Skončí Nikon po 60 letech se zrcadlovkami? Údajně se připojí se ke svému odvěkému rivalovi

DSLR fotoaparát Nikon

Když se řekne fotoaparát, patrně si většina z nás představí digitální zrcadlovku. Konstrukce se zkratkou DSLR (z anglického Digital Single-Lens Reflex) je stále ve světě oblíbená jak mezi pokročilými amatéry, tak i u profesionálů, ovšem v posledních letech se začínají více prosazovat takzvané bezzrcadlovky s výměnnými objektivy. Průkopníkem v této oblasti je japonské Sony, které se svou modelovou řadou Alpha trh s fotoaparáty zásadně proměnilo.

fotoaparát Canon
Canon se výroby a vývoje DSLR zatím vzdát nehodlá

Rostoucí poptávka po bezzrcadlovkách pomalu začala ohrožovat prodeje velké dvojky, tedy Canonu a Nikonu. Ta se DSLR fotoaparátů držela zuby nehty, především kvůli robustnímu ekosystému objektivů. Canon se nicméně svých zrcadlovek vzdát nehodlá, ostatně z pozice jedničky na trhu k tomu nemá příliš důvodů. V případě Nikonu je to ale o trochu jiná písnička.

bezzrcadlovka Sony
Trhu s bezzrcadlovkami aktuálně dominuje Sony

Tokijská firma, alespoň tedy podle serveru Nikkei, po 60 letech vývoj DSLR ukončí. Posledním modelem se zrcadlem by měl být Nikon D6, přičemž nyní se bude tradiční výrobce fotoaparátů soustředit pouze na bezzrcadlovky. To ovšem neznamená, že by Nikon ukončil výrobu DSLR – všechny stávající modely bude i nadále vyrábět a distribuovat. V tomto duchu se vyjádřil samotný Nikon ve svém oficiálním stanovisku, kde potvrdil podporu a prodej pro stávající zrcadlovky, avšak nevyvrátil (ani nepotvrdil) spekulace o konci vývoje.sony alpha alexander london unsplashNepřehlédněte

Sony řeší další problém. Kromě konzolí jsou nedostatkovým zbožím i fotoaparáty

Při pohledu na čísla se není čemu divit. Ještě v roce 2017 zaznamenal Nikon rekordní dodávky na trh, když z jeho výrobních linek sjelo 11,67 milionu fotoaparátů, což bylo zhruba v době, kdy Sony začalo uspívat se svými bezzrcadlovkami. V roce 2021 dodal Nikon na trh pouze 5,34 milionu kusů, což se citelně promítlo do postavení firmy vůči konkurentům.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku