Domů » Články » Nokia Lumia 1020: Hlavním lákadlem je fotoaparát (videopohled, první dojmy, srovnávací fotografie)

Nokia Lumia 1020: Hlavním lákadlem je fotoaparát (videopohled, první dojmy, srovnávací fotografie)

Otestovali jsme novou Lumii 1020 se 41Mpx PureView fotoaparátem, který nás velmi mile překvapil. Nezapomněli jsme jej srovnat se Samsungem Galaxy S4. Jaká je tahle novinka v praxi?

Nokia na začátku července v New Yorku odhalila dlouho očekávaný model Lumia 1020, dříve označovaný také jako EOS či 909. Tenhle zajímavý kus železa se zatím prodává pouze na vybraných trzích, například v USA, nicméně do konce tohoto roku bychom se s ním měli setkat také v České republice. Žádný oficiální termín nám zatím české zastoupení Nokie neposkytlo, ale tipujeme, že bychom se s trochou štěstí mohli dočkat na přelomu října a listopadu, cenu odhadujeme na zhruba 16 000 Kč včetně DPH.

- - -

- - -

Náš redaktor Tomáš Slavíček už má Lumii 1020 k dispozici a ještě před plnohodnotnou recenzí pro vás máme článek s prvními dojmy, ve kterém se zaměříme především na fotoaparát, který je největším lákadlem. S trochou nadsázky se dá napsat, že Lumia 1020 je hardwarově shodná s nedávno testovanou Lumií 925 (má však dvojnásobně více interní paměti i paměti RAM a hlavní změnou je 41Mpx PureView snímač, který je ukrytý v masivním krytu na zadní straně).

- - -

- - - 

Videopohled na Nokii Lumia 1020

Nokia Lumia 1020

Lumia 1020 opět nabízí pevné polykarbonátové tělo, na které Nokia sází už od dob modelu N9 či Lumia 800. Pocitově je o něco těžší (158 gramů) než Lumia 925 (139 gramů), ale zase lehčí než Lumia 920 (185 gramů). Při používání máte pocit, že držíte o něco výraznější telefon, ale používání je bezproblémové a s mírným úsilým zvládnete systém ovládat jednou rukou. Kryt je na omak velmi jemný a občas jsem se bál, aby mi telefon nevypadl z ruky. Mé obavy však byly zbytečně, protože v dlani pevně drží.

- - - 
Srovnání se Samsungem Galaxy S4

Výrazným prvkem je vystouplá optika na zadní straně, kde kromě PureView snímače (Zeiss) najdeme klasickou přisvětlovací diodu a výkonný xeonový blesk, který se skvěle hodí nejen pro focení osob ve tmě. Zadní kryt není odnímatelný, takže se k akumulátoru nedostanete. Stejně tak chybí slot na paměťovou kartu – spokojit se tak budete muset s 32 GB interní paměti, ze kterých je po prvním spuštění volných zhruba 25 GB. To se může zdát jako slušná kapacita, ale pokud budete hodně fotit a nahrávat video, gigabajty budou rychle ubývat (jedna fotografie v maximálním rozlišení má okolo 15 MB).

Systém díky dvoujádrovému procesoru na veškeré úkony reaguje okamžitě a telefon je svižný i při spouštění náročnějších her. Drobnou prodlevu zaznamenáte pouze při ukládání fotografií v maximálním rozlišení.

  

Nokia Lumia 1020 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Displej: Výborná čitelnost na sluníčku a zvýšená citlivost

Dalším lákadlem je displej. 4,5″ panel s rozlišením 768 x 1280 bodů naprosto postačuje a nabízí jemný obraz. Použitá AMOLED technologie zaručuje skvělé podání barev a ostré pozorovací úhly. Nejvíce se jeho kvality projeví na přímém slunci, kdy je jeho čitelnost špičková a třeba Samsung Galaxy S4 v tomto srovnání zcela propadl.

  

Regulace jasu samozřejmě probíhá automaticky dle intenzity okolního světla. Přizpůsobit si můžete i barevné podání displeje, konkrétně sytost a odstín. Od přirozených, přes vylepšené až po živé. Rozdíly jsou hodně znatelné.

- - -

-  
Nastavení barevného podání displeje

Stejně jako Lumia 920, i tento kousek disponuje zvýšenou citlivostí displeje a můžete jej tedy ovládat v rukavicích či nějakým předmětem. Novinkou je funkce Rychlý přehled, kdy se při vypnutém displeji zobrazují hodiny. Ty tam mohou být pořád, 15 minut nebo se objeví po mávnutí rukou nad telefonem. Je škoda, že se zobrazují jen informace o čase a ne ikonky notifikací.

  

PureView fotoaparát: Skvělé výsledky i za špatného světla

Konkurenční výhodou Lumie 1020 je 41Mpx fotoaparát s technologií PureView, která se spolu s optickou stabilizací obrazu stará o pořizování ostrých snímků nejen ve dne, ale díky vysoké světelnosti objektivu i za šera či v noci. A pokud by ani to nestačilo, zařízení má v záloze rychlý xenonový blesk, díky kterému se dokáže poprat i s pohyblivými objekty ve velmi tmavých podmínkách.

- - -
Masivní optika na zadní straně

Telefon disponuje BSI čipem s podstatně vyšší citlivostí na světlo, který doplňuje pět plastových a jedna skleněná čočka. Zatímco předchozí Nokia 808 PureView nabízela objektiv se světelností f/2.4, Lumia 1020 disponuje světelností f/2.2, navíc zde přibyla optická stabilizace obrazu (OIS). Novinka je oproti běžným smartphonům osazena pětkrát větším čipem o velikosti 1/1,5″ (velikost pixelu 1,12 mikronů, zatímco Nokia 808 Pureview nabízela senzor o velikosti 1/1,2″ s velikostí pixelu 1,4 mikronů).


Manuální nastavení fotoaparátu

Fyzické rozlišení čipu je 41 Mpx (7 712 x 5 360 px), avšak v reálu Lumia 1020 pořizuje fotografie v rozlišení 38 Mpx (4:3 – 7 136 x 5 360 px) nebo 34 Mpx při poměru stran 16:9. V nastavení lze aktivovat režim pro klasické focení na 5Mpx, který naprosto postačuje (v tomto případě má jedna fotografie velikost zhruba 3 MB). Jedním z hlavním důvodů proč Nokia sáhla po tak vysokém rozlišení, je digitální zoom.

   

Při jeho používání dochází na klasických telefonech k výrazné ztrátě kvality obrazu, nicméně zde díky vysokému rozlišení lze i v 5Mpx režimu fotografování používat trojnásobný digitální zoom, aniž by kvalita snímku nějak výrazně utrpěla.

- - -

V případě, že digitálního zoomu nevyužijete a pořídíte klasický snímek v 5Mpx rozlišení, dostanete velmi kvalitní fotografii, kde se každý obrázkový bod fyzicky skládá ze sedmi pixelů. V nastavení si rovněž lze aktivovat režim, kdy se po stisknutí spouště pořídí snímek jak v rozlišení 38 Mpx, tak zároveň i v 5 Mpx. Digitální zoom má také výhodu v tom, že nedochází ke snižování světelnosti a postačí vám tedy kratší expoziční čas.

- - -

Digitální zoom lze využít nejen při pořizování statických snímků, ale také při nahrávání videa. Při fullHD je možné scénu přiblížit až čtyřnásobně, v případě HD rozlišení (720p) pak šestinásobně. Samotný obrazový procesor dokáže zpracovat až miliardu pixelů za vteřinu. Kvalita nahrávaného videa je výborná a to samé platí o zvukové stopě. S telefonem se nemusíte bát vyrazit ani na hlasitý koncert nebo do klubu na párty – v nastavení lze dokonce upravit basový filtr (výchozí hodnota je 100 Hz, ale přepnout můžete na 200 Hz).

- - -

Aplikace pro ovládání fotoaparátu nabízí manuální nastavení (vyvážení bílé, ostření, ISO, čas a expozice), ale optika podává výborné výsledky už při nastavení na automatiku. Většinu snímků do článku jsem pořídil právě na automatické nastavení a s kvalitou jsem ve většině případů byl nadmíru spokojen. Troufám si tvrdit, že Lumia 1020 fotí nejlépe ze všech testovaných telefonů a aktuálně jednoznačně aspiruje na královnu fotomobilů.

- - -

- - -
Výborné výsledky optika podává i za špatných světelných podmínek

Níže najdete několik srovnávacích fotografií, které jsme pořídili Lumií 1020 a Samsungem Galaxy S4. Lumia vítězí na plné čáře a naprosto exceluje za špatných světelných podmínek, kde se Galaxy S4 příliš nechytá. U zmenšených snímků (v plném rozlišení si je můžete stáhnout zde) za denního světla nejsou rozdíly až tak výrazné, ale při zobrazení fotek v plném rozlišení už jasně poznáte, kdo je tady králem. V případě nočních snímků asi není třeba dalšího komentáře, tady finka korejci nedává příliš mnoho šancí.

Tip ke čtení – Souboj PureView: Jak fotí Nokia Lumia 1020 v porovnání s Nokií 808

Lumia 1020 nás v redakci kvalitou fotografií příjemně překvapila a ve srovnání s konkurencí podává naprosto fantastické výsledky. Tady slova chvály opravdu šetřit nebudeme. Stejně tak nás potěšilo příkladné dílenské zpracování a rychlé reakce v operačním systému. Pro někoho mohou být překážkou výraznější rozměry a také o něco vyšší hmotnost. Doufejme, že prodleva pro oficiální uvedení na český trh nebude příliš dlouhá a v průběhu podzimu se přece jenom dočkáme.

Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v našich silách, pokusíme se vám odpovědět. Test baterie a další měření si necháme až do plnohodnotné recenze, kterou pro vás připravujeme, nicméně vzhledem ke shodnému hardware a shodné kapacitě baterie očekáváme, že Lumia 1020 nabídne obdobnou výdrž jako Lumia 925 (recenze).

Srovnávací fotografie: Lumia 1020 (vlevo) vs. Galaxy S4

- -

- -

- -

- -

- -

- -

- -

- - 
Další snímky pořízené Lumií 1020 si můžete prohlédnout v naší galerii

- -

- -

- -
Tyto fotografie byly pořízeny s bleskem, další noční snímky bez blesku

- -

- -

- - 
Všechny srovnávací fotografie včetně dalších snímků v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

- -

- -

- -

- -

Lumia 1020: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení

Nokia Lumia 1020: Ukázka záznamu ve fullHD rozlišení (1080p)

Záznam za denního světla (1080p, 30 FPS)

Nokia Lumia 1020: Ukázka záznamu ve fullHD rozlišení – noční scény (1080p)

Záznam v horších světelných podmínkách (1080p, 30 FPS)

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

32 komentářů

 1. rozdiel za denného svetla je takmer neviditeľný, všimol som si to až na originálnych fotografiách, rozdiel v tme je ale už viditeľný celkom jasne.

  • Rozdíl za denního světla je HODNĚ viditelný, když si stáhneš 15 MB fotku v původním rozlišení. Zvětšuješ, zvětšuješ a pořád vidíš další a další detaily. Doslova jsem se z toho posadil na zadek :-)

  • Asi si si zle prečítal, čo som napísal…

 2. Vojta (neregistrovaný)

  Ta fotka s HTC… To je nějaká provokace či co ;-)

  jinak je to moooc pěkné zařízení.

 3. Telefon se mi moc líbil, ale pozdní dodání a v německu počáteční cena ohlášená na nějakých 19 tis. je na mě trochu moc. Na těch 16 tis. uvádených v článku to nebude dřív jak o Vánocích.

  Navíc mi tam hodně chybí bezdrátové nabíjení.

  Rozhodl jsem se nečekat, koupit si Lumii 920 za velmi slušný peníz a uvidíme na jaře, co bude v nabídce nového :-)

  • Na heurece je k mání již od 16 300. Můj dárek k Vánocům je jasný :)

  • To bezdratove nabijanie, ktore v skutočnosti žiadne bezdratove nabijanie nieje, by premna rozhodujúce pri vybere telefonu nebolo. Objednal som náhradný kryt s bezdratom pre Note 2 a nokia nabijackou z ebay a doteraz ma neprinutila používať ju častejšie než klasickú alebo dock(mám ju ako tretiu náhradnú). Nabíjačka sa musí k sieti pripojiť kablom a a telefon musí tak či tak s nabíjačkou spojený resp. ležať na nej. Medzi telefonom a nabijackou ziaden priestor nieje, takže hovoriť tomu bezdrat je nezmysel, spravne by sa malo vravieť skôr indukcne nabijanie alebo niečo podobné. K tomu cez tu nokia nabijacku sa telefon nabija pomalšie než cez kabel alebo dock a po vziati telefonu do ruky sa nabijanie prerusi, zatiaľ čo u dratu sa dá telefón používať a zároveň nabíjať ďalej ak sa nevzdialim od rozsahu káblu.

   Niekto vraví, že to je pohodlnejšie. No keby som mal obrovsku nabijaciu podlozku ( resp. by sa telefón nabijal nech ho polozim hocikde na stole) tak možno, ale keď ho musím strák na tu pidi podlozku tak žiadne ulahcenie nieje.

  • longi (neregistrovaný)

   Dlhy komentár prakticky o ničom ale budiš. Odkedy mam dt-910 tak ma ani nenapadlo použiť klasickú nabijacku… A keď nechceš rozmernu nabijacku tak prečo si nekupis dt-910, ktorá urcite zabere menej miesta ako samotný telefon keďže je v nej telefon umiestnený radialne.

  • Prakticky o ničom? V mojom komentári sú jasné napísané minusy oproti klasickej nabijacke a to že ta nokia nabíjačka nieje v skutocnosti bezdrôtová.

   A evidentne nevieš ani čítať, lebo píšem že by som radšej nabíjačku s väčšou nabijacou plochou, pretože ta nokia nabíjačka ju má malú a tým pádom mi pohodlne odkladanie telefónu neumožňuje.

  • Doma nebo v práci prakticky po příchodu domů telefon pokládám na „jeho“ místo. Proto jsem si bezdrátové nabíjení oblíbil. Bezdrátové to je, protože odpadá jakékoli šermování s kabely. Ano, také bych radši měl na stropě v obýváku vysílač, který by mi dobíjel všechna zařízení v baráku. To bohužel ještě není.

   Co je důležité, že zcela odpadá nutnost zasouvat USB. Kromě zbytečné manipulace, která nelze často dělat jednou rukou (teď jsem to zkusil se svou 920 a aniž bych riskoval fláknutí o zem nebo poškození konektoru, tak ji jednou rukou neodpojím), tak se navíc značně šetří konektor.

   Doma a v práci mi stejně telefon 90% času leží na stole. Proč tedy nemůže ležet na podložce a dobíjet se? Vzhledem k směšné výdrži současných hi-end telefonů se to hodí.

   A ta 70% účinost mi za ten komfort stojí.

  • Matkal (neregistrovaný)

   Já asi nerozumím. Je telefon spojený s dobíječkou při dobíjení drátem nebo není? Podle mě ne, tedy dobíjení probíhá BEZ DRÁTŮ, tedy je bezdrátové.

   Mezi telefonem a dobíječkou může být mezera až jeden centimetr, např. stůl (integrace do stolů u McDonalda) nebo pouzdro.

   Osobně na 925 bezdrát velmi postrádám, ale za cenu menší tloušťky trpím dobíjení kabelem. Jde o velmi návykový doplněk každodenního používání moderního smartphone.

  • Drat tam je, ano nestrkas ho konektoru ale stale nieje telefon vzdialeni od konca nabijacky o nič viac. Jednou rukou odpojit telefon ide bez problemov (u handikempovanych to bude mozno horšie). Pripojit ku kablu samozrejme vyžaduje dve ruky, u docku len jednu. U žiadneho telefonu a tabletu u seba ani v okolí som sa nikdy nestretol. Jeden telefon s micro usb som používal dokonca cez 3 roky a pripjala ho niekoľkokrát denne nesetrne. Ak som sa s pokazenim nabijanim stretol tak sa jednalo o prerušené kontakty vnútri zariadenia.

   Nepotrebujem vysielač zo stropu, stačila by podložka z väčšou plochou (napriklad skladatelny malý obrus). To že sa mi telefón nabije za 2 hodiny miesto 3 je pre mňa zásadne.

   Microsub:

   + rýchlejšie nabijanie

   + možnosť ovládať telefón pri nabijani

   Podlozka:

   + jednoduchsie pripajanie jednou rukou

  • Longi (neregistrovaný)

   Vidím že máš svoju pravdu, ktorej sa nechceš takl ľahko vzdať tak si naďalej pouzivaj svoj nemotorný dock. Pá.

  • „To že sa mi telefón nabije za 2 hodiny miesto 3 je pre mňa zásadne.“

   Účinnost je 70%, takže hodinový rozdíl to rozhodně není. Je to v minutách. Pokud bych ale opravdu honil každou minutu, tak mi nic nebrání z bezdrátové nabíječky odpojit microUSB kabel a připojit to napřímo.

   A to, že ti to nevyhovuje ti nikdo nebere. Ale je zde také spousta lidí, které to vyhovuje. Já patřím mezi ně a proto to při výběru telefonu zohledňuji.

 4. Dobrý den

  Možná je to blbý dotaz ale,když si telefon nechám zaslat s USA bude mít češtinu ?

  • ... (neregistrovaný)

   Mne sa zdá že áno bude mať, niekde som počul že WP phony majú vstavané všetky jazyky , ale neviem… A potom pri kúpe z USA už vôbec neviem ako je to s reklamáciami

  • Dobrý den, ano – česká lokalizace je součástí Windows Phone.

  • No já měl Omnii7 z GB a čeština tam nebyla.

  • Nokia českou lokalizaci přidává skoro do každé ROM. Narozdíl od Samsungu a HTC.

  • Omnia7 neměla češtinu v prvních várkách vůbec, protože to byl telefon ještě před Mango aktualizací a první WP neměly českou lokalizaci. Ta přišla až s WP7.5 a do Omnie7 se čeština aktivovala neoficiálně zásahem do registrů..

 5. Příští týden očekáváme první várku po 5 ks od barvy Lumia 1020 :-) jsem zvědavý chci se na to alespoň podívat, fotky jsou úchvatné v plném rozlišení.

  • a kolikpa nasadíte cenu?

  • První várka bude drahá, ostatně jako vždycky, nejde ani o to, kolik my nasadíme cenu, protože my je budeme samozřejmě chtít prodat co nejdříve, nákupní cena bude velmi drahá, cena je stanovena na 16 990 Kč a bude pouze 3x Black 2x White a 1x Yellow… další várka je v nedohlednu zatím…Sám jsem si jí chtěl pořídit, ale na mě je to moc peněz.

 6. Za svetla tam až toľko rozdielov poznať nieje, ale za šera je ta Nokia bezkonkurencna. Inak má telefon ničím mimo fotoaparátu nezwujal.

  • stáhni si 15MB originál rozlišení a uvidíš zcela zásadní rozdíl i za světla :)

 7. AAA (neregistrovaný)

  vzhledem k tomu, ze se telefon prezentuje hlavne jako fotomobil, tak by bylo dobre provest srovnani s galaxy s4 zoom, ktere se prezentuje uplne stejne…

  • Galaxy S4 Zoom už nemáme k dispozici, museli jsme jej vrátit, ale oba modely jsem měl možnost používat a Lumia 1020 podává podstatně lepší výsledky než SGS4 Zoom (a to nejen u fotografií, ale i u videa).

 8. Goald (neregistrovaný)

  Vzdyt je ta cena jedno, WP je mrtvy a nokia za chvilu stejne konci :P.

 9. Oslík (neregistrovaný)

  Fotky z Lumie 1020 v National Geographic: [odkaz]

 10. žbrenda wolš (neregistrovaný)

  Kto vie, ako to vypadá v skutočnosti, ale z obrázkov je to pekný bakelit, aj keď proti plastu nič nemám a radšej sa zmierim s tým než so zlou ergonómiou. Ale tu zase ergonómia plače. Také ostré rohy môže navrhnúť leda pičs…

  • Jsou stejně ostré jako u 920. Což znamená, že ostré nejsou a ty tu jen blbě plácáš…

  • žbrenda wolš (neregistrovaný)

   „Jsou stejně ostré jako u 920. Což znamená, že ostré nejsou“ Už to nehul. :DDDDD Sú ostré na to, aby som ti s nimi prerazil lebku. A keď to padne na ten roh, tak sa náraz nemá šancu rozložiť. Nemel pičviny, tajtrlík…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).