Nexus 4: Povedený reprezentant (první dojmy a videopohled)

V redakci testujeme prodejní verzi chytrého telefonu Nexus 4, který je referenčním telefonem Googlu a reprezentantem systému Android. Jaké jsou naše první dojmy?

30. října loňského roku Google společně s LG představili nový referenční telefon pro operační systém Android – model Nexus 4, který dokázal zaujmout nejen povedeným designem, ale i výbornými hardwarovými parametry a nízkou cenou na Google Play. V České republice se telefon zatím neprodává, což by se mělo změnit v následujících týdnech, poslední informace o dostupnosti hovoří o únoru. I když nevylučujeme, že uvedení na náš trh ještě nabere zpoždění. Dostupná u nás bude jen 16GB varianta za cenu okolo 12 000 Kč včetně DPH. Ve světě se prodává ještě levnější 8GB verze (299 USD bez cla a DPH).

- - -

V USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích se Nexus 4 začal prodávat 13. listopadu, první dodávky byly rychle rozebrány a ani nyní není situace o moc příznivější. Vznikla dokonce speciální stránka N4checker.com, která ověřuje dostupnost ve vybraných zemích a v tuto chvíli všechny hlásí „Out of stock„. Nám do redakce z centrály Googlu doputovala americká verze Nexusu 4, kterou pro vás nyní začínáme podrobně testovat, nicméně před samotnou recenzí pro vás tradičně máme videopohled a článek s prvními dojmy.

- -
Obsah balení US verze: Dvě příručky, sponka na SIM, nabíječka a USB kabel

Videopohled

Nexus 4 svému jménu rozhodně ostudu nedělá; jde o výborně vybavený telefon s novou verzí Androidu 4.2, prostorným HD displejem, podporou bezdrátového nabíjení a celé řady dalších technologií. Celkově se jedná už o čtvrtou generaci telefonu Nexus, jehož výrobu si tentokrát vzala na starosti korejská společnost LG. Pokud nebudeme počítat zadní kryt, nedočkal se Nexus 4 žádné výraznější inovace designu a méně znalý člověk v něm na první pohled může vidět Galaxy Nexus od Samsungu. Nenechte se ale zmást…

- - -

- - -

Hnacím motorem je quad-core procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s taktem 1,5 GHz pro každé jádro, jež doplňuje výkonný grafický akcelerátor Adreno 320. Operační systém Android 4.2.1 má k dispozici slušné 2 GB RAM, interní úložiště už bohužel není možné rozšířit paměťovou kartou.

Na přední straně najdeme 4,7″ True HD IPS+ displej (768 x 1280 px, 320 ppi, 15:9), který chrání ochranné sklo Gorilla Glass 2. generace. Displej nabízí věrné podání barev, výborné pozorovací úhly a rozhodně je chloubou telefonu. Podsvícení je rovnoměrné a i na poloviční úroveň poměrně dost výrazné. Nexus 4 je samozřejmě vybavený všemožnými senzory, takže můžete regulaci jasu svěřit samostatnému čidlu. Kromě něj nechybí ani proximity senzor, gyroskop či podpora NFC.

- - -

O přísun energie se stará 2100mAh Li-Ion akumulátor a s výdrží na tom Nexus 4 není vůbec špatně. Při běžném používání jej nabíjím zhruba po 36 hodinách, přičemž hodnotu jasu mám nastavenou na poloviční úroveň. Při testu přehrávání HD videa (720p) se telefon přihlásil o dobytí po 7 hodinách a 15 minutách, což je velmi slušný výsledek. Ve výbavě dále najdeme WiFi 802.11 a/b/g/n, GPS a Bluetooth 4.0. Příjemným překvapením je podpora bezdrátového nabíjení.

- - -

- - -

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát je vybavený 8Mpx snímačem s přisvětlovací diodou a autofocusem, na přední straně najdeme 1,3Mpx kamerku pro videohovory. Společně s Androidem 4.2 přichází funkce PhotoSphere, která dokáže vytvářet panoramatické snímky ve stylu, který známe z Google Street View. Ukázku si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Photo Sphere on Nexus 4

Za dobrých světelných podmínek jsou fotografie poměrně kvalitní. Překvapilo mě, že na displeji Nexusu 4 snímky vypadaly spíše průměrně, ale při prohlížení v počítači byla kvalita o poznání lepší. Problémy telefonu nedělá ani focení makra, ostřit na určitý bod můžete tapnutím na displej. V šeru jde ale kvalita snímků rapidně dolů, objevuje se výrazný šum a chybí ostrost. Do naší galerie budeme průběžně doplňovat další snímky pořízené 8Mpx fotoaparátem.

- - -

Video lze nahrávat maximálně ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita je opět dostačující, ale jen v případě dobrých světelných podmínek. Často s sebou na koncerty nosím svůj iPhone 5, se kterým čas od času v takto „rušném“ prostředí pořídím záznam a kvalita zvuku je vždy přijatelná, nechybí ani výrazné basy. V případě Nexusu 4 byl výsledek o poznání horší, zvuk byl poměrně dost nepříjemný s výraznými výškami a zcela utlumenými basy. Nepočítejte tedy s tím, že Nexus 4 při nahrávání koncertů poslouží jako ideální zařízení pro záznam.

- - -

Celkové rozměry telefonu jsou 133,9 x 68,7 x 9,1 milimetrů, hmotnost včetně (nevyměnitelného) akumulátoru je 140 gramů. V rukou se telefon drží velice dobře a oblé hrany zajišťují, že vás do rukou nijak neřeže. Odolným sklem Gorilla Glass je kryta také zadní strana, tu navíc zdobí zajímavý motiv, který je nejvíce výrazný při pohybu na světle. Dopadajicí světelné paprsky se odrážejí v drobných tečkách a vytváří poměrně originální efekt.

- - -

Bleskové reakce, čisté prostředí

Prostředí telefonu je neuvěřitelně rychlé. Veškeré reakce systému jsou okamžité a na nic nemusíte čekat. Optimalizace čistého Androidu na referenční hardware je v tomto případě znát, a pozadu Nexus 4 nezůstává ani co se grafického výkonu týče a bez problémů na něm spustíte i ty nejnáročnější tituly. Navíc máte po dlouhou dobu zajištěné aktualizace na nejnovější verze Androidu; aktuálně je v telefonu build s označením „JOP40D“ (verze 4.2.1) a brzy bychom se měli dočkat uvolnění verze 4.2.2.

  
Obrazovka uzamčeného zařízení, hlavní obrazovka a nabídka s programy

   
Nastavení, informace o paměti a stavu baterie 

   
Informace o zařízení, přepínače v notifikační oblasti a Chrome 

Nexus 4 nás tedy po prvních dnech používání příjemně překvapil, a to zejména skvěle odladěným systémem, rychlými reakcemi a slušnou výdrží. Pro příznivce čistého systému Android se jedná o téměř ideální zařízení, bez zbytečného balastu, pouze se základními aplikacemi od Google. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích; bude-li v našich silách, pokusíme se vám na ně odpovědět.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku