Domů » Bleskovky » Notebooky a počítače 2 v 1 zlevní. Qualcomm pro ně připravuje nové čipsety

Notebooky a počítače 2 v 1 zlevní. Qualcomm pro ně připravuje nové čipsety

Společnost Qualcomm má na svém kontě několik čipsetů pro notebooky, přičemž poslední Snapdragon 8cx se chlubí tím, že se výkonově vyrovnává mobilní variantě procesoru Intel Core i5. ARMové čipsety mají do světa počítačů přinést zejména větší výdrž na jedno nabití a také neustálé připojení k mobilním datům; v minulém týdnu představený notebook od Lenova se dokonce umí připojit k sítím 5G.

lenovo

Notebooky se Snapdragony budou za hubičku

ARMové procesory budeme v počítačích vídat čím dál častěji. Viceprezident Qualcommu pro globální produktový marketing Don McGuire v nedávném rozhovoru s technologickou novinářkou Miriam Joire prozradil, že jeho firma chystá další speciální počítačové čipsety, které mají přispět k poklesu cen v tomto odvětví. Současný Snapdragon 8cx bude nadále vnímaný jako vlajková loď, dočkat bychom se ale měli i levnějších variant (Snapdragon 7cx?), díky kterým bude možné stlačit cenu koncových zařízení na cenu okolo 300 dolarů (asi 6 900 korun bez DPH). Má se jednat o notebooky či počítače 2 v 1 poháněné operačními systémy Windows nebo Chrome OS.

snapdragon

Bohužel v neprospěch notebooků s ARMovými čipsety hovoří jejich horší dostupnost a špatná pověst, kterou zapříčinila první generace poháněná mobilním procesorem Snapdragon 835. První ARMové počítače trpěly zejména slabým výkonem při emulaci klasických win32 programů, u novějších čipů je situace o něco veselejší. Přesto bude Qualcomm apelovat na vývojáře aplikací, aby šily své tituly na míru přímo pro procesory ARM a bylo možné je spouštět bez nutnosti emulace, která ukousne nemalé množství systémových prostředků.

Microsoft už například přepracovává svůj kancelářský balík Office, aby mohl běžet na ARMových počítačích nativně. Stejnou snahu prý vyvíjel i Google, který upravoval svůj prohlížeč Chrome, nakonec však zmenšil vývojové týmy a celý projekt je tak možná uložen k ledu. Opět se tak opakuje známý fakt, že úspěch každé platformy je postaven na atraktivitě pro vývojáře. A ta je podmíněna vidinou slušné tržní penetrace, kterou by právě levnější počítače mohly zajistit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments