Nokia a technologie PureView: Ještě jsme neřekli poslední slovo

Když Nokia loni v únoru představila svůj nový smartphone s označením 808 PureView, způsobila poprask, jaký finský výrobce už dlouho nezažil. S 41Mpx fotoaparátem totiž dosud žádný jiný výrobce mobilních telefonů nepřišel a ačkoliv byl mnohými nejdříve považován jen za marketingové pozlátko a technologický nesmysl, nezávislé testy brzy dokázaly, že jsou výsledné obrázky velice kvalitní. Podle řady odborníků je fotoaparát Nokie 808 PureView do dnešního dne považován za nepřekonaný.

Začátkem září se pak značka PureView dostala také na chytrý telefon s operačním systémem Windows Phone. Nokia totiž představila svůj model Lumia 920, kterého bychom se téměř půl roku po odhalení mohli příští měsíc dočkat oficiálně i na našem trhu. Jeho fotoaparát v tomto případě nespoléhá na vysoký počet pixelů, ale boduje díky optické stabilizaci obrazu. Jak totiž Finové neustále zdůrazňují, PureView nespočívá v nějaké konkrétní technologii, jedná se spíše o princip, jak dělat kvalitní fotografie.

Přečtěte si také: Nokia 808 versus Lumia 920: Není PureView jako PureView

Na firemním blogu Nokie se nyní objevil rozhovor s Juhou Alakarhuem, šéfem oddělění, které má na starosti obrazové technologie. Podle něj byla Nokia vždy inovátorem na poli mobilního fotografování a hodlá v tom pokračovat i nadále. Na dotaz ohledně dalších telefonů s technologií PureView bohužel přímo neodpověděl, naznačil však alespoň, že se něco chystá. „Oblast pořizování obrázků je nesmírně subjektivní a vždycky je prostor pro to, abyste něco udělali lépe. My se opravdu snažíme vylepšit a ozvláštnit klíčové oblasti fotografování. Nemohu zacházet do detailů, ale mohu s klidem říci, že pracujeme na něčem opravdu cool.“

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku