů s Bixbym má do budoucna přibývat – bude jich ale dostatek?

Tato zpráva je sice pozitivní, nicméně je třeba si uvědomit, že Bixbyho používá aktuálně podle statistik zveřejněných Samsungem, něco okolo 10 milionů uživatelů. To je žalostně málo oproti konkurentům. I méně populární asistenty používá diametrálně více lidí, například Siri se chlubí 500 miliony uživateli a i Cortana, která je dlouhodobě prakticky nejslabším hráčem, má okolo 145 milionů uživatelů. Tyto statistiky pro Bixbyho nevycházejí vůbec dobře – Samsung musí zvolit jinou strategii, než jakou je dedikované tlačítko na drahých telefonech, které uživatele akorát obtěžuje. Gamifikace také není správnou cestou, jak uživatele více zapojit.

Aplikace třetích stran jsou klíčové

Cestou pro Samsung a jeho Bixbyho je bezesporu větší základna aplikací a podporovaných zařízení, aby hlasový asistent nebyl pouze vězněm mobilního telefonu, ale zvládl také překonat jeho hranice. Tam, kde to Korejci mohou ovlivnit, se jim to docela daří – dobrým příkladem je platforma SmartThings, která s Bixbym spolupracuje. Prostor pro růst, například do aut, je také skrze společnost Harman Kardon, která se zabývá výrobou audiotechniky a kterou Samsung vlastní. Na nedávné konferenci Samsung představil nástroje pro vývojáře, kteří nově mohou pro Bixbyho upravovat své aplikace.

Budeme Bixbyho vídat čím dál tím častěji, nebo skončí v propadlišti dějin?

Pro Bixbyho je naprosto klíčová podpora aplikací třetích stran. Různí uživatelé mají různé preference – jedni preferují Uber, druzí zase Lyft. Někteří se vždy raději ubytují přes Airbnb, než aby využili konkurenční Booking.com. A o osobní zkušenost uživatele s Bixbym, respektive s hlasovými asistenty, jde především. Každý uživatel chce, aby asistent byl skutečně jeho a doporučoval mu věci na základě jeho preferencí – ať už jde o služby nebo zařízení. Je jen zlomek lidí, kteří si dobrovolně zvolí život obklopený výrobky a službami od Samsungu. To ani nedává smysl, pokud nebydlíte v Jižní Koreji, kde můžete s místními čeboly prožít celý život od kolébky až do hrobu.

Samsung problémy Bixbyho řeší, chvíli to ale bude trvat

Cheyer se nicméně na své konkurenty dívá realisticky. Assistant a Alexa jsou na trhu už nějakou dobu, není se proto co divit, že podporují desítky tisíc zařízení a služeb, v případě nejvybavenější Alexy dokonce přes 40 000. Zároveň si však Cheyer a celý Samsung uvědomuje, že všichni asistenti jsou stále ještě v plenkách, co se týče jejich schopností, což na první pohled předem prohranou bitvu může ještě zvrátit. Není to ale jednoduchý úkol, neboť čas na prosazení dalšího asistenta se krátí a s menší uživatelskou základnou nemůže žádná umělá inteligence nabídnout dostatečný komfort, aby uživatele na své platformě udržela.

Bixby je prozatím zajatcem především mobilních telefonů

V ideálním případě, kdy v rámci rodiny mají všichni telefony z řady Galaxy, na stole leží Galaxy Home, na zdi visí Samsung TV a prádlo se pere v nové pračce z korejských závodů, zákonitě nastane jeden problém. Zatímco Bixby je uzpůsoben pro ovládání jedním uživatelem, v domácnosti se ale lidí většinou vyskytuje více. Bixby proto musí řešit jednoduchou věc – jak zajistí, že každému členu rodiny podá relevantní informace na základě jeho preferencí, když vyřkne „Hi, Bixby“?

S trochou snahy by Bixby mohl na trhu prorazit

Na tom v Samsungu samozřejmě pracují, konkrétně na hlasovém rozpoznávání, které se příliš neliší od současně používaných metod, jež hojně využívá konkurence. Je tedy otázkou času, kdy v tomto ohledu dožene Bixby své konkurenty. Co ale musí Samsung, na rozdíl od svých konkurentů řešit, je monetizace Bixbyho.

Hello, Bixby! Samsung představil svůj chytrý reproduktor Galaxy Home

Zatímco Google sbírá uživatelská data pro přesnější cílení reklamy a Amazon data využívá pro snadnější přímý prodej produktů ze svého obchodu, Samsung žádnými z těchto příležitostí monetizace nedisponuje. Jednou z cest je zpoplatnění některých funkcí, jako jsou například Capsules, což je obdoba Alexa Skills, nebo Assistant Actions. Prémiové Capsules by tak mohly být zpoplatněny. Jedná se určitě o lepší řešení než například zavedení reklam, které by mohly spoustu uživatelů odradit.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

28 komentářů

 1. Peter (neregistrovaný)

  Nebolo by od veci naucit sa este nejake jazyky, tam tiez zaostavuju. Je to skoda, na S8 som vyuzival v anglictine dost funkcii a bolo to celkom fajn.

 2. Janek (neregistrovaný)

  Po roce občasného používání Bixby je zřejmé, že bez podpory nativních jazyků je to mrtvý projekt. Složitá sousloví ovládání příkazů nelze zvládnout bez důkladně znalosti angličtiny a správné intonace. Možná, že použití nových procesorů s umělou inteligencí situaci zlepší, ale zatím to dobře nevypadá.
  Je příjemné, že hlasem aktivuji nějakou službu nebo apk a než dojdu k smartfonu je vše připraveno, ale to musí být na první pokus a ne na několik, s tím, že se Bixby neustále ptá, co chči provést za příkaz.

  • shepii (neregistrovaný)

   Tak alespoň že tlačítlo se nechá přemapovat třeba na svítilnu. :D

   • Presne tak, aspon, ze je to tlacitko navic a da se namapovat na cokoliv. Ja ho mam na spousteni fotoaparatu.

   • Zmatenče, nenechá ? Musíš nainstalovat 3rd party aplikaci. Naopak, Samsung aktivně brání možnosti mapování.

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: Takže nechá. Nechápu proč vyvracíš něco, co ve druhé větě potvrdíš… Jedeš v lajně už třetí den, další adept na lobotomii. :D

   • Asi jsi chtěl říci „po lobotomii“, ale co chtít po Bermuďanovi…

   • Uni, od toho je to os, ze doinstalujes a upravis cokoliv, to u jablicka tak z 80% neplati.

   • htcjirka: jj.

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: Ne, chtěl jsem říct „adept na lobotomii“, „adept po lobotomii“ nedává smysl. Ty už po lobotomii evidentně ale jsi, jinak si to tvoje nechápání nedovedu vysvětlit…

   • q (neregistrovaný)

    uni zjevne ve skole nepochytil zaklady predlozek: adept NA/PO lobotomii, ctecka POD displejem/V displeji, atd.

   • Nechapu proc jste se to do uniho pustili, vzdyt ma pravdu. V zakladu se to proste neda. Malokdo bude shanet nejakou 3rd party aplikaci..

   • q (neregistrovaný)

    „Malokdo bude shanet nejakou 3rd party aplikaci..“
    Co je pak cilem Apple storu nebo Google play, kdyz vlastne nildo nebude hledat 3rd party aplikace? Lukasi, ty pouzivas iphone v zakladu? Opravdu jsi lukas, nebo si jenom UNI zridil druhy nick, aby podporil sve nesmysy?

   • shepii (neregistrovaný)

    lukass71: Ale tady jde o to, že on zase nesmysleně zpochybňuje to, že se to tlačítko nechá přemapovat (což hned v druhé větě potvrzuje). Nezáleží na tom, jestli to jde jednoduše nastavit v systému, nebo pro to musíš napsat deset stránek kódu – podstatné je, že to lze. To co píše q je věc druhá, očividně také mimo tvé chápání…

   • shepii (neregistrovaný)

    q: Já osobně si myslím, že nejsi daleko od pravdy. Apple přístroje jsou tady podle fanatiků tak skvěle vybaveny už v základu, že podle mě ani o žádném Apple Storu nevědí. Protože přece to co jim předinstaloval Apple jim musí stačit, stejně jako to co jim nastavil a dovolil se zařízením dělat.

   • q: Rozhodne ne hledat aplikace, ktera mi opravi neco, co vyrobce zpackal.
    shepii: Tak to jsem to pochopil spatne, pak s tebou souhlasim, nicmene je to proste porad chyba vyrobce a drtiva vetsina uzivatelu o tomhle nevi..

   • To nenizpackani nebo oprava, ale rozsireni funkce. Stejne jako muzes premapovat funkce tlacitka power, rozsirit jeho moznosti, tlacitka hlasitosti.. Ta take v zakladu delaji to co maji a na rozsireni si nainstalujes aplikaci. To u jabka nehrozi, detsky omezeny system.

   • shepii (neregistrovaný)

    lukass71: Ale výrobce nic nezpackal. To tlačítko slouží ke spouštění Bixby a je logické, že Samsung nechce, aby sis ho přemapoval na něco jiného. Takže když chceš, najdeš si aplikaci a přemapuješ (přidáš si funkci navíc), ale rozhodně nynější stav není chyba nikoho. To je jak kdybys psal, že je chyba Applu, že iPhony od výroby nemají JB, protože kdo si to má dodělávat a uživatelé o tom neví…

   • q (neregistrovaný)

    @lukass71: presne jak pise htcjirka, je to rozsireni funkce. Je celkem jasne, ze vyrobce ti neda v zakladu moznost prenastavit uplne vsechno(to neni zpackani, proste to neni zamerem,/cilem vyrobce, v jablecnem omezenem svete o tom musis vedet nejlepe), a ani ti nepredinstaluje vsechny aplikace. k tomu mas store s 3rd party aplikacema. Nebo na storu zvladnes vyhledat maximalne facebook? OMG, ta dnesni mladez dela ze sebe mistra sveta, a neumi ani pouzit store.

   • Cecil (neregistrovaný)

    Htcjirka
    ,,muzes premapovat funkce tlacitka power, rozsirit jeho moznosti…
    …To u jabka nehrozi, detsky omezeny system.“

    A co Windows10M, tam to jde?
    Když si někdo kupuje iPhone, tak nechce si s tím telefonem takto hrát a rýpat do toho.

   • Ano, i u W10M to lze take.

   • Jinak to neni rypani, od toho je chytry telefon, ze umi doinstalovat aplikace a menit veci po svem. Tva analogie nebo spise vykrik s koupi iPhone je tak defektni az nesmyslna.

   • shepii (neregistrovaný)

    Cecil: Ty považuješ doinstalování si aplikace z oficiálního obchodu jako hrání si a rýpání do telefonu? A to podle tebe ti, kdo si kupují iPhone, nechtějí? Tak to mi pak jen potvrzuje teorii, že průměrný uživatel iPhonu ani netuší, že do něj jdou instalovat nějaké aplikace.

   • shepii (neregistrovaný):Jedeš, jedeš, neuhýbáš. Bermudy sou jistě hrdí.

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: Podle lámané češtiny usuzuji, že už jsi podstoupil lobotomii. Gratuluji, nejlepší rozhodnutí, co jsi mohl v životě udělat. :)

 3. Martin (neregistrovaný)

  Podle mě úplně zbytečný projekt, který nikdy nebude dosahovat kvalit řešení od Amazonu nebo Googlu.

 4. Redakce: Není moc dobrý nápad bílé prvky v obrázku a bílý nadpis…

 5. Jan (neregistrovaný)

  No ty jazyky to je asi tak největší problém který u Bixbiho panuje. Nejenom jazyk český oproti konkurenci

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel