Nexus 10 představen, Nexus 7 se dočkal 32GB verze s HSPA+

Očekávaný tablet Nexus 10 se dočkal oficiálního představení. Zaujme extrémně jemným displejem a Androidem 4.2. Vylepšení se dočkal také Nexus 7, k dispozici bude i HSPA+ verze.

Včerejší tisková konference Google v USA sice byla kvůli hurikánu Sandy zrušena, i přesto jsme se ale dočkali oficiálního představení tabletu Nexus 10, za jehož výrobou stojí Samsung. Kromě toho byla představena 32GB varianta Nexusu 7 s podporou datových přenosů. V případě Nexusu 10 se většina informací objevila už před oficiálním představením, preview jsme vám přinesli už v tomto článku, pojďme si tedy klíčové vlastnosti desetipalcového tabletu zrekapitulovat.

   

Nexus 10 je vybavený novou generací čipu Samsung Exynos 5250 s dvoujádrovým procesorem o taktu 1,7 GHz (Cortex A-15, GPU Mali-T604). Operační systém Android 4.2 má k dispozici 2 GB RAM; k dispozici bude 16GB varianta (399 USD, zhruba 7 850 Kč bez DPH) či 32 GB verze (499 USD, zhruba 9 700 Kč bez DPH), slot na paměťové karty není k dispozici.

  

Jedním z hlavních lákadel bude 10,1″ PLS displej s extrémně jemným rozlišením 2560 x 1600 px (300 ppi), Nexus 10 tedy pořáží i nový iPad s Retina displejem, který má 264 ppi. Ve výbavě dále najdeme NFC, WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, 5Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou či 1,9Mpx kamerku pro videokomunikaci.

   

Konektorová výbava zahrnuje microHDMI, microUSB a 3,5mm audio výstup. Zadní kryt by měl být kovový, z čehož vychází i hmotnost 603 gramů. Kompletní rozměry zatím nemáme k dispozici, tloušťka však je slušných 8,9 milimetrů.

Další silnou zbraní bude operační systém Android 4.2 (chystáme článek s přehledem funkcí), který nabídne ještě rychlejší reakce než verze 4.1 a především podporu více uživatelských účtů na jednom zařízení. Snadno si tak budete moci nastavit, jaké aplikace mohou používat třeba vaše děti a která data jim naopak mají zůstat skryta. Výrazného vylepšení se dočkala služba Google Now; ta přichází s řadou nových záložek, které vám ve finále mohou usnadnit život. Jedná se o praktické informace týkající se například dopravy nebo rezervace v restauracích a hotelech, informace o divadelních představeních, koncertech, ale i dalších zajímavostech z vašeho okolí.

V případě, že si na Nexus 10 brousíte zuby, pravděpodobně vás příliš nepotěšíme, protože termín uvedení v České republice zatím nebyl zveřejněn a je docela možné, že se dočkáme až na začátku příštího roku. Od 13. listopadu jej prostřednictvím Google Play bude možné zakoupit pouze v USA, Austrálii, Anglii, Španělsku, Francii, Kanadě, Německu a Japonsku.

Nexus 7 nově také ve 32GB verzi včetně podpory datových přenosů

Mírné inovace se dočkal populární tablet Nexus 7 (přečíst recenzi), za jehož výrobou stojí Asus. 8GB verze už se prodávat nebude, zůstane pouze 16GB WiFi verze (199 USD) a 32GB WiFi verze (249 USD). V případě, že byste rádi podporu datových přenosů (HSPA+), připravte si 299 USD za 32GB verzi. Stejně jako u Nexusu 10 bude tablet možné objednat od 13. listopadu skrze Google Play. V České republice se dočkáme s několikatýdenním zpožděním.

   

Zdroj

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku