Nexus 5 míří na český trh: Kdy se dočkáme a za kolik se bude prodávat?

LG s Googlem včera večer nečekaně představili Nexus 5. Na dnešní dopoledne si česká pobočka LG připravila tiskovku, kde jsme se dozvěděli informace a o ceně a dostupnosti pro lokální trh.

Včera ve večerních hodinách jsme se nečekaně dočkali oficiálního představení nového referenčního modelu Nexus 5, který pro Google vyrábí LG. Telefon běží na nejnovější verzi systému Android 4.4 „KitKat“. Po hardwarové stránce se jedná o velmi dobře vybavené zařízení, které překvapí nízkou cenou. Hodnotit design je čistě subjektivní záležitost, nicméně už teď vám můžeme napsat, že Nexus 5 vypadá v reálu lépe než na obrázcích.

 
Nexus 5 na oficiálním snímku: Dostupný bude v černé a bílé variantě

Videorecenze

Rychlý procesor a čistý Android 4.4

Je pravda, že na těle nenajdeme žádné designové výstřelky a vzhled je poměrně dost nudný, nicméně to jsme mu vzhledem k výbornému poměru ceny a výkonu schopni odpustit. Hnacím motorem se stal quad-core čip Snapdragon 800 s taktem 2,3 GHz pro každé jádro, kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 330.

   
Nový Nexus 5 pro vás začínáme testovat. Brzy se můžete těšit na videopohled a článek s prvními dojmy

O zobrazování se stará 4,95″ IPS displej s fullHD rozlišením, který chrání Gorilla Glass 3. Hardwarová tlačítka pro ovládání systému pod zobrazovacím panelem nehledejte, Google zde tradičně vsadil na proužek se třemi softwarovými klávesami (Zpět, Domů & Multitasking).


Bílý Nexus 5 a Nexus 4

 

2 GB operační paměti RAM doplní 16 nebo 32GB interní úložiště bez možnosti dalšího rozšíření (slot na pam. karty chybí). Kromě klasické kombinace GSM/3G/LTE v datové výbavě najdeme také WiFi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0. Výbavu uzavírá GPS & Glonass, NFC a klasická kombinace senzorů a čidel (proximity, světelné, gyroskop, akcelerometr…).

Slabou stránkou zařízení by mohl být akumulátor, který má kapacitu jen 2300 mAh, nicméně na reálné výsledky výdrže si raději počkejme až do recenze.


Takhle vypadá originální bezdrátová nabíječka pro Nexus 5 (zdroj: Engadget)

Dobíjet bude možné nejen kabelem, ale díky podpoře standardu Qi také bezdrátově, tedy za předpokladu, že si dokoupíte speciální nabíječku s bezdrátovou podložkou.Hmotnost je vzhledem k velikosti přijatelná (130 gramů), stejně tak rozměry vaši kapsu neroztrhají (137,84 x 69,17 x 8,59 milimetrů).

Naopak velkým lákadlem by kromě rychlého procesoru a nejnovějšího Androidu mohl být fotoaparát. LG nás přesvědčilo, že to s optikou umí už u modelu G2, který fotí velmi slušně. 8Mpx snímač se pyšní automatickou stabilizací obrazu a jakmile nám do redakce dorazí testovací kus, podělíme se s vámi o reálné výsledky. Na přední straně najdeme 1,2Mpx kamerku pro videokomunikaci.

   

Zajímavé je, že Nexus 5 má neustále „aktivní“ mikrofon. Je to z toho důvodu, aby systém ihned mohl reagovat na vaše hlasové příkazy bez toho, aniž byste museli zapínat displej. Něco podobného už jsme v minulosti viděli u Motoroly Moto X.

Cena a dostupnost?

16GB varianta se od dnešního dne v USA prodává za 349 USD, to je zhruba 6 550 Kč; 32GB verze pak za 399 USD (cca 7 500 Kč bez cla a DPH). Při nákupu telefonu získá každý zákazník automaticky 100 GB prostoru na cloudovém úložišti Google Drive, které bude možné využít i pro automatickou zálohu dat ze systému.

V České republice bude jako první prodejce Nexus 5 v 16GB verzi (černá i bílá) nabízet internetový obchod Kasa.cz už dnes od 12:00, od 7. listopadu pak bude možné zařízení koupit i u ostatních prodejců. Doporučená koncová cena pro český trh je 11 499 Kč včetně DPH. 32GB varianta se letos v ČR neobjeví, LG její uvedení zvažuje až na první čtvrtletí příštího roku.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku