Domů » Bleskovky » Nokia a technologie PureView: Ještě jsme neřekli poslední slovo

Nokia a technologie PureView: Ještě jsme neřekli poslední slovo

Když Nokia loni v únoru představila svůj nový smartphone s označením 808 PureView, způsobila poprask, jaký finský výrobce už dlouho nezažil. S 41Mpx fotoaparátem totiž dosud žádný jiný výrobce mobilních telefonů nepřišel a ačkoliv byl mnohými nejdříve považován jen za marketingové pozlátko a technologický nesmysl, nezávislé testy brzy dokázaly, že jsou výsledné obrázky velice kvalitní. Podle řady odborníků je fotoaparát Nokie 808 PureView do dnešního dne považován za nepřekonaný.

Začátkem září se pak značka PureView dostala také na chytrý telefon s operačním systémem Windows Phone. Nokia totiž představila svůj model Lumia 920, kterého bychom se téměř půl roku po odhalení mohli příští měsíc dočkat oficiálně i na našem trhu. Jeho fotoaparát v tomto případě nespoléhá na vysoký počet pixelů, ale boduje díky optické stabilizaci obrazu. Jak totiž Finové neustále zdůrazňují, PureView nespočívá v nějaké konkrétní technologii, jedná se spíše o princip, jak dělat kvalitní fotografie.

Přečtěte si také: Nokia 808 versus Lumia 920: Není PureView jako PureView

Na firemním blogu Nokie se nyní objevil rozhovor s Juhou Alakarhuem, šéfem oddělění, které má na starosti obrazové technologie. Podle něj byla Nokia vždy inovátorem na poli mobilního fotografování a hodlá v tom pokračovat i nadále. Na dotaz ohledně dalších telefonů s technologií PureView bohužel přímo neodpověděl, naznačil však alespoň, že se něco chystá. „Oblast pořizování obrázků je nesmírně subjektivní a vždycky je prostor pro to, abyste něco udělali lépe. My se opravdu snažíme vylepšit a ozvláštnit klíčové oblasti fotografování. Nemohu zacházet do detailů, ale mohu s klidem říci, že pracujeme na něčem opravdu cool.“

Miroslav Havlíček

13 komentářů

 1. Honza (neregistrovaný)

  Tedy kombinace 41Mpx a optické stabilizace v jednom, a to ještě v menších rozměrech? To by byla bomba :)

  • Toho se jistě brzy dočkáme,Nokia je nejen v tomto segmentu velice innovativní a nedostižná.Už to dávno není ten výrobce „se zastaralým“ HW.I Samotné Windows Phone dělá lepšími.

 2. někde jsem četl sneakpeak, že prý mají na dohlednou dobu přichystáno ještě 6 překvapení co se týká pureview

 3. igor (neregistrovaný)

  pan redaktor : technologicky nezmysel a marketingove pozlatko s obrovskou davkou totalnej neschopnosti su skor smiesne pokusy siamsungu, lg, huaweju, zte, htc,sony, aplll a pod vyrabajuce 4, 8, 256 …. jadrove procesory, ukazuje to na ich neschopnost urobit system ktoremu staci aj jedno ci max dve jadra ! Nač pá to tam je ved to je len telefon. A niekto to predsa dokaze !!

  • I Apple? Chlapče, ty jsi dost mimo. Stařičky iPhone4 ma jednojadro, na 800 Mhz a přesto na něm běží všechny současné appky. Jak je vidět, tvuj přehled je poměrně nulovy…

  • A kde jsi vzal, že to je jen telefon? Telefonování je pouze jedna z funkcí, která tam už zůstává jen proto, aby se neurazila moje devadesátiletá babička.

  • Niky79. Neklam a nezavádzaj. iPhone 4 mal už probléma zasekával sa v dobe vydania iPhone 4S. Nezvládal multitasking, urobil z toho nestabilné zariadenie. Nie síce tak nestabilné ako Android, ale zato nestabilné dosť.

  • W8 (neregistrovaný)

   anáč arek

   trepeš blbosti a jediné zaekané a nestabilné je tvoje mozgové centrum aj to preto lebo je tam vákum

  • Čo je? Došli argumenty a tak si sa znížil k osobným útokom?

   Smutné.

 4. Jen takovej malej dotaz: a k čemu to bude? To se opravdu najde někdo, kdo fotí pouze telefonem, jehož optika stačí maximálně na občasné vyfocení momentek v hospodě, či na rychlé vyfocení dokumentů, atp…?

  • Prave ,ze optika u 808 neni jen na foceni momentek v hospode,lezou z ni tak nadprumerne snimky,ze tezko poznat,ze je to s telefonu.Hlavne telefon mam clovek porad u sebe.

  • OPRAVA: z telefonu

  • PACIKX:

   Mobil máš stále. Zrkadlovku nie. Mobil dnes pohodlne nahradí kompakty.

   Áno. Nájdu sa ľudia, čo fotia len mobilom.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).