Domů » Bleskovky » Lenovo představilo první 5G počítač. Pohání ho výkonný Snapdragon 8cx

Lenovo představilo první 5G počítač. Pohání ho výkonný Snapdragon 8cx

Společnost Lenovo v rámci aktuálně probíhajícího veletrhu Computex představila vůbec první notebook vybavený 5G konektivitou. Z tohoto důvodu jej nepohání procesor od Intelu, ale ARMový čipset Qualcomm Snapdragon 8cx z konce loňského roku, kterému sekunduje 5G modem Snapdragon X55.

Lenovo 5G PC

Zajímavé je, že Lenovo zatím neprozradilo název počítače, v současnosti se o něm hovoří jako o projektu Limitless. Počítač má konstrukci klasického notebooku s možností obtočení displeje okolo základny, pravděpodobně tak bude patřit do rodiny počítačů Yoga. Lenovo je na podrobnosti o tomto zařízení velmi skoupé, neznáme ani úhlopříčku displeje, ani paměťové varianty, prezentace byla věnována hlavně kompatibilitě s 5G sítěmi.

lenovo

Modem Qualcomm Snapdragon X55 zvládá připojení jak k 4G, tak k 5G sítím, přičemž může dosáhnout maximálních stahovacích rychlostí až 2,5 Gbps. S těmito rychlostmi lze streamovat až 8K video nebo používat AR/VR aplikace.

Výkon jako Intel Core i5

Zahanbit se nenechá ani samotný čipset Qualcomm Snapdragon 8cx, který je vyroben 7nm technologií a ukrývá v sobě osm jader Kryo 495 a grafický čip Adreno 680. Podle benchmarků výkonnější než „účkový“ Intel Core i5. Schopnosti čipsetu Qualcomm demonstruje v sérii videí na YouTube.

Snapdragon 8cx runs Adobe Photoshop faster than competitors
Snapdragon 8cx runs Microsoft Paint 3D faster than competitors
Snapdragon 8cx brings extreme multitasking to PCs
Snapdragon 8cx brings faster web browsing to PCs
Snapdragon 8cx runs Microsoft Excel faster than competitors
Snapdragon 8cx compresses files faster than competitors
Snapdragon 8cx runs Microsoft Outlook faster than competitors

Nepojmenovaný 5G notebook od Lenova má jít do prodeje na začátku příštího roku, více informací se tak pravděpodobně dozvíme na lednovém veletrhu CES.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Můj SP6 se rozhodně nechová jako „competitor“ na videích… Zase test udělaný tak, aby se autorovi hodil.

  2. Od lenova si už nekoupim ani tužku. Mám Lenovo Yoga Book, perfektní hardware zabitej softwarovou nepodporou. Ať jdou do zádele

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).