Notebooky čeká souboj architektur. Intel chystá útok na počítače s čipsety od Qualcommu

Společnost Qualcomm se snaží narušit zaběhnuté pořádky ve světě počítačů s Windows, které v drtivé většině pohánějí x86 procesory od Intelu či AMD. Loni byly představeny první počítače běžící na ARMovém čipsetu Quaclomm Snapdragon 835, které mají nabídnout výrazně vyšší výdrž na jedno nabití, a hlavně neustálou konektivitu LTE. Intelu se pochopitelně vpád Qualcommu do světa počítačů nelíbí a chystá se bránit vlastními technologiemi.

Na veletrhu MWC byly na stánku Intelu k vidění první „always-connected“ počítače běžící na procesorech Intel s integrovanými modemy série XMM 8000. Ty podporují nejen sítě LTE, ale dokonce i 5G, Intel na nich demonstroval streamování 4K videa. K vidění bylo několik konceptů, mimo jiné i počítač 2 v 1, který má veškerou síťovou konektivitu integrovanou do stojánku, údajně kvůli minimalizaci rušení signálů mezi modemem a dalšími komponentami v zařízení.

Intel na MWC oznámil spolupráci se společnostmi Dell, Lenovo, HP a Microsoft, první počítače s integrovanými 5G modemy by měly být představeny v druhé polovině příštího roku.

Ve stejnou dobu chce na trh uvést první „5G počítače“ i Qualcomm, který své vlastní 5G modemy hodlá integrovat do budoucích čipsetů Snapdragon. Už brzy by se také měl rozběhnout prodej prvních počítačů s čipsety Snapdragon 835 s integrovaným LTE modemem, zatím existují tří zařízení od Asusu, HP a Lenova.Nepřehlédněte

Lenovo Miix 630: variace na Surface se Snapdragonem 835 a 20hodinovou výdržíNepřehlédněte

Asus a HP představily první počítače se Snapdragonem 835 s výdrží přes 20 hodin

Qualcomm na MWC oznámil, že v průběhu letošního roku se jejich počet rozšíří, patrně na konci léta před začátkem nového školního roku. Qualcomm si zajistil podporu mnoha obchodních kanálů a hlavně světových operátorů, u nichž by se měly ARMové always-connected počítače prodávat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku