TOPlist

Nokia a Microsoft podepsali smlouvy o spolupráci: První telefon snad ještě letos

Spolupráce Nokie a Microsoftu byla oznámena už letos v únoru krátce před Mobile World Congressem. Výsledkem této strategické aliance mají být telefony s puncem finského giganta vybavené operačním systémem Windows Phone 7 od Microsoftu. Obě společnosti nyní informovaly, že veškeré smlouvy už jsou podepsány a dokonce se vše povedlo s předstihem proti plánovanému termínu. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká.

Doladění smluv a formy vzájemné spolupráce se oběma společnostem podařilo dotáhnout během dvou měsíců, což je velmi dobrý výsledek a je vidět, že ani jedna strana nechce nechat nic náhodě. Z nově zveřejněné tiskové zprávy jsme se konečně dozvěděli, které technologie si firmy budou vzájemně poskytovat a jak se vše promítne do portfolia produktů. Nokia aktuálně pracuje na několika modelech s Windows Phone 7, přičemž kompletní portfolio má být odhaleno na začátku roku 2012. Nokia však nevyvrátila, že by se první model mohl na trh dostat ještě v průběhu letošního roku; ostatně i šéfredaktor serveru Mobile-review Eldar Murtazin si před pár dny utweetnul, že by první Nokie s mobilními Windows 7 měly nést označení W7 a W8, tak uvidíme, zda se s nimi setkáme ještě před Vánocemi.

-
CEO Nokie Stephen Elop a CEO Microsoftu Steve Ballmer: Oba mají důvod k úsměvu

Klíčové body spolupráce z tiskové zpravy
• Nokia poskytne operačnímu systému Windows Phone 7 mapové podklady, navigační software a další služby využívající lokace. Zřejmě se tedy dočkáme Ovi Maps přímo pro Windows Phone 7. 

• Nokia se bude aktivně podílet na budoucím vývoji operačního systému Windows Phone 7 

• Microsoft Nokii poskytne vyhledávač Bing, který bude Nokia využívat napříč všemi svými telefony s dalšími operačními systémy. Díky tomu se otevře nový prostor pro reklamu, která se bude ve výsledcích zobrazovat, což oběma firmám přinese další zdroj příjmů. 

• Všichni vývojáři, kteří vytvářejí software pro Nokie, se mohou zdarma zaregistrovat do vývojářského programu pro Windows Phone 7. Od tohoto kroku si obě společnosti slibují nárůst kvalitního software pro Windows Phone 7. 

• Nokia ve svých telefonech nabídne vlastní obchod s aplikacemi, který bude postavený na infrastruktuře Marketplace. Vývojáři budou moci své programy publikovat přes jeden vývojářský portál, skrze který se aplikace budou distribuovat na platformy Windows Phone 7, Symbian a Nokie Series 40. 

• Při pořizování aplikací v Nokia Marketplace bude možné nakupovat nejen skrze kreditní kartu, ale také přímo přes operátora (zřejmě formou prémiových SMS zpráv, což už nyní v ČR podporuje Ovi Store). Nokia tento model nákupu aplikací už nyní využívá ve 36 zemích u 112 operátorů, takže s nasazením na jejich vlastní obchod s aplikacemi pro Windows Phone 7 nebude žádný problém. 

• Za to, že Nokia přistoupila na partnerství s Microsoftem, obdrží od redmondského giganta částku v řádech miliard dolarů. Microsoft pro změnu bude od Nokie inkasovat poplatky za licence na operační systém, které se vztahují na každé prodané zařízení. Jak velký je tento poplatek se už ale nikde neuvádí. Tak či onak na obchodu vydělají obě firmy. Smlouva rovněž ošetřuje vzájemné sdílení některých patentů mezi oběma společnostmi.

-
Starší koncepty telefonů Nokia s Windows Phone 7

Co myslíte, dočkáme se první Nokie s Windows Phone 7 ještě letos? Velký vliv na to určitě bude mít i připravovaný Mango update, který systém konečně posune tam, kde měl být už při uvedení na trh (podrobnosti naleznete zde). Pokud by se ale vývoj Manga opozdil, pravděpodobně by i slíbené Nokie dorazily se zpožděním. Nokia totiž chce, aby první telefony již obsahovaly aktualizovanou verzi systému s celou řadou pokročilých funkcí. Držme tedy palce, ať Mango dozraje včas.

Zdroj: Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku