Domů » Články » Nokia a Microsoft podepsali smlouvy o spolupráci: První telefon snad ještě letos

Nokia a Microsoft podepsali smlouvy o spolupráci: První telefon snad ještě letos

Spolupráce Nokie a Microsoftu byla oznámena už letos v únoru krátce před Mobile World Congressem. Výsledkem této strategické aliance mají být telefony s puncem finského giganta vybavené operačním systémem Windows Phone 7 od Microsoftu. Obě společnosti nyní informovaly, že veškeré smlouvy už jsou podepsány a dokonce se vše povedlo s předstihem proti plánovanému termínu. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká.

Doladění smluv a formy vzájemné spolupráce se oběma společnostem podařilo dotáhnout během dvou měsíců, což je velmi dobrý výsledek a je vidět, že ani jedna strana nechce nechat nic náhodě. Z nově zveřejněné tiskové zprávy jsme se konečně dozvěděli, které technologie si firmy budou vzájemně poskytovat a jak se vše promítne do portfolia produktů. Nokia aktuálně pracuje na několika modelech s Windows Phone 7, přičemž kompletní portfolio má být odhaleno na začátku roku 2012. Nokia však nevyvrátila, že by se první model mohl na trh dostat ještě v průběhu letošního roku; ostatně i šéfredaktor serveru Mobile-review Eldar Murtazin si před pár dny utweetnul, že by první Nokie s mobilními Windows 7 měly nést označení W7 a W8, tak uvidíme, zda se s nimi setkáme ještě před Vánocemi.

-
CEO Nokie Stephen Elop a CEO Microsoftu Steve Ballmer: Oba mají důvod k úsměvu

Klíčové body spolupráce z tiskové zpravy
• Nokia poskytne operačnímu systému Windows Phone 7 mapové podklady, navigační software a další služby využívající lokace. Zřejmě se tedy dočkáme Ovi Maps přímo pro Windows Phone 7. 

• Nokia se bude aktivně podílet na budoucím vývoji operačního systému Windows Phone 7 

• Microsoft Nokii poskytne vyhledávač Bing, který bude Nokia využívat napříč všemi svými telefony s dalšími operačními systémy. Díky tomu se otevře nový prostor pro reklamu, která se bude ve výsledcích zobrazovat, což oběma firmám přinese další zdroj příjmů. 

• Všichni vývojáři, kteří vytvářejí software pro Nokie, se mohou zdarma zaregistrovat do vývojářského programu pro Windows Phone 7. Od tohoto kroku si obě společnosti slibují nárůst kvalitního software pro Windows Phone 7. 

• Nokia ve svých telefonech nabídne vlastní obchod s aplikacemi, který bude postavený na infrastruktuře Marketplace. Vývojáři budou moci své programy publikovat přes jeden vývojářský portál, skrze který se aplikace budou distribuovat na platformy Windows Phone 7, Symbian a Nokie Series 40. 

• Při pořizování aplikací v Nokia Marketplace bude možné nakupovat nejen skrze kreditní kartu, ale také přímo přes operátora (zřejmě formou prémiových SMS zpráv, což už nyní v ČR podporuje Ovi Store). Nokia tento model nákupu aplikací už nyní využívá ve 36 zemích u 112 operátorů, takže s nasazením na jejich vlastní obchod s aplikacemi pro Windows Phone 7 nebude žádný problém. 

• Za to, že Nokia přistoupila na partnerství s Microsoftem, obdrží od redmondského giganta částku v řádech miliard dolarů. Microsoft pro změnu bude od Nokie inkasovat poplatky za licence na operační systém, které se vztahují na každé prodané zařízení. Jak velký je tento poplatek se už ale nikde neuvádí. Tak či onak na obchodu vydělají obě firmy. Smlouva rovněž ošetřuje vzájemné sdílení některých patentů mezi oběma společnostmi.

-
Starší koncepty telefonů Nokia s Windows Phone 7

Co myslíte, dočkáme se první Nokie s Windows Phone 7 ještě letos? Velký vliv na to určitě bude mít i připravovaný Mango update, který systém konečně posune tam, kde měl být už při uvedení na trh (podrobnosti naleznete zde). Pokud by se ale vývoj Manga opozdil, pravděpodobně by i slíbené Nokie dorazily se zpožděním. Nokia totiž chce, aby první telefony již obsahovaly aktualizovanou verzi systému s celou řadou pokročilých funkcí. Držme tedy palce, ať Mango dozraje včas.

Zdroj: Engadget

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

13 komentářů

 1. Hlavne nerozumiem tomu vlastnemu marketu. Hadam si Microsoft s tymto nenasere do cesty.

 2. Jestli to neni mysleno na Symbian a S40

 3. Tak nevím, Nokia poskytla tu nejcenější konkurenční výhodu, tedy mapy a vyměnila to za možnost vyhledávat přes Bing, což ve finále zase hraje do karet MS. Stejně tak je to s marketplace. Ano, dostne miliony, které se ale MS vrátí přes licenenční poplatky. Tak opravdu nevím….nemám rád zákulisní teorie, ale Nokia buď neumí vyjednávat nebo to opravdu bylo cílené. Jinak na společný telefon, který bude mít všechny zmíněné výhody a konstrukce typu E72 se opravdu těším. Pokud zase budou produkovat jenom samý pádla….zůstanu u BB.

 4. Nějak nechápu ten market…takže všechno co kdy poběží na windows phone poběží i na symbianu…nevím proč,ale přijde mi to jako by microsoft zvedal ze dna symbian

 5. „Všichni vývojáři, kteří vytvářejí software pro Nokie, se mohou zdarma zaregistrovat do vývojářského programu pro Windows Phone 7“
  Ono se za to platí?

  to GreenArrow: Logicky, apliklace z WP7 nikdy nepoběžej na Symbianu a stejně tak obráceně. Symbian má svůj fungující „market“ už dávno. To s tim zvedánim to myslíš vážně? Na dně je teď WP7.

 6. PD: máš to tam napsaný: „Vývojáři budou moci své programy publikovat přes jeden vývojářský portál, skrze který se aplikace budou distribuovat na platformy Windows Phone 7, Symbian a Nokie Series 40. „

 7. GreenArrow: Ten vlastní Marketplace Nokie pro WP7 bude nabízet pouze aplikace pro WP, se Symbianem to nebude mít nic společného. A stejně tak ohledně toho vývojářského portálu – bude existovat jeden, skrze který budou moci vývojáři přidávat aplikace pro různé platformy, které Nokia na svých telefonech používá (tzn. Symbian, WP7, Series 40 a možná MeeGo?).

 8. vlastním marketplacem se nokie oproti ostatním výrobcům wp7 zařízení snaží získat konkurenční výhodu. další výhoda bude pro nokii možnost wp7 upravovat. v budoucnu asi wp7 moc dalších výrobců nabízet nebude.

 9. jerry_stolarik

  PD: Za přihlášení do vývojářského programu se platí $99. Není to ale myslím nutnost aby mohl člověk nabízet aplikace v Marketplace.

  Hlavní výhodou vývojářského programu je odemknutí telefonu aby se daly nahrávat aplikace jinak nez z Marketplace (důležité při testování aplikace ve vývoji) a samozřejmě také podpora a pomoc od Microsoftu s vývojem aplikace.

 10. Pointa svého Marketu je samozřejmě v tom, že 30% z prodejní ceny půjde do kapsy Nokii, ne MS. O tom celé to je.

 11. „Tak či onak na obchodu vydělají obě firmy.“ – Zajímalo by mě, kde autor článku na tohle nesmyslný tvrzení přišel. Zatím není jasné nic, kdo na tom vydělá nebo prodělá se uvidí až za rok. Podle vývoje hodnoty akcií Nokie to ale vypadá, že všichni analytici očekávají, že na tom Nokia prodělá….

 12. jech: Máte pravdu, šlo by to napsat i jinak a jak moc přínosná tahle vzájemná spolupráce pro obě firmy bude se dozvíme až v průběhu příštího roku.

 13. Mě se hodně líbí ta myšlenka placení aplikací pomocí Premium SMS. Prostě že tu aplikaci zaplatíte pomocí svého kreditu v telefonu. Tahle funkce mi všude chybí, jelikož jsem na ní byl zvyklí na „hloupých telefonech“, kde sis vlezl na WAP, stáhnul sis třeba hru a zaplatil za to nějakou kačku z kreditu. Tohle by se mi líbilo i na Microsoftským Marketplace, protože já nemám možnost platit pomocí kreditní karty. Což mě nehorázně sere :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).