Domů » Bleskovky » Nokia EOS: PureView má být dotaženo ještě k větší dokonalosti

Nokia EOS: PureView má být dotaženo ještě k větší dokonalosti

Nokia se poslední dobou pohybuje na poměrně tenkém ledě, prodeje chytrých telefonů rozhodně nesplňují očekávání, finská společnost se však ve snaze o záchranu rozhodla vsadit „all-in“ na takzvané fotomobily se štítkem PureView. Nokia 808 PureView (viz recenze) je v podstatě nejmenovaným králem v této kategorii, její fotoaparát exceluje především za chabých světelných podmínek a mnohým uživatelům tak ušetří peníze za kompaktní fotoaparát. Finové se ale rozhodli posunout laťku ještě výše a u jeho nástupce s kódovým označením Nokia EOS (zřejmě v návaznosti na termín Electro-Optical System od Canonu) slibuje ještě lepší snímky.

Samotný snímač by měl zůstat stejný jako u Nokie 808, zlepšení by se mělo prý týkat především optiky, můžeme tedy teoreticky očekávat jiný použitý materiál, který by zlepšil kresbu, nebo lepší světelnost optické soustavy, která jednak usnadní pořizování snímků za horších světelných podmínek a jednak pomůže docílit kýženého DOF efektu, neboli malé hloubky ostrosti. Dále se spekuluje o tom, že Nokia poprvé po dlouhé době místo polykarbonátu zvolí pro výrobu konstrukce hliník, doufejme tedy, že nový fotomobil nebude trpět stejnými neduhy jako iPhone 5.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

8 komentářů

 1. Vím, že je článek vpodstatě opsaný z WP Central (včetne fotografie), ale zdá se mi tam několik nesrovnalostí.

  „prodeje chytrých telefonů rozhodně nesplňují očekávání“ – co se týče WP8 lumií, tak naopak očekávání silně předčily. To, že je to stále málo na to, aby to Nokii nějak vytrhlo a vrátilo zpět na špici je už věc jiná.

  A „Nokia 808 PureView (viz recenze) je v podstatě nejmenovaným králem v této kategorii, její fotoaparát exceluje především za chabých světelných podmínek“ se dle mého nezakládá na pravdě. Toto je popis PureView fotoaparátu u Lumie 920. Fotoaparát 808 exceluje za jakýchkoli podmínek.

  S tím hliníkem podle mě dobře nedělají. Jako první přišli s polykarbonátem a ten sklidil velmi pozitivní ohlas. Je pevný, příjemný a odolný. Proč to tedy zas hned měnit? Kvůli pár gramům? Nebo snad kvůli pár desetinám milimetru?

  To se vážně tak moc honěj milimetry, že použijou materiál, který nemá tak dobré vlastnosti?

  • Uz jsem to psal jinde,akorat budou problemy se signalem,ikdyz jsou anteny umisteny tam kde je plast ,jak je v blizkosti hlinik jsou s tim problemy,viz nekolik modelu HTC.

 2. ad poslední věta, tu moc nechápu. Pokud se týká chromatické vady optiky, toto přeci nesouvisí s hliníkovou konstrukcí přístroje?

  • Hologos (neregistrovaný)

   To se týká hliníkového těla iPhone 5 a tomu, že se údajně dá lehce poškrábat.

  • W8 (neregistrovaný)

   a čo to má s optikou ?

  • AlexanderStick

   s optikou nic, si to přečti aspoň pořádně, reakce je na tělo telefonu, a iPhone 5 je přímo králem mezi škrábanci, viděl sem to v recenzích i na vlastní oči jak kamarád otevřel krabici a iPhone už měl oloupanou barvu na rohu a okolo par dírek dole na reproduktoru. Bylo jich nějak kolem 6, a při dobrem světle to úplně bije do očí obzvláště když je černý (spíše tmavě modrý)

   mam doma černý iPad mini a omylem jsem s ním šoupnul po stoje kde bylo par zrnek cukru a hned tam byly rejhy jak od armádního nože.

 3. fero (neregistrovaný)

  Taky údajně někde spekulují, že telefon bude mět místo diody zase xenom, a tak mě napadlo. Proč se od toho upustilo vůbec?

  • Protože výrobci přišli na to, že když budou prodávat telefony s levnější LED za více peněz, tak jim puberťáci stejně utrhnou ruce.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).